Ciąża

  Ciąża

  Ciąża bliźniacza może być niespodzianką dla wielu kobiet. Mimo że na początku nie różni się ona specjalnie od ciąży pojedynczej, pewne objawy mogą pojawić się w niej nieco wcześniej i sprawiać trochę więcej bólu.

  Ciąża bliźniacza oznacza, że w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody. Nie ma jednoznacznych objawów świadczących o ciąży mnogiej. Można ją stwierdzić dopiero podczas pierwszego badania USG. Ciąża bliźniacza wymaga szczególnego dbania o siebie i rozwijające się w łonie dzieci. W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt przypada na 19 maja - dlatego rozmawialiśmy o nim w niedzielę w studiu Dzień Dobry TVN. Dowiedzcie się więcej o ciąży bliźniaczej!

  Kobiety oczekujące dziecka muszą przejść szereg rozmaitych badań. Jednym z nich jest USG dopochwowe (transwaginalne), które wykonuje się przy pomocy głowicy ultrasonograficznej u pań we wczesnym etapie ciąży. Badanie to jest dużo dokładniejsze od USG wykonywanego przez powłoki brzuszne, dzięki niemu można m.in. precyzyjnie określić parametry jajnika czy błony śluzowej macicy. Do kiedy wykonuje się USG dopochwowe w ciąży? Co wykrywa?

  Mimo że toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą dość szeroko rozpowszechnioną na świecie, chorują na nią jedynie nieliczne osoby. Sporo jest bowiem wśród nas nosicieli tego wirusa. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, gdyż stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia dziecka. Dlatego też przyszłe mamy (zwłaszcza te, które ciążę przeżywają po raz pierwszy) gorączkowo sprawdzają, czy w temacie “toksoplazmoza a ciąża” wiedzą wystarczająco dużo.

  Do 38. tygodnia ciąży lekko drżymy na samą myśl o tym, że nasze maleństwo mogłoby się już urodzić. Każdy kolejny dzień „po terminie” to z kolei odwrotny stres. Oprócz czystego pragnienia, aby dziecko pojawiło się już na świecie, dochodzą zmęczenie, niepokój, że ciąża trwa za długo. Wtedy z reguły rozpoczynają się poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak naturalnie przyspieszyć poród.

  Żywienie kobiety oczekującej na narodziny dziecka to temat sporny dla żywieniowców. Wielu doświadczonych specjalistów zaleca kobietom bardzo restrykcyjne podejście do żywienia, m.in. wykluczenie większości produktów spożywczych. Takie rozwiązania niekiedy mijają się z celem, gdyż dieta przyszłej matki nie ma być restrykcyjna, tylko dobrze zbilansowana.

  Badania prenatalne (przedurodzeniowe) pozwalają rodzicom i lekarzom poznać stan organizmu dziecka, jego budowę i funkcjonowanie narządów już na etapie życia płodowego. Każda pacjentka, która zdecyduje się na wykonanie badań prenatalnych, bez względu na swój wiek, choroby i wywiad rodzinny ma 97% szans na to, że lekarz nie znajdzie żadnych nieprawidłowości. W pozostałych przypadkach badanie prenatalne pozwala na wczesne wykrycie problemu, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, czasami nawet jeszcze w trakcie ciąży.

  Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą dość szeroko rozpowszechnioną na świecie. Mimo tego chorują jedynie nieliczne osoby, za to spora część zakażonych jest tzw. nosicielami. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, gdyż stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia dziecka. Jakie toksoplazmoza w ciąży ma objawy? Jak ją wykryć i jak leczyć? Przypominamy.

  Uważa się, że ciąża powinna być jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak dla wielu kobiet jest to trudny okres, pełen napięcia, stresu, lęków, a nawet pełnoobjawowej depresji ciążowej. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ACOG), co piąta kobieta zmaga się z objawami depresji w ciąży. Jak sobie z nią radzić?

  Tyłozgięcie macicy to bardzo charakterystyczne wygięcie trzonu macicy, w wyniku którego przybiera ona inne położenie. Przy standardowym umiejscowieniu trzon wygina się delikatnie ku przodowi, zaś w przypadku tyłozgięcia pochyla się on bardziej w kierunku kręgosłupa. W jaki sposób może ono wpłynąć na ciążę oraz sam poród? Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

  Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to temat, o którym niezbyt często się mówi. Po wykonaniu testu ciążowego otrzymany wynik w większości przypadków jest prawdziwy. Obecnie potrafi on wykryć ciążę od razu po terminie miesiączki. Może zdarzyć się jednak, że pojawi się błąd i test wykaże wynik fałszywie dodatni. Jak to jest możliwe?