"Czuję się gorsza, bo nie mogę zajść w ciążę" Jak walczyć z niepłodnością?

Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.
  • Kiedy ciąża staje się obsesją. Dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę?
  • Terapia psychologiczna - kiedy jest potrzebna parze starającej się o dziecko?
  • Co się dzieje z kobietą, która nie mogła zajść w ciążę, a jednak spodziewa się dziecka?
  • Gdzie szukać pomocy? Czy grupy wsparcia pomagają kobietom, które nie mogą zajść w ciążę?

Zobacz też: 

Dieta w ciąży - odżywianie kobiet w ciąży. Porady

Kiedy ciąża staje się obsesją. Dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę?

Kobiety zmagające się z niepłodnością wpadają w pewnego rodzaju spiralę – im bardziej chcą zajść w ciążę, tym bardziej przejmują się tym, że się nie udaje, a to wpływa z kolei na to, że trudniej jest im zajść w ciążę. Kobiety są często bardzo zdeterminowane - poświęcają wszystko, w tym swoje pasje, rozrywki - i całe swoje życie podporządkowują jednemu celowi - zajściu w ciążę.

Ta spirala się nakręca. Jest coraz więcej czynników, o których słyszymy, że powinniśmy je kontrolować np. nasze żywienie, naszą aktywność, wolny czas. W momencie kiedy pacjentki zaczynają kontrolować wszystkie aspekty życia, to koło się nakręca. Kobiety bardzo mocno obwiniają siebie, jeśli nie dojdzie do tej ciąży, ponieważ wydaje im się że jest to ich wina - powiedziała Anna Wietrzykowska, psycholog niepłodności w studiu Dzień Dobry TVN.

Taka sytuacja odbija się na związku. Niepłodność to choroba, która dotyczy dwóch osób. Nigdy nie choruje tylko jedna osoba. Związek nagle zaczyna mieć inny wymiar – pary często zatracają miłość, a prokreacja staje się jedynym celem. 

Zobacz też: Dzieci z cesarek mają niższą odporność?

Terapia psychologiczna - kiedy jest potrzebna parze starającej się o dziecko?

W skrajnych przypadkach potrzebna jest pomoc psychologa. Terapia jest niezbędna, by partnerzy na nowo poczuli miłość w związku i zaczęli się cieszyć z innych sposobów spędzania wolnego czasu.

Jak mówiła w studiu Dzień Dobry TVN Anna Wietrzykowska, bardzo ważne jest też to, żeby mężczyzna nie zmieniał na siłę kobiety i odwrotnie. Partnerzy muszą być otwarci na swoje potrzeby. Jeśli mężczyzna mówi, że chciałby współżyć bez celu prokreacyjnego i przywrócić dawne relacje, to kobieta powinna go zrozumieć.

W terapii przyglądamy się aspektom życia, które ucierpiały najbardziej podczas nieudanych prób starania się o dziecko (...) - dodała Anna Wietrzykowska.

Zobacz też: 

Mój partner nie chce ze mną uprawiać seksu! Co robić?

Jeśli kobieta ma potrzebę, żeby mężczyzna się zaangażował bardziej w starania o dziecko, to on powinien iść z nią do lekarza, zainteresować się jej zdrowiem, stanem psychicznym. Każda kobieta zmagająca się z niepłodnością ma obniżone poczucie wartości. Mężczyźni też, choć rzadko się o tym mówi. Czują się mniej męscy i wstydzą się tego, że mają nasienie o obniżonych parametrach.

Zobacz też: 

Coparenting, czyli nie znam cię, ale chcę mieć z tobą dziecko!

Co się dzieje z kobietą, która nie mogła zajść w ciążę, a jednak spodziewa się dziecka?

Kiedy kobieta, która miała problem z zajściem w ciążę, w końcu spodziewa się dziecka, zaczyna bardzo dbać o siebie i dziecko.

Często te kobiety chuchają na swoją ciążę i traktują ciążę prawidłową jak zagrożoną – unikają ruchu, unikają seksu, bo boją się, że to zaszkodzi dziecku.

Obserwuję często takie zjawisko wśród par, przede wszystkim wśród kobiet, że nawet jeśli do tej ciąży dojdzie, z jednej strony jest ta celebracja ciąży, ale obarczona bardzo dużym lękiem. Kobieta mówi: 'Ja będę miała dystans, dopóki to dziecko nie znajdzie się na mojej klatce piersiowej, ja nie chcę się do tego dziecka przywiązywać' - powiedziała Izabela Dembińska, położna.

Kobiety, które miały problemem z zapłodnieniem, łapią oddech po pierwszym trymestrze, a następny moment uspokojenia to ten, gdy ciąża jest już donoszona – wtedy widać, że odczuwają ulgę i uspokajają się.

Gdzie szukać pomocy? Czy grupy wsparcia pomagają kobietom, które nie mogą zajść w ciążę?

Dobrym rozwiązaniem jest również pomocy w grupach wsparcia. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Często do grup wsparcia dołączają same kobiety, czasem pary.

Więcej:

Zobacz film: Tak bardzo chcę być matką, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości