Przyprawa cajun – skład, zastosowanie i przepis na mieszankę 

Przyprawa cajun – skład, zastosowanie i przepis na mieszankę 
Przyprawa cajun – skład, zastosowanie i przepis na mieszankę 
Źródło: Michelle Lee Photography/Getty Images
Przyprawa cajun (kajeńska) nadaje potrawom wyrazisty smak i ostry, ziołowy aromat. Doskonale sprawdza się jako dodatek do mięs i ryb pieczonych, smażonych lub grillowanych. Przyprawa kajeńska sprzyja też odchudzaniu, pobudza perystaltykę jelit i przeciwdziała dolegliwościom trawiennym.

Przyprawa cajun to mieszanka kilku różnych składników, a jej podstawowym komponentem jest pieprz kajeński. Przyprawa cajun podkreśla smak dań z kurczaka, a także z jagnięciny. Można ją kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie w domu.  

Przyprawy, które zmieniły historię
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyprawa cajun – co to takiego? Skład  

Przyprawa cajun, nazywana też kajeńską, jest mieszanką kilku ostrych przypraw o wyrazistym smaku. Podstawowym składnikiem jest pieprz kajeński, który ma postać intensywnie pomarańczowego pikantnego proszku. W skład przyprawy cajun wchodzą także: papryka słodka, chili, oregano, tymianek, pieprz czarny i biały, czosnek, cebula oraz sól. Wszystkie te składniki uzupełniają się nawzajem, tworząc unikalną kompozycję, która doskonale wydobywa smak potraw.  

Właściwości przyprawy cajun 

Mieszanka znajduje szerokie zastosowanie w kuchni jako dodatek poprawiający smak wielu dań. Ma także pewne właściwości zdrowotne. Przyprawa cajun przyczynia się do zwiększenia apetytu, dlatego zaleca się ją stosować zwłaszcza przy braku łaknienia. Ponadto reguluje perystaltykę jelit i stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Dzięki temu przyprawa kajeńska zapobiega dolegliwościom żołądkowo-jelitowym, takim jak niestrawność i wzdęcia. Mieszance przypisuje się również właściwości wspomagające odchudzanie, gdyż ma dobroczynny wpływ na procesy przemiany materii (metabolizm) oraz pobudza spalanie tłuszczu. Składniki przyprawy kajeńskiej pozytywnie oddziałują na układ krążenia, prowadząc do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu, który jest przyczyną rozwoju miażdżycy, a tym samym zawałów serca i udarów mózgu. Mieszanka przypraw pobudza krążenie krwi, ma także działanie przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Dodatkowo jej składniki przeciwdziałają migrenowym bólom głowy oraz sprzyjają procesom detoksykacji organizmu.  

Przyprawa cajun – do czego ją używać? 

Zastosowanie przyprawy cajun jest bardzo wszechstronne, gdyż ta unikalna mieszanka ziół i ostrych przypraw może być dodatkiem do wielu dań. Doskonale komponuje się z potrawami z drobiu – szczególnie smaczny jest kurczak cajun. Mieszanka ta świetnie podkreśla smak jagnięciny, owoców morza oraz ryb, zwłaszcza tych o delikatnym, białym mięsie. Wielbiciele ostrej kuchni mogą wykorzystać przyprawę cajun do przygotowania pikantnego sosu sałatkowego, łącząc ją z octem i oliwą z oliwek. Mieszankę stosuje się także jako dodatek do ziemniaków, mielonego mięsa, gulaszu, sosu, makaronu oraz innych dań. Można ją łączyć np. z majonezem i w tej postaci dodawać do faszerowanych jajek czy domowych hamburgerów. Przyprawa cajun jest powszechnie wykorzystywana do wzbogacania smaku grillowanych mięs (karkówki, skrzydełek, żeberek, piersi z kurczaka), a także warzyw – brokułów czy kalafiora. 

Kuchnia cajun – jak zastosować przyprawę? 

Wielbiciele kuchni cajun wykorzystują tę przyprawę niemal do wszystkich potraw, zarówno tych podawanych na zimno, jak i na gorąco. Przyprawa cajun doskonale sprawdza się do dań pieczonych – mięso lub rybę posypuje się mieszanką i delikatnie skrapia oliwą z oliwek. Rybę z przyprawą kajeńską przed podaniem warto pokropić odrobiną soku z cytryny. W przypadku dań smażonych i grillowanych mięso lub inny produkt najlepiej jest oprószyć mieszanką po umieszczeniu na ruszcie bądź patelni, a przygotowując pulpety lub mielone mięso – przyprawę dodaje się przed wyrobieniem mięsnej masy.  

Przyprawa cajun: przepis 

Ta przyprawa jest dostępna w wielu sklepach z żywnością (stacjonarnych i internetowych), jednak można ją również przygotować samodzielnie w domu. Przepis na przyprawę cajun jest bardzo prosty – wystarczy połączyć ze sobą kilka odpowiednich składników. W tym celu zaleca się użyć blender, aby stworzyć drobno zmieloną mieszankę. Skład przyprawy cajun w wersji domowej może odrobinę różnić się od oryginału (jest to spowodowane pominięciem niektórych składników).  

Składniki:  

  • łyżeczka soli, 
  • 2 łyżeczki czosnku granulowanego, 
  • 2½ łyżeczki słodkiej papryki,  
  • łyżeczka mielonego, czarnego pieprzu, 
  • łyżeczka pieprzu cayenne, 
  • łyżeczka suszonego oregano, 
  • łyżeczka suszonego tymianku, 
  • ½ łyżeczki płatków chili.

Sposób przygotowania: 

  1. Wszystkie składniki umieść w misce lub pojemniku blendera. Dokładnie zmiksuj.  
  2. Następnie domową przyprawę cajun przesyp do szczelnie zamykanego pojemnika. 
  3. Gotową przyprawę przechowuj w suchym miejscu.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości