Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Śniadaniowy bowl z chrupiącym jajkiem w chili
Składniki:
- szklanka ryżu,
- dojrzałe awokado,
- 1/2 cytryny,
- 2 ogórki,
- garść natki kolendry lub pietruszki,
- 2 łyżki sezamu,
- łyżka oleju chili (crispy chili oil) lub łyżka oleju sezamowego,
- łyżeczka płatków chili,
- 2 duże jajka,
- świeża papryczka do podania (opcjonalnie).
- sól
Przygotowanie:
Ryż wsypujemy do garnka, zalewamy dwiema szklankami wrzątku, solimy (około 1/2 -1 łyżeczki), przykrywamy, a gdy woda zawrze, gotujemy (bez podnoszenia pokrywki!) na niedużym ogniu przez 15 minut. Zostawiamy pod przykryciem, a w tym czasie przygotowujemy resztę składników. Awokado kroimy na pół, pozbawiamy pestki, wyjmujemy łyżką na deskę do krojenia i kroimy w cienkie plasterki. By nie ściemniało, możemy je lekko skropić sokiem z cytryny. Ogórki obieramy i kroimy w kostkę, siekamy natkę, na suchej patelni prażymy sezam i zdejmujemy do miseczki.
Na tej samej patelni z nieprzywierającym dnem rozgrzewamy olej chili. Pilnujemy, by ogień nie był zbyt duży i by chili się nie przypaliło. Na gorący tłuszcz wybijamy jajka, lekko solimy i smażymy cierpliwie, aż białko się zetnie, żółtko pozostanie płynne, a brzegi zrobią się chrupiące. W tym czasie układamy ryż w miskach, przybieramy awokado i ogórkiem. Usmażone jajka przekładamy do dwóch miseczek, polewamy resztą oleju z patelni, posypujemy natką i sezamem.
Chilli sin carne
Składniki:
- duża cebula,
- 3 łyżki oleju,
- 4 ząbki czosnku,
- 1/2 - 1 łyżeczka płatków chili,
- łyżeczka kuminu,
- łyżeczka papryki (słodkiej lub ostrej),
- 1/2 łyżeczki cynamonu,
- 2 liście laurowe,
- puszka krojonych pomidorów (400g),
- słoik passaty pomidorowej (700g),
- 2 bataty,
- 2 puszki fasoli (czarnej, białej lub czerwonej),
- łyżka świeżego lub marynowanego jalapeno,
- mała kwaśna śmietana 18%,
- garść natki kolendry,
- garść tartego sera cheddar,
- sól i cukier.
Przygotowanie:
Cebulę obieramy i drobno kroimy, a następnie przysmażamy ją w dużym garnku o grubym dnie lub na głębokiej patelni. Cebula będzie smaczniejsza i ładniej się usmaży, gdy posypiemy ją łyżeczką soli i łyżeczką cukru, a następnie usmażymy na średnim ogniu na złoto.
Następnie dodajemy przeciśnięte ząbki czosnku i smażymy pół minuty. Po tym czasie na patelnię dodajemy wszystkie przyprawy (ilość ostrych przypraw należy koniecznie dostosować do własnych upodobań i możliwości), smażymy na niedużym ogniu, by przyprawy oddały swój aromat. Następnie dodajemy pomidory z puszki i passatę oraz obrane i pokrojone w niedużą kostkę bataty oraz odsączoną z zalewy fasolę. Przyprawiamy do smaku solą i cukrem.
Garnek lub patelnię przykrywamy, a całość gotujemy na niedużym ogniu, aż bataty zmiękną, około 30 minut. Podajemy solo albo z ugotowanym ryżem lub komosą ryżową, dodatkowym jalapeno, kleksem kwaśnej śmietany, natką kolendry i tartym cheddarem.
Dorsz z sosem pieprzowym
Składniki:
- 4 polędwice z dorsza,
- 50 g masła,
- szalotka,
- 1/2 - 1 łyżeczka kolorowego, ziarnistego pieprzu,
- łyżeczka mąki,
- 1/2 szklanki białego wytrawnego wina,
- 2-3 łyżki zielonego, marynowanego pieprzu,
- 1/2 szklanki śmietany 30%,
- sól, cukier, sok z cytryny.
Przygotowanie:
Polędwice z dorsza osuszamy, przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i gotujemy na parze (wystarczy kilka minut). W tym czasie przygotowujemy sos pieprzowy. Na rozgrzaną patelnię wkładamy masło i przysmażamy na niej posiekaną drobniutko szalotkę (posypaną lekko solą i cukrem) i roztłuczone w moździerzu ziarna kolorowego pieprzu. Smażymy, aż cebulka będzie miękka i lekko złocista.
Następnie dodajemy mąkę, chwilę ją prażymy, po czym ciągle mieszając trzepaczką, by nie powstały grudki, stopniowo wlewamy wino. Dodajemy również zielony pieprz. Gotujemy chwilę, by wino lekko odparowało, a następnie dodajemy powoli śmietankę. Mieszamy, by uzyskać kremowy sos, doprawiamy do smaku solą, cukrem i cytryną.
Na talerzu układamy kawałek soczystego dorsza i polewamy sosem pieprzowym. Świetnie pasuje tu np. zielona fasolka szparagowa i gotowane w całości małe ziemniaczki.
Rozgrzewające babeczki czekoladowe z pieprzem cayenne i orzechami
Składniki na babeczki:
- szklanka mąki,
- 3 łyżki kakao,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- łyżeczka cynamonu,
- 1/3 - 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne,
- 1/4 łyżeczki soli,
- szklanka brązowego cukru,
- 120 g miękkiego masła,
- 2 jajka,
- 3/4 szklanki gorącej kawy.
Dodatkowo:
- 100 g czekolady deserowej (ok.50% kakao),
- 100 g śmietany kremówki (30-36% tłuszczu),
- szczypta cynamonu,
- szczypta pieprzu cayenne,
- 100 g orzechów pekan (ewentualnie włoskich).
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do 170 st. C, blachę na muffinki wykładamy papilotkami. W jednej misce mieszamy ze sobą suche składniki - mąkę, kakao, sodę, proszek do pieczenia, cynamon, pieprz cayenne i sól. W drugiej misce ucieramy brązowy cukier z miękkim masłem, aż zrobią się jaśniejsze i puszyste, ok .2-3 minuty. Dodajemy po jednym jajku, ciągle miksując. Na zmianę dodajemy po trochu suchych składników i gorącej kawy, aż uzyskamy gładką i lśniącą masę.
Masą napełniamy przygotowane papilotki do mniej więcej 3/4 ich wysokości, po czym pieczemy przez około 13-15 minut. Gdy upieczone babeczki stygną, przygotowujemy ganache, czyli polewę czekoladową. Czekoladę siekamy i wrzucamy do miski, a w garnuszku podgrzewamy śmietankę z cynamonem i pieprzem. Gdy jest już bardzo ciepła, ale absolutnie nie wrząca, zdejmujemy ją z ognia i zalewamy nią czekoladę. Odstawiamy na kilka minut, po czym mieszamy, aż uzyskamy gładką konsystencję.
Babeczki polewamy ciepłą polewą ,gdy już zupełnie ostygną. Wierzch dekorujemy orzechami. Dobra rada - wszystkie orzechy są smaczniejsze, gdy uprażymy je wcześniej. Można wykorzystać ciepły piekarnik, w którym pieką się babeczki i wstawić poniżej blaszkę z wysypanymi na nią orzechami. Piec, aż się zarumienią i zrobią bardziej chrupiące i pachnące.
Zobacz także:
- Taco rzecze Meksykanin. Chili con carne!
- Dzień Pikantnych Potraw - co sprawia, że dania są ostre?
- Kuchnia na miarę Nobla - przepisy inspirowane ulubionymi daniami Wisławy Szymborskiej
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Kasia Bukowska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak