Wskazania do cesarki - planowe i nagłe

Coraz więcej Polek decyduje się na poród przy pomocy cesarskiego cięcia. W 2017 roku niemal 44 proc. urodzonych dzieci przyszło na świat właśnie dzięki tej metodzie. Dlaczego kobiety boją się naturalnego porodu? Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr hab. Ewa Helwich - kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.

W Polsce kobiety nie mają wyboru drogi porodu, a lekarze kierują ciężarne na cesarskie cięcie jedynie wtedy, kiedy widzą ku temu wskazania. Dlatego wiele ciężarnych w obawie przed bólem, decyduje się na tzw. cesarkę na życzenie, czyli płatną.

Wskazania medyczne do cesarskiego cięcia

Cesarka to często najlepsze rozwiązanie dla kobiety, która ma dużą wadę wzroku, problemy z układem krążenia, choroby płuc, poważne problemy z kręgosłupem czy istnieje zagrożenie wystąpienia konfliktu serologicznego w trakcie porodu. Inne przypadki, w których lekarze decydują się na cesarskie cięcie, związane są z zagrożeniem życia płodu, m.in. nieprawidłowe ułożenie dziecka, waga powyżej 4,5 kg, oznaki niedotlenienia czy ciąża mnoga.

>>> Zobacz także:

Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?

Dzieci z cesarek mają niższą odporność?

Zmiany na porodówkach od 2019 roku

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wyróżnia pięć możliwych powodów do jego przeprowadzenia:

  • wskazania planowe - gdy nie ma pilnej potrzeby wykonania operacji, jak np. problemy neurologiczne u matki, nieprawidłowe położenie dziecka czy jego duża masa. W takiej sytuacji kobieta może spokojnie czekać do końca ciąży;
  • wskazania pilne - gdy w danym momencie nie ma bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, ale jest ryzyko, że sytuacja może nagle ulec pogorszeniu, np. nieprawidłowe ułożenie główki dziecka;
  • wskazania naglące - jak wyżej, przy czym zaburzenia zagrażające życiu płodu lub kobiety powtarzają się coraz częściej, np. nieprawidłowe tętno dziecka;
  • wskazania pozapołożnicze - są nimi wskazania kardiologiczne, okulistyczne, neurologiczne, psychiatryczne;
  • wskazania natychmiastowe - gdy zagrożenia zdrowia i życia matki lub dziecka trwają nieprzerwanie, np. odklejenie łożyska.

Poród naturalny a cesarskie cięcie – na czym polega?

Poród naturalny to urodzenie dziecka jedynie siłami natury. Niekiedy, aby pomóc matce i dziecku w przyjściu na świat, używa się środków wywołujących skurcze. W pierwszej fazie porodu naturalnego kobieta odczuwa regularne skurcze macicy, które mają doprowadzić do rozwarcia szyjki macicy. Etap ten może trwać nawet kilkanaście godzin i w tym czasie skurcze równomiernie przybierają na sile, na koniec odchodzą wody płodowe. Kiedy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie, rozpoczyna się II okres porodu. W tym czasie lekarze często decydują się na nacięcie krocza kobiety, co ułatwia dziecku wyjście. W trzecim okresie porodu naturalnego kobieta rodzi łożysko.

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym najczęściej w znieczuleniu przewodowym, w wyjątkowych przypadkach w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym, podczas którego lekarz rozcina powłoki brzucha i macicy, by wyciągnąć dziecko z łona matki. Nacięcie o długości 10-15 cm wykonuje się nad linią bikini. Cały poród trwa około godziny, łącznie ze zszyciem.

Poród siłami natury – jakie są zalety i wady porodu naturalnego?

Poród naturalny jest najczęstszym rodzajem porodu w Polsce przede wszystkim ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie dziecka. Noworodek, przechodząc przez drogi rodne matki, może mieć większe szanse w walce z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Zdecydowanie zmniejsza się ryzyko alergii u dzieci urodzonych naturalnie. Przyszłe mamy uważają, że poród naturalny jest lepszy, ze względu na to, że przez cały czas porodu przytomnie i świadomie mogą uczestniczyć w tym najważniejszym wydarzeniu swojego życia. Zaraz po porodzie dochodzi do kontaktu „skóra do skóry”, podczas którego rodzi się ważna więź między dzieckiem a matką. Należy podkreślić, że kobiety szybciej dochodzą do siebie po porodzie siłami natury, nie powinny również bać się nacięcia krocza, gdyż prawidłowo pielęgnowane powinno się szybko wygoić.

Poród siłami natury to długotrwały wysiłek fizyczny wiążący się z bólem o różnej intensywności, który może trwać nawet kilkanaście godzin i to jest główną wadą tego rodzaju porodu. Do tego wszystkiego dochodzi obawa kobiet przed uszkodzeniem pochwy czy krocza.

Cesarka – zalety i wady cesarskiego cięcia

W ostatnich latach coraz więcej ciąż kończy się przez cięcie cesarskie. Planowany wcześniej zabieg pozwala kobietom dokładnie przygotować się do porodu. Cesarka wydaje się też lepszym porodem, ponieważ trwa zazwyczaj około godziny i kobieta nie odczuwa bólu. Odchodzi też obawa przed komplikacjami po nacięciu krocza.

Cesarka ma jednak sporo wad. Największym minusem dla kobiety jest ryzyko komplikacji i powikłań pooperacyjnych. Mimo że sam zabieg nie wiąże się z bólem, to już długa rekonwalescencja tak, do tego przeszkadza w opiece nad dzieckiem i może utrudniać karmienie piersią. Z następną ciążą powinno się poczekać nawet dwa lata ze względu na ryzyko pęknięcia macicy. Noworodek przychodzący na świat metodą cięcia cesarskiego nie ma naturalnej możliwości wzięcia pierwszego oddechu – płyn owodniowy musi być mechanicznie odessany z dróg oddechowych. Nie ma też styczności z dobroczynnie wpływającymi na jego przyszły rozwój bakteriami z dróg rodnych i układu pokarmowego matki.

Zobacz także: Łagodzenie bólu podczas porodu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości