W Polsce nie wykryto obecności koronawirusa, ale jest to kwestią czasu - mówi Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski w rozmowie z Piotrem Kraśko. Wirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, przypadki zachorowań oficjalnie potwierdziły ostatnio władze Litwy i Białorusi. Jak postępować w przypadku wystąpienia objawów? Zobacz wywiad z szefem resortu zdrowia w Dzień Dobry TVN.
Coraz więcej krajów potwierdza przypadki zarażenia koronawirusem. Mimo że Polsce oficjalnie nie odnotowano obecności osób chorych, wielu z nas ogarnął strach.
Koronawirus w Europie
Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie oficjalnie nie pojawił się jeszcze koronawirus.
Wszystkie wczoraj badane próbki wykazały wynik negatywny. Na razie jeszcze nie ma w Polsce koronawirusa, ale słyszymy, że jest na Litwie i w Niemczech. Polska jest w tej chwili otoczona krajami, które już mają u siebie osoby zarażone. Wirus nie zna granic. Epidemiolodzy mówią, że nie ma najmniejszych szans na uszczelnienie granic, regionów czy państw przed przyjściem wirusa. On zawsze w taki czy inny sposób się przedostanie
– powiedział Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski w rozmowie z Piotrem Kraśko.
Na tyle jesteśmy gotowi, na ile mogliśmy przygotować system ochrony zdrowia do przyjęcia pacjentów. Mamy 79 oddziałów zakaźnych. One wszystkie wiedzą, jak postępować. Właściwie w każdym szpitalu mamy oddziały, które posiadają respirator. Cała służba zdrowia już jest podwyższonej gotowości czekamy na pacjentów. W części szpitali zaczynają być rozdzielane izby przyjęć. To są działania, które ćwiczyliśmy wielokrotnie
– podkreślił szef resortu zdrowia w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.
Jednocześnie zaapelował o spokój i rozsądne zachowanie.
Dopóki nie mamy objawów, dopóty nie bójmy się, że coś dramatycznego się wydarzy
– dodał prof. Szumowski.
ZOBACZ: Koronawirus – jak się zachować? Pytanie do eksperta zadaj na czacie w piątek o 15.00
Jak zachowywać się w obliczu zagrożenia koronawirusem?
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie, prof. Łukasz Szumowski zalecił słuchanie komunikatów oraz czytanie informacji Ministerstwa Zdrowia, które są publikowane we współpracy z ekspertami.
Nie ma granic dla wirusa. On się rozprzestrzenia. Widzimy, że jest w całej Europie. Praktycznie otacza nas. Testujemy każdego, kto ma objawy, zgodnie z wytycznymi WHO i tak robi każdy kraj. Jeżeli jest poważne podejrzenie koronawirusa, to oczywiście testy są wykonywane
– wyjaśnił minister.
W rozmowie z Piotrem Krasko prof. Szumowski zalecił monitorowanie swojego stanu zdrowia. Dotyczy to w głównie osób, które przebywały niedawno w krajach, w których pojawił się wirus. Jednym z elementów ochrony przed zarażeniem jest dezynfekcja rąk.
Jeżeli myjemy ręce po kontakcie z innymi osobami, dezynfekujemy je, to mamy 70-80% mniejsze szanse na zarażenie
– zaznaczył minister Szumowski.
Środki ochrony osobistej są wymagane szczególnie tam, gdzie chorzy znajdują się pod stałą opieką, tj. w szpitalach czy na salach chorych.
Na co powinny uważać osoby wracające z krajów wysokiego ryzyka?
Osobom, które miały kontakt z chorym, minister zalecił szczególną ostrożność i pozostanie w domu na 14 dni. Tym z kolei, którzy przebywali w regionie dotkniętym epidemią, mają gorączkę w wysokości 38 stopni, a także kaszel i duszność, polecił niezwłocznie zgłosić się na oddział zakaźny. Odradził przy tym wizytę w zwykłych przychodniach czy szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Grypa a koronawirus
Jak zauważył Minister Zdrowia, zarówno grypa, jak i koronwairus powodują infekcję górnych dróg oddechowych i mogą wyrządzić ogromne szkody w organizmie. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze oraz te, które mają problem z nerkami, płucami czy układem krążenia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? "Oddziały zakaźne gotowe na przyjmowanie pacjentów"
Jakie są zalecenia dla osób powracających z terenów zagrożonych koronawirusem?
Autor: Agata Polak