Pewność siebie – jak jej nabrać?

Blondynka uśmiecha się na zdjęciu
Fot. Morsa Images / Getty Images
Każdy wie, że pewność siebie pomaga w życiu i przydaje się zarówno w wielu codziennych sytuacjach, jak i w odnoszeniu sukcesów zawodowych. Jednak nie każdy ma świadomość, że można zwiększyć pewność siebie. Warto nad tym pracować! W jaki sposób?

Oczywiście trudno jest w jednej chwili, nagle stać się pewnym siebie (choć i na to mamy pewne sposoby – o tym w dalszej części artykułu!). Jest to zazwyczaj długotrwały proces, który wymaga sporo pracy i skupienia.

Zobacz film: O pięknie i pewności siebie z Amy Schumer i Rory Scovel, źródło: Dzień Dobry TVN

Jak być pewnym siebie?

Pewność siebie – choć ten termin jest powszechnie używany, trudno jest ustalić jednoznaczną definicję. Można powiedzieć, że człowiek pewny siebie ma poczucie własnej wartości i zdaje sobie sprawę z siły swojej osobowości przy jednoczesnej świadomości swoich słabszych stron. Zdecydowaną podstawą pewności siebie jest akceptacja swojej osoby . Jak do niej dążyć? Poniżej kilka naszych wskazówek.

1) Ustal przyczynę braku pewności siebie

Zastanów się, czy masz problem z poczuciem własnej wartości, a jeśli tak, to z czego on wynika . Czy jest to np. wada wymowy lub jakaś cecha Twojego wyglądu? Czy w przeszłości ktoś Cię bardzo skrzywdził, rozczarował lub wyśmiał? Może Twoje poglądy lub religia mają wpływ na negatywne postrzeganie samego siebie? A może dopadają Cię zupełnie irracjonalne lęki?

2) Postaraj się usunąć lub naprawić negatywny czynnik

Gdy już będziesz wiedział, co jest największą przeszkodą, przeanalizuj problem i stopniowo zacznij walkę z nim . Przykładowo, jeżeli ustaliłeś, że to Twoja nadwaga jest powodem Twojej niskiej samooceny, spróbuj zgubić zbędne kilogramy i zadbać o swoją sylwetkę. Nawet jeśli nie uda Ci się w krótkim czasie uzyskać wymarzonej figury, to i tak gwarantujemy, że poczujesz się dużo lepiej! Natomiast gdy prawdopodobną przyczyną braku pewności siebie jest trauma z dzieciństwa czy inne przykre doświadczenie, bądź też nierzadko miewasz stany lękowe, radzimy udać się do dobrego psychologa lub na terapię.

3) Pomyśl o swoich mocnych stronach

Pomyśl, w czym jesteś świetny, co najbardziej w sobie lubisz i za co najbardziej jesteś ceniony przez innych. Z pewnością jest mnóstwo takich elementów! Jeśli jednak nie potrafisz sam określić zbyt wielu swoich pozytywnych cech, poproś o pomoc swoich bliskich. Wypisz na kartce wszystkie swoje największe zalety i czytaj je sobie co kilka dni. Jeśli przypomni Ci się kolejna, bądź też zauważysz nową, koniecznie ją dopisz. Warto mieć tę listę zawsze przy sobie – nie tylko po to, by móc w każdej chwili coś do niej dodać, ale także by spojrzeć na nią w chwili zwątpienia!

4) Nawiązuj jak najwięcej interakcji z innymi

Jeżeli z natury jesteś nieśmiały, staraj się z tym walczyć w codziennych sytuacjach. Uprzejmie zagaduj do ludzi w kolejce, uśmiechaj się lub puszczaj oczko do przechodniów mijanych na ulicy . Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoimi rozmówcami, odezwij się do długo niewidzianych znajomych, inicjuj spotkania z innymi. Spróbuj prawić ludziom komplementy, być dla nich miły oraz otwórz się na ich potrzeby. Nie obawiaj się odrzucenia, nawet jeśli czasem ktoś krzywo na Ciebie spojrzy. Przekonasz się, że w zdecydowanej większości przypadków odniesiesz sukces, a uśmiech na Twej twarzy wcale nie będzie udawany! 5) Zadbaj o swoją autoprezentację

Stań przed dużym lustrem i zacznij mówić sam do siebie. Dodatkowo, nagraj się, gdy rozmawiasz lub też obejrzyj filmik, na którym to robisz. Przyjrzyj się dokładnie swojej fizjonomii, stylowi wysławiania się, mimice twarzy, ruchom i gestykulacji, wsłuchaj się w tembr swojego głosu. Zwróć uwagę na szczegóły – być może nieświadomie się garbisz, zbyt mocno marszczysz brwi lub miewasz tiki nerwowe? Ustal, co Ci się nie podoba w Twoim stylu bycia i… popraw te elementy! Jeśli jednak na któryś nie masz żadnego wpływu – nie przejmuj się nim i postaraj się go po prostu zaakceptować.

Jak zyskać pewność siebie w minutę?

Czeka Cię ważna rozmowa lub wystąpienie publiczne i chcesz dobrze wypaść, jednak boisz się, że „zjedzą Cię nerwy”? Mamy na to małe lifehacki!

1) Pomyśl sobie o czymś przyjemnym

Tuż przed stresującą sytuacją przypomnij sobie coś zupełnie z nią niezwiązanego, najlepiej jakiś zabawny lub radosny moment.

2) Udawaj, że jesteś wyluzowany

Tak, to często działa! Im szerzej się uśmiechniesz, im bardziej otwartą postawę przyjmiesz i im bardziej zdecydowanym tonem będziesz mówił, tym bardziej będzie rosła Twoja samoocena i tym lepiej wypadniesz w oczach innych.

3) Zadbaj o swoją aparycję i dobrze się ubierz

Brzmi jak banał? Niestety nie każdy się do tego stosuje – czasem ludzie czują się nieswojo, „wystrojeni jak stróż w Boże Ciało”. Dlatego postaraj się wyglądać tak, by czuć się swobodnie, a jednocześnie dopasować się do danej sytuacji. Jeśli nie umiesz i nie masz ochoty chodzić w szpilkach, nie zmuszaj się do tego! Wybierz buty na koturnie lub grubych obcasach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości