Dziś Ogólnopolski Dzień Bliźniaków! Jak powstaje ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza oznacza, że w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody. Nie ma jednoznacznych objawów świadczących o ciąży mnogiej. Można ją stwierdzić dopiero podczas pierwszego badania USG. Ciąża bliźniacza wymaga szczególnego dbania o siebie i rozwijające się w łonie dzieci. W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt przypada na 19 maja - dlatego rozmawialiśmy o nim w niedzielę w studiu Dzień Dobry TVN. Dowiedzcie się więcej o ciąży bliźniaczej!
  • Jak powstaje ciąża bliźniacza?
  • Jak zajść w ciążę bliźniaczą?
  • Ciąża bliźniacza - objawy
  • Kiedy wiadomo o ciąży bliźniaczej i jak długo trwa?
  • Ciąża bliźniacza - poronienia

Zobacz też: Jak schudnąć po ciąży?

Ogólnopolski Dzień Bliźniąt w Dzień Dobry TVN

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy siostry bliźniaczki - panią Dorotę i panią Marię Rzeźniczak. Dorota i Marysia urodziły się w 1985 roku. Mają 34 lata. Są bliźniakami jednojajowymi, oznacza to, że ich materiał genetyczny jest taki sam.

Dorota jest mamą bliźniaków jednojajowych – Stanisława i Władysława – co zdarza się niezwykle rzadko.

Siostry Rzeźniczak przyznały, że wykorzystywały w szkole swoje podobieństwo! Zdarzało się czasem, że rodzice też ich mylili - tata bardziej, mama rzadziej.

Jak często zdarza się ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza zdarza się raz na 80 porodów. Jest uznawana za lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka, ponieważ wzrasta ilość możliwych komplikacji. Jednak zagrożenie powikłań znacznie spada po zakończeniu I trymestru. Istnieje kilka typów ciąży bliźniaczej , a bliźnięta, które się z niej narodzą, mogą być jednojajowe lub dwujajowe.

Jak powstaje ciąża bliźniacza?

Każda ciąża powstaje w wyniku połączenia się ze sobą komórki jajowej i plemnika, czyli gamet rozrodczych damskich i męskich. Następnie mają miejsce liczne podziały komórkowe i łączenie się genów, które ostatecznie prowadzą do powstania zarodka. Czasami zdarza się, że komórki ulegają jeszcze innym podziałom i tak powstaje ciąża mnoga lub wielopłodowa jednojajowa bądź dwujajowa.

Ciąża bliźniacza jednojajowa powstaje w wyniku podziału jednej zapłodnionej przez plemnika komórki jajowej. W zależności od dnia, w którym podział nastąpił, wyróżnia się 4 typy:

  • 1. - 3. dzień: ciąża bliźniacza dwukosmówkowa, dwuowodniowa - każdy płód ma swoje łożysko oraz swój własny oddzielny worek owodniowy.
  • 4. - 8. dzień: ciąża bliźniacza jednokosmówkowa, dwuowodniowa - płody mają wspólne łożysko, ale oddzielne worki owodniowe. Jest to najczęstszy typ.
  • 8. - 13. dzień: ciąża bliźniacza jednokosmówkowa , jednoowodniowa - płody znajdują się w jednym worku owodniowym i mają wspólne łożysko
  • 13. - 15. dzień: ciąża bliźniacza syjamska - płody są ze sobą zrośnięte.

W przypadku 2. i 3. typu ciąży bliźniaczej jednojajowej płody mogą niekiedy “konkurować” ze sobą i podkradać wzajemnie krew oraz składniki odżywcze dostarczane przez łożysko. Jest to tak zwany zespół przetoczenia (TTS). Może prowadzić do różnicy masy między rozwijającymi się dziećmi oraz powikłań ze strony układu krążenia. Bliźnięta jednojajowe posiadają taki sam materiał genetyczny, czyli mają tę samą płeć i bardzo podobny, czasami identyczny, wygląd. Jednak ich cechy charakteru mogą się od siebie znacznie różnić.

Ciąża bliźniacza dwujajowa nie powstaje w wyniku podziału gamety żeńskiej. Jest to efekt uwolnienia drugiej komórki jajowej, która zostaje zapłodniona przez drugiego plemnika. W macicy rozwijają się dwa płody, które mają osobne worki owodniowe i łożyska. Rozwijają się harmonijnie. Nie mają identycznego materiału genetycznego i są podobne do siebie, jak zwykłe rodzeństwo.

Jak zajść w ciążę bliźniaczą?

Przyczyny powstania ciąży bliźniaczej nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że genetycznie jest za nią odpowiedzialna matka. Nie istnieje żaden sposób gwarantujący urodzenie bliźniaków. Większe szanse mają kobiety, które już wcześniej rodziły, w ich rodzinie występują ciąże mnogie oraz te, które zażywały leki stymulujące owulację. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej to 1 na 80 porodów.

Więcej:

Ciąża bliźniacza - objawy

Ciąża bliźniacza nie niesie za sobą specyficznych objawów, które pozwolą na jej jednoznaczne stwierdzenie. Potwierdzeniem jest wykonanie badania USG podczas pierwszej wizyty ginekologiczno-położniczej. Typowe objawy, takie jak mdłości, wymioty, zgaga i nadwrażliwość na zapachy, mogą być intensywniej odczuwane przez kobietę, która spodziewa się bliźniąt. Następuje także szybszy przyrost masy ciała, brzuch w ciąży bliźniaczej jest za duży w porównaniu do tygodnia, ruchy płodu są odczuwane w kilku miejscach jednocześnie, a na USG słychać dwa tony serca.

Kiedy wiadomo o ciąży bliźniaczej i jak długo trwa?

O ciąży bliźniaczej kobieta dowiaduje się podczas USG wykonanego podczas pierwszej wizyty, która ma miejsce zwykle około 8. tygodnia ciąży. Jak najszybsze rozpoznanie ciąży mnogiej jest ważne, ponieważ jest ona zaliczana do podwyższonego ryzyka i wymaga szczególnej uwagi, aby uniknąć groźnych dla matki i płodów powikłań oraz komplikacji. Na pierwszym USG w ciąży bliźniaczej lekarz stwierdza także ilość worków owodniowych.

Ciąża bliźniacza trwa tyle samo, co pojedyncza, czyli 40. tygodni. W większości przypadków kończy się jednak porodem przedwczesnym w 37. tygodniu. Jest to już czas, kiedy płody są wystarczająco rozwinięte i zdolne do samodzielnego przeżycia poza organizmem matki. Poród w ciąży bliźniaczej jest dużym wysiłkiem dla organizmu kobiety. Połowa z nich odbywa się przez cesarskie cięcie.

Ciąża bliźniacza - poronienia

Ciąża bliźniacza jest stanem wysokiego ryzyka, ponieważ częściej dochodzi do powikłań i komplikacji przed lub w czasie porodu. Płody nie rozwijają się równomiernie i często mają niższą masę urodzeniową w porównaniu z dziećmi z ciąż pojedynczych. Istnieje także ryzyko obumarcia jednego płodu - w I trymestrze zdarza się to w około 70 procentach przypadków, jednak w kolejnych trymestrach ryzyko to znacznie spada. Dzieci z ciąży bliźniaczej są częściej narażone na powstanie wad wrodzonych, anatomicznych i opóźniony rozwój. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!