Ciąża

Koronawirus a ciąża. Czy jest groźny dla matki i dziecka? 

x-news

Ciąża

Koronawirus a ciąża. Czy jest groźny dla matki i dziecka? 

x-news

Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku? 

Koronawirus u kobiety w ciąży

W grupie ryzyka zarażeniem koronawirusem są przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore.  Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy zmagają się chorobą przewlekłą, zwłaszcza układu oddechowego.  Co z kobietami w ciąży? Na to pytanie odpowiadali eksperci, którzy byli uczestnikami naszego czatu. 

Wszystkie patogeny prowadzące do rozstroju organizmu, szczególnie z wysoką temperaturą, powodują, że organizm funkcjonuje inaczej. Jaki to będzie miało wpływ na przyszłe zdrowie i życie dziecka - tego na pewno nie można powiedzieć. Ale może to stanowić bardzo poważne zagrożenie

-  mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA, były szef Sanepidu .

Internista i kardiolog Piotr Gryglas przywołał przykład z Włoch, gdzie zarażona wirusem kobieta urodziła dziecko.

Wykonano cesarskie cięcie. Dziecko się nie zaraziło. Czyli wiadomo, że przez krew pępowinowa nie można się zarazić

Zdaniem specjalistów, przyszłe mamy powinny bardzo na siebie uważać, obserwować swój organizm i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Koronawirus i dziecko  

Co ważne, nawet jeśli u kobiety w ciąży dojdzie do zakażenia koronawirusem, życie dziecka nie jest zagrożone. Według ekspertów, patogen pod tym względem zachowuje się podobnie do wirusa HIV i wcale nie musi zostać przekazany dziecku. Tym samym kobieta może urodzić zupełnie zdrowe dziecko.

Zobacz całą rozmowę z ekspertami na czacie:

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
81
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
28.02.2020
Patrycja
Kobieta w ciąży ma obniżoną odporność. Do tej pory nie było przypadku koronawirusa u kobiety np w 4 miesiącu ciąży. Ta kobieta która zachorowała urodziła przez cc. Ja jestem w 3 miesiącu ciąży. Do tego jestem silną alergiczką także wziewnie. Koronawirus jest niebezpieczny. Tak wysoka gorączka na pewno nie pozostaje bez echa dla dziecka. Choćby leki jakie się podaje. Nie ma bezpiecznych leków dla ciężarnych. A istenieje wysokie ryzyko zarażenia. Więc my ciężarne jesteśmy tak samo bardziej zagrożone jak osoby starsze i przwlekle chore. Maseczek brak. Jeśli są to na allegro za ciężkie pieniądze. Tu rząd powinien zrobić porządek. Ale teraz a nie jak już wirus opanuje kraj. Tym bardziej że panuje także grypa