Piżama ciążowa – na czas ciąży, porodu, karmienia

Kobieta w ciąży i w piżamie
Fot. Getty Images

Piżama ciążowa to jedna z wielu rzeczy, w które wyposażyć się musi przyszła mama. Ten zakup na tle wszystkich innych jest jednak często przez kobiety lekceważony. Wydaje się bowiem, że to, w czym śpi ciężarna, nie ma specjalnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że jednak ma – liczy się komfort, bezpieczeństwo i higiena ciężarnej. Piżama ciążowa i do karmienia potrafi też znacznie ułatwić karmienie piersią, któremu często towarzyszy wiele trudnych emocji.

Piżama ciążowa, piżama do porodu, piżama do karmienia piersią – z jednej strony są do siebie bardzo podobne. Wszystkie powinny być delikatne, naturalne, lekkie i przewiewne. Z drugiej strony, ciąża, poród i karmienie to trzy różne sytuacje, które wymagają określonych rozwiązań i często przekładają się na modele piżam.

Piżama ciążowa – zestaw zasad

Piżama ciążowa to kolejny element kobiecej „wyprawki” na czas ciąży oraz późniejszego karmienia. Z pozoru ten akurat zakup w porównaniu z innymi ciążowymi akcesoriami może wydawać się banalny. W końcu co trudnego jest w zakupie bielizny ciążowej? Warto jednak na chwilę skupić swoją uwagę i na tym temacie.

1. Przede wszystkim nigdy nie kupujemy bielizny bez mierzenia . Dotyczy to w tym samym stopniu biustonosza, co i piżamy. Znaczenia nie ma tutaj sama prezencja, co komfort ciężarnej. Zawsze należy przymierzyć piżamę i sprawdzić, czy w żadnym miejscu nas ona nie uciska, nie obciera albo po prostu jest niewygodna.

2. Piżamę ciążową zawsze warto kupić nieco większą . Chodzi tutaj głównie o biust i brzuch. Szczególnie biust dość szybko staje się wrażliwy na wszelkiego rodzaju dotyk, warto więc zapewnić ciału komfort. Warto pamiętać o tym, że ciężarne często śpią w biustonoszu, a po urodzeniu dziecka biust staje się często większy niż w czasie ciąży.

3. Nie kupujemy piżam na zapas . Kobieta nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie zmieniać się jej ciało i w jakim tempie będzie się to działo. Dlatego lepiej kupić dwie koszule, a za jakiś czas dokupić następne.

Piżama ciążowa i do karmienia: z wzorami czy bez?

Piżama ciążowa i piżama do karmienia generalnie powinna zawierać jak najmniejszą liczbę zdobień. Zarówno w ciąży, połogu, jak i w całym okresie karmienia najlepiej sprawdzają się gładkie biustonosze, majtki i piżamy. Nie chodzi tutaj oczywiście o stronę wizualną, bo pod tym względem panuje pełna dowolność. Kluczowa natomiast jest strona przylegająca do ciała. Wszelkiego rodzaju hafty, koronki, dodatkowe szwy – wszystko to może podrażniać skórę, która i tak jest już bardzo wrażliwe.

Piżama dla ciężarnej: z jakich materiałów?

Piżama dla ciężarnej powinna być jak najdelikatniejsza . W tym szczególnym czasie ubrania, a szczególnie bieliznę ciążową, dobieramy tak, aby jak najmniej podrażniała ona naszą skórę. Materiał, z jakiego wykonana będzie piżama, także ma wpływ na komfort przyszłej mamy. Najlepiej, aby był on jak najbardziej naturalny. Warto więc wybierać ubrania z bawełny, jedwabiu, a nawet bambusa. Absolutnie niewskazane są piżamy z zawartością poliestru .

W nocy przyszła mama ma się czuć komfortowo, a piżama powinna być przede wszystkim przewiewna. Lekarze sugerują, że bawełna to najzdrowszy i najbardziej higieniczny materiał na nocną bieliznę dla ciężarnej. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze, nie uczula, jest przyjemna w dotyku i nie podrażnia skóry.

Sztuczne materiały (oprócz mikrofazy i poliamidu) nie przepuszczają powietrza. Częściej się w nich pocimy, a brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w okolicy naszych miejsc intymnych może sprzyjać namnażaniu się bakterii.

>>> Zobacz też: Ciąża a farbowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

Piżama dla ciężarnej a piżama do porodu

Piżama ciążowa do porodu to jeden z ważniejszych elementów wyprawki do szpitala. To ona zapewnia kobiecie poczucie komfortu i okrycia w sytuacji, w której ogląda ją wiele osób. Specjalnego znaczenia nie ma to, czy koszula jest rozpinana, czy na guziki. Jest to bowiem raczej koszula jednorazowego użytku: koszula się brudzi, a plamy z krwi trudno usunąć. Ważna natomiast jest jej długość – nie powinna sięgać dalej niż za kolana . Warto również zadbać, aby miała ona specjalne wycięcie do karmienia. Po porodzie przystawia się bowiem dziecko do karmienia i ta sytuacja w innej koszuli może okazać się niekomfortowa. Każdy szpital ma przygotowane wymogi, jakie powinna spełniać taka porodowa koszula, zawsze również na stanie szpitala są zapasowe egzemplarze. Z reguły położna przed porodem uświadamia przyszłą mamę, jak najlepiej przygotować taką porodową wyprawkę.

>>> Zobacz też: Modny płaszcz ciążowy - zimowe kurtki i płaszcze ciążowe

Piżama ciążowa do karmienia

Piżama do karmienia powinna przede wszystkim być wygodna. Może to być dotychczasowa piżama ciążowa, pod warunkiem, że zapewnia ona szybki dostęp do piersi. Ważne jest również to, aby pierś można było potem łatwo schować. Koszule dostosowane specjalnie do karmienia, mimo że przez niektórych uważane za zbędny wydatek, pozwalają uniknąć trudnego podciągania koszuli, jej podtrzymywania w czasie karmienia, co znacznie ułatwia sam proces. Modeli koszul do karmienia jest naprawdę dużo: z kopertowym dekoltem, z odpinanymi ramiączkami, z rozcięciem pod szyją, z gumką przy dekolcie, dwuwarstwowe z ukrytymi wcięciami. Dobrze, aby przyszła mama wybrała taką, która akurat dla niej okaże się najbardziej komfortowa.

Zobacz film: Dominika Roman: Piżamy są synonimem luzu i wygody

Zobacz film: Dominika Roman: Piżamy są synonimem luzu i wygody. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

>>> Zobacz też: Paula Tumala będzie miała bliźniaki! Znamy już płeć dzieci

podziel się: