Ostre przyprawy, popularne chipsy czy egzotyczne papryczki. Dietetyka kliniczna Milena Nosek wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, jaki wpływ na nasze zdrowie mają mocniejsze, "ogniste" smaki. Czy smak pikantny jest dla naszego organizmu neutralny? Kto powinien unikać ostrych przypraw?
Dlaczego jedzenie jest ostre? Sprawdź pyszne przepisy z naszej kuchni.
Sprawdź przepisy z kuchni Dzień Dobry TVN.
Te produkty sprawdzą się idealnie w chłodne, ponure dni.
Sos enchilada przygotowywany jest z pomidorów, rosołu, mąki i mnóstwa przypraw. Pikantny smak zawdzięcza chilli. Dodawany jest do jednego z najbardziej znanych dań kuchni meksykańskiej, którego znakiem rozpoznawczym są także kukurydziane tortille.
Sezon na pomidory właśnie trwa. W kuchni Dzień Dobry TVN Andrzej Polan zaprezentował pyszne pomidorowe dania, w tym ostre kiełbaski z sosem pomidorowym. Sprawdź, jak je przygotować i ciesz się smakiem lata.
Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym, który odpowiada za ostry smak papryczki chili. Znana jest jako składnik przypraw, występuje też w formie tabletek na odchudzanie. Jest wykorzystywana do produkcji gazu pieprzowego, służącego do samoobrony. Substancja ta posiada także właściwości, które wykorzystywane są w medycynie – działa antyoksydacyjne, przeciwnowotworowo, a nawet przeciwbólowo.
Zachcianki u wielu kobiet są nieodłącznym elementem ciąży. Mogą mieć ochotę np. na dania kuchni tajskiej lub meksykańskiej, które słyną z wyrazistego, pikantnego smaku. Ograniczeniem do spożywania ostrego jedzenia w ciąży często bywa niepewność, czy jest ono dozwolone.
Z okazji Światowego Dnia Ostrego Jedzenia dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy lubią dania z ostrymi przyprawami. Trafiło się też towarzystwo z zagranicy. Kto lubi na ostro, a kto nie? Zobaczcie!