Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na spożywane przez siebie posiłki – wiele potraw może wywołać skutki uboczne u matki lub dziecka. Czy ostre jedzenie w ciąży znajduje się na czarnej liście?
Jak ostre potrawy w ciąży wpływają na płód?
Wiele matek zastanawia się, czy można jeść ostre potrawy w ciąży. Bardzo często obawiają się one o zdrowie maluszka. Istnieje mit, że zbyt pikantne jedzenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Swoją podstawę ma on w stymulowaniu przez ostre potrawy pracy układu pokarmowego i wywoływanie skurczów jelit. Specjaliści dowiedli, że spożywanie pikantnych dań przez ciężarne kobiety nie wpływa na rozwój płodu oraz nie grozi przedwczesnym porodem, ponieważ nie doprowadza ono do skurczów macicy – jak wiemy z lekcji biologii, nie jest ona w żadnym stopniu powiązana z układem pokarmowym. Niektórzy eksperci podkreślają także, że spożywanie przez matkę pikantnych potraw w ciąży może mieć pozytywny wpływ na rozwój smaku u malca i jego większą chęć do próbowania nowych, specyficznych potraw.
Pikantne jedzenie w ciąży – wpływ na matkę
W organizmie ciężarnej od pierwszych tygodni ciąży zachodzi szereg zmian. Bardzo wiele z nich zaobserwować można w jej układzie pokarmowym. Pojawiają się tendencje do zaparć, zgagi, a także nudności i wymiotów. Mimo braku negatywnego wpływu na dziecko wiele kobiet nie spożywa ostrego jedzenia w ciąży, ponieważ odczuwa po nim skutki uboczne. Doskwierają im kłopoty z układem pokarmowym oraz złe samopoczucie. Nawet jeżeli przed ciążą ostre potrawy nie wywoływały dyskomfortu, może ona to zmienić. Warto także zaznaczyć, że ciężarne, które przed ciążą nie jadały potraw bardzo pikantnych, nie powinny nagle wprowadzać ich do diety ze względu na zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia silnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Możliwe skutki uboczne jedzenia ostrego w ciąży
Zbyt ostre jedzenie w ciąży może wywołać szereg skutków ubocznych u matki. Najczęściej pojawiają się: bóle brzucha, mdłości oraz zgaga. Bardzo ostre przyprawy mogą także powodować dyskomfort w okolicy odbytu, który w czasie ciąży staje się bardzo wrażliwy. Mieszanki przypraw zawierające w swoim składzie sól mogą doprowadzić do nadmiernego powstawania obrzęków. Co ważne, imbir, stosowany przez wiele przyszłych matek jako środek przeciwko nudnościom, w zbyt dużej ilości może spowodować nadmierne wydzielanie gazów, podrażnienie żołądka oraz wysypkę. Bardzo często spotykany w naszych kuchniach czarny pieprz w czasie ciąży może doprowadzić do zwiększenia się ilości żółci, a w efekcie zapalenia trzustki.
Jak jeść ostre jedzenie w ciąży?
Jedząc ostre potrawy w ciąży, warto pamiętać o umiarze. Jak wspomniano wcześniej, w układzie pokarmowym przyszłej matki zachodzi szereg zmian, dlatego warto wprowadzać do diety niewielkie ilości pikantnych dań, tak aby móc na bieżąco obserwować reakcję organizmu i ewentualne skutki uboczne. Co ważne, warto samemu przygotowywać posiłki, aby doprawić je według własnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie łagodniejszych przypraw oraz ograniczenie soli w posiłkach.
Potrawy zakazane w czasie ciąży
Jak wspomnieliśmy na początku, istnieje czarna lista posiłków zakazanych w ciąży. Nie ma na niej ostrych potraw, warto jednak wspomnieć o produktach zakazanych w ciąży. Jednym z nich jest alkohol. Należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w czasie ciąży – każda jego dawka może wywołać wady rozwojowe płodu. Napojami niebezpiecznymi dla ciężarnych są także mocna kawa oraz herbata. Należy unikać serów pleśniowych. Bardzo często są one wytwarzane z surowego, niepasteryzowanego mleka, które może zawierać w sobie bakterie Listeria monocytogenes. Są one szczególnie niebezpieczne dla płodu. Surowe niepasteryzowane mleko w jakiejkolwiek formie jest zakazane w ciąży. Ponadto produktem niebezpiecznym dla ciężarnych jest wątróbka, ze względu na zbyt wysoką zawartość witaminy A. Przyszłe matki powinny unikać także surowych mięs, ryb oraz jaj. Za szkodliwe uważane są również owoce morza. Co ważne, ciężarne nie powinny jeść gotowych dań oraz fast foodów – są to produkty bardzo silnie przetworzone, zawierające dużo soli oraz ubogie w składniki odżywcze.
Zobacz wideo: Pielęgnacja ciała w ciąży. Porady Anety Suchowierskiej
Zobacz też:
Ziemniaki na 5 sposobów. Przepyszne i sycące przepisy Jaśka Kuronia
Świętujemy Dzień Buraka. W naszej kuchni gotuje Szymon Czerwiński
Dziś tata robi śniadanie! Sprawdź przepisy Sebastiana Olmy
Autor: Adrian Adamczyk