Poród to dla każdej kobiety długo wyczekiwana chwila. Gdzie może się odbyć? Jak wygląda poród w domu narodzin? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: położna dr Monika Jodłowska i blogerka parentingowa Justyna Kozłowska.
“Ból jajników” opisywany jest przez kobiety jako rozpieranie w okolicy podbrzusza lub wrażenie kłucia. Jest zwykle odczuwany po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy jednak może być zlokalizowany równocześnie po obu stronach jednocześnie.
Choć nadprogramowe kilogramy w czasie ciąży przychodzą łatwo, to pozbycie się ich jest już znacznie trudniejsze. Na problemy z wagą po porodzie skarży się wiele świeżo upieczonych mam. Szukają diety, która pomoże im się pozbyć niechcianych wałeczków. Najnowsze badania dowodzą, że dłuższe niż sześciomiesięczne karmienie piersią wiąże się z utratą kilogramów nawet na okres kilku lat. Czy karmiąc piersią faktycznie można schudnąć? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dwie ekspertki: Katarzynę Łodygowską, mamę dwóch córek oraz Agatę Aleksandrowicz, która jest dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią.
Z logicznego punktu widzenia obfity okres w ciąży nie ma prawa się pojawić. Mimo to u wielu kobiet ciężarnych występuje krwawienie, które bardzo często jest mylone z miesiączką. I choć jest ono mniej obfite i pozbawione żywej krwi, to i tak interpretuje się je jako menstruację. Jest to błędne i zarazem groźne w skutkach stwierdzenie, ponieważ obfite krwawienie z dróg rodnych może być sygnałem, że przebiega ona nieprawidłowo.
W Polsce jest wiele kobiet, które zasugerowane wpisami w internecie twierdzą, że można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży. Z naukowego punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe, choć w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu u kobiety mogą pojawić się plamienia. To one są błędnie interpretowane jako miesiączka.
Choć wystąpienie normalnego okresu w ciąży nie jest możliwe, to i tak wiele kobiet plamienia uznaje za początek miesiączki. Krwawienia z dróg rodnych w okresie ciąży występują u blisko 10% ciężarnych i w większości przypadków nie stanowią powodu do niepokoju. Mimo to niektóre z nich mogą świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego gdy wystąpią, warto zgłosić się do lekarza.
Plamienia w 3 trymestrze ciąży występują stosunkowo rzadko. Jeśli jednak się pojawią, to nie powinno się ich lekceważyć. Może być to też zwiastun przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska. Stanowi to zagrożenie dla życia matki i dziecka, dlatego każda dolegliwość przebiegająca z plamieniem albo krwawieniem, powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Plamienia pojawiające się na początku ciąży są bardzo częstym zjawiskiem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach od momentu poczęcia. Ich przyczyną są najczęściej zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety i próba zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy. Niestety nie każde krwawienie jest normalne. W niektórych przypadkach zwiastuje to poronienie i niewiele można zrobić.
Większość kobiet w początkowym okresie ciąży nie jest świadoma swojego stanu i plamienie w terminie miesiączki lub tuż po nim może potraktować jako początek nowego cyklu. Jeśli wie o ciąży, może się tym objawem zaniepokoić, choć zupełnie niepotrzebnie. Różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży jest po prostu oznaką zadomowienia się zarodka w macicy.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia, kobieta nie odczuwa żadnych objawów dziejącego się procesu. Dopiero w momencie rozwijającej się ciąży oznaki zapłodnienia mogą być dyskomfortowe dla przyszłej mamy. Co to jest zapłodnienie i na czym polegają etapy zapłodnienia?
Różowe plamienie w ciąży może wzbudzać niepokój, ale nie zawsze oznacza zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy czy dziecka. Różowe plamienia na początku ciąży uważane są nawet za normalną reakcję organizmu matki. Co mogą oznaczać różowe upławy w ciąży?
Z danych statystycznych wynika, że blisko milion par w Polsce boryka się obecnie z niepłodnością. W większości przypadków przyczyna braku potomstwa wciąż pozostaje nieznana. Choć zabieg in vitro jest szansą na stanie się rodzicem, to tylko nieliczni decydują się na ten rodzaj pomocy. Powodem są przekonania religijne, strach przed porażką i wysoki koszt zabiegu, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.
Wiele przyszłych matek przed zajściem w ciążę pije kawę nawet kilka razy na dobę. W ciąży nie zawsze są skłonne zrezygnować z nałogu. Czy kofeina w ciąży szkodzi?
Nadwaga wśród ciężarnych jest od wielu lat bardzo dużym problemem. Ich liczba z roku na rok rośnie, czego skutkiem są nieprawidłowości i powikłania w przebiegu ciąży i porodu. Niestety wśród wielu kobiet wciąż panuje przekonanie, że w ciąży można jeść za dwoje, więc zachcianki biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tymczasem przyszła mama z prawidłowym BMI powinna przybrać na wadze tylko (lub aż) 9-15 kg.
Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Napój ten ma łagodny smak i jest prosty do przygotowania, przez co posiada wielu zwolenników. Ciężarne kobiety mogą mieć jednak pewne wątpliwości co do tego, czy jest zdrowy. Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest więc dopuszczalna? Jaki może mieć wpływ na matkę i jej dziecko?
Od początku ciąży dziecko przeszło już długą drogę. W 32. tygodniu ciąży wygląda już prawie jak noworodek, który za kilka tygodni przyjdzie na świat. Ma już wykształcone organy i teraz jego organizm dojrzewa i doskonali układy, przygotowując je do pracy po narodzinach.
Powoli zbliżasz się do końca 2 trymestru ciąży. Twoje dziecko rośnie, a Twój brzuch staje się coraz większy. Możesz coraz częściej odczuwać zmęczenie, mocne ruchy dziecka i skurcze macicy. Od teraz Twoje dziecko rośnie już bardzo szybko!
13. tydzień ciąży jest graniczny – kończy pierwszy trymestr ciąży i rozpoczyna kolejny, który będzie trwał do 27. tygodnia. Trzynasty tydzień to też ostatni tydzień 3. miesiąca ciąży. W tym czasie znacznie obniża się ryzyko wystąpienia poronienia, a u wielu kobiet kończą się również nieprzyjemne objawy pierwszego trymestru: wymioty, mdłości i zmienność nastrojów.
Jesteś już w 19. tygodniu ciąży? To oznacza, że jesteś prawie w połowie ciążowej drogi! Każdy tydzień ma ogromny wpływ na rozwój maluszka. Jak rozwija się dziecko w 19. tygodniu ciąży? Jaka jest waga dziecka i jak wygląda w 19. tygodniu ciąży brzuch mamy? Te pytania zadają sobie zwłaszcza te kobiety, które są w pierwszej ciąży.
Jesteś w połowie ciąży. Twoje ciało zaczyna się zmieniać w szybkim tempie. Czujesz już ruchy dziecka. Na pewno chcesz wiedzieć wszystko: jaka jest waga dziecka w 20. tygodniu ciąży, jak wygląda dziecko, ale również jak będzie reagował Twój organizm.
Powoli zmierzasz ku końcowi 2 trymestru – to już 26 tydzień ciąży. Możesz być z siebie bardzo dumna! Twoje dziecko rośnie i już za kilkanaście tygodni przyjdzie na świat! A co dzieje się z nim teraz? Jak się rozwija? Jaka jest waga dziecka w 26 tygodniu ciąży?
Dotarłaś już do trzeciego trymestru! Powinnaś być z siebie dumna! Twoje dziecko rozwija się teraz w bardzo szybkim tempie. Twój brzuch jest już sporych rozmiarów i możesz odczuwać problemy z wykonywaniem codziennych czynności. 28. tydzień ciąży to nowe doświadczenia!
Po upływie 31. tygodnia ciąży istotne zaczyna być położenie dziecka w brzuchu – jest jednym z czynników wpływających na przebieg porodu. W przypadku gdy płód nie chce przyjąć pozycji główkowej, lekarze mogą zadecydować o wykonaniu cięcia cesarskiego.
Płód w 9. tygodniu ma zaledwie 2 centymetry, a większą część jego długości zajmuje głowa. To okres, w którym bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Ze względu na wielkość płodu, osoby z zewnątrz nie dostrzegą jeszcze u kobiety brzuszka ciążowego, choć ona sama może już zauważyć pewne zmiany w jego wyglądzie
Ostatnie tygodnie ciąży to spowolnienie rozwoju dziecka w brzuchu mamy - dziecko w 33. tygodniu ciąży wygląda już niemal tak, jak noworodek. Ma wykształcone już wszystkie organy oraz układy, teraz je doskonali i uczy się ich funkcjonalności. Dziecko w tym czasie intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową, przybiera na wadze, przygotowując się do przyjścia na świat.
Leki na przeziębienie w ciąży to temat, który jest kłopotliwy dla każdej przyszłej mamy. Wszystkie bowiem obawiają się, że mogą one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Na ile obawy dotyczące tego, że leki na przeziębienie w ciąży mogą być grożne, są słuszne?
Zależność między ciążą a przeziębieniem lub grypą interesuje każdą przyszłą mamę. Szczególnie, że wielu kobietom nie uda się uniknąć tego problemu. Jak zatem postępować, kiedy się rozchorujemy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ginekolog Anetta Karwacka
Co można brać na przeziębienie w ciąży? Czy lekarstwa są dozwolone? Jak sprawdzić, czy dany lek nadaje się do stosowania u kobiet w ciąży?
Istnieje wiele mniej lub bardziej skomplikowanych sposobów na to, by dowiedzieć się, kiedy są dni płodne i niepłodne. Cykl miesięczny wydaje się być na tyle przewidywalny, że w Internecie aż roi się od prostych kalkulatorów obliczających moment owulacji na podstawie samej długości cyklu.
Aplikacja z kalendarzem dni płodnych pomoże określić, w jakie dni szansa na zajście w ciążę jest największa. Przyda się także wszystkim, którzy są preferują naturalne metody zapobiegania ciąży. Dowiedz się, jak działa kalendarz dni płodnych oraz jak wybrać najlepszą aplikację, która określi dzień owulacji.