Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?

Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Wiele kobiet zastanawia się, czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy. Powszechnie uważa się, że jednym ze wskazań ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego jest cesarka przy poprzedniej ciąży. Jeśli jednak kobiecie bardzo zależy na porodzie naturalnym i nie ma innych przeciwwskazań, jest to możliwe.

Poród naturalny po uprzedniej cesarce nie jest niemożliwy. Ważne, aby ciąży przebiegała bez powikłań, a stan ogólny zdrowia dziecka i matki był dobry. Niesie to jednak za sobą kilka zagrożeń, których kobieta musi być świadoma. Stosunkowo 3-4 na 5 takich porodów kończy się powodzeniem. Konieczne jest również spełnienie pewnych warunków, między innymi ważny jest okres czasu między ciążami.

Kiedy poród naturalny po cesarce jest możliwy?

Poród naturalny po cesarskim cięciu jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest powód wskazania do przeprowadzenia cięcia cesarskiego w poprzedniej ciąży. Jeśli ten powód dalej istnieje, lekarz wystawi brak zgody na poród naturalny po cesarce. Poród naturalny jest możliwy, jeśli matka i dziecko są w stanie ogólnym dobrym, ciąża przebiega bez powikłań, rozmiar i waga dziecka jest odpowiednia do wieku ciążowego, a samo dziecko ułożone jest główkowo. Ważny również jest czas między ciążami, najbezpieczniej, aby wynosił ok. 3-4 lata. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie porodu, sala operacyjna oraz personel medyczny powinien być przygotowany do tego, że w każdej chwili może zajść potrzeba przeprowadzenia cięcia cesarskiego. 

Sytuacje, w których możliwy jest poród siłami natury po cesarce:

  • tylko jedno ukończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego, podczas którego nacięcie było wykonywane w dole brzucha, poziomo,
  • położenie główkowe płodu, gdy waga dziecka nie przekracza 4000 g,
  • płód znajduje się głęboko w dnie macicy,
  • brak wskazania z poprzedniej ciąży do przeprowadzenia cięcia cesarskiego,
  • czas od poprzedniego cięcia cesarskiego to minimum 2 lata, a najlepiej 3-4,
  • stan macicy nie wykazuje żadnych odchyleń,
  • blizna pooperacyjna zagojona prawidłowo.

Poród naturalny po cesarce - zagrożenia

Największym zagrożeniem porodu naturalnego po cięciu cesarskim jest ryzyko pęknięcia macicy. Jest to sytuacja, która może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Dojść do niej może w wyniku rozejścia się blizny na macicy po cesarce z poprzedniego porodu. Podczas porodu naturalnego w czasie drugiego okresu porodu występują skurcze parte. Kobieta musi bardzo mocno przeć, aby urodzić dziecko, towarzyszy temu wzrost ciśnienia tętniczego krwi, w wyniku którego może dojść do rozejścia się rany pooperacyjnej, czyli pęknięcia macicy.

Objawy takiej sytuacji u kobiety rodzącej to wzmożone krwawienie z dróg rodnych, silny, ostry ból brzucha, który nie ustępuje po skurczu oraz ucisk w klatce piersiowej, natomiast u płodu może występować zarówno tachykardia, jak i bradykardia oraz niebezpieczne deceleracje późne, czyli spadek tętna płodu po skurczu. Konieczne jest wówczas jak najszybsze wydobycie płodu drogą cięcia cesarskiego, zaopatrzenie i zszycie rany. Zazwyczaj konieczna jest transfuzja krwi, a w skrajnych przypadkach usunięcie macicy. Jeśli interwencja chirurgiczna nie będzie przeprowadzona odpowiednio szybko, istnieje realne zagrożenie wykrwawienia się rodzącej kobiety. 

Przebieg porodu naturalnego po cesarskim cięciu

Poród naturalny po cesarce jest uznawany za poród podwyższonego ryzyka. Dlatego zastosowywany jest również ciągły zapis KTG, którego celem jest kontrolowanie dobrostanu płodu oraz czynności skurczowej macicy. Położna sprawująca opiekę nad rodzącą powinna być przy niej przez cały okres porodu, zarówno w pierwszym, jak i drugim okresie. W gotowości powinien być również zespół anestezjologiczny, sala operacyjna oraz lekarz ginekolog zajmujący się rodzącą. Niewskazane jest stosowanie leków zwiększających siłę skurczów macicy takich jak oksytocyna. Są to wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. 

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny ma wiele zalet, m.in.:

  • bezpośredni kontakt ,,skóra do skóry’’ od razu po porodzie,
  • możliwość dostawienia do piersi zaraz po urodzeniu dziecka,
  • szybszy okres rekonwalescencji,
  • kontakt dziecka z florą bakteryjną matki,
  • brak ryzyka powikłań pooperacyjnych.

Oczywiście w niektórych przypadkach urodzenie dziecka poprzez cięcie cesarskie jest jedyną możliwością, do takich sytuacji możemy zaliczyć: małą miednicę, niewspółmierność porodową, choroby towarzyszące, zbyt dużą wagę dziecka, wady wzroku, wady serca ciężarnej, problemy z kręgosłupem czy przyczyny psychiczne. 

Zobacz także: Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny? Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości