Hobby

Wyprawy wędkarskie to świetny sposób spędzenia czasu

Ojciec z synem łowią ryby na łódce

Fot. Robert Daly / Getty Images

Hobby

Wyprawy wędkarskie to świetny sposób spędzenia czasu

Ojciec z synem łowią ryby na łódce

Fot. Robert Daly / Getty Images

Jeziora, rzeki, Morze Bałtyckie, ale również bardziej egzotyczne wyprawy wędkarskie - do Norwegii, Szwecji, Rosji. Turystyką wędkarską zajmują się profesjonalne biura, dzięki którym niewinny wypad na ryby może zamienić się w niesamowitą przygodę. Warto wziąć w niej udział?

Obcowanie z naturą, odpoczynek, lekarstwo na stres, pasja, zdrowa konkurencja - zalety płynące z wędkowania można by długo wymieniać. A jeśli do tego dodamy szczyptę przygody, wrażeń, które zostaną z nami na dłużej, no i efekty połowu, których pozazdroszczą nam nie tylko współtowarzysze podróży? Wszystko to można połączyć, wybierając się na wyprawy wędkarskie . Dokąd możemy pojechać na łowy? Wyprawy wędkarskie do Norwegii, Szwecji, wyprawy wędkarskie w Polsce, w Rosji - możliwości jest wiele, a wszystko to organizują profesjonalne biura.

Wyprawy wędkarskie - Norwegia

Zębacze, halibuty, pstrągi, okonie, szczupaki - wyprawy wędkarskie do Norwegii przyciągają wielbicieli dynamicznych połowów. Wyprawy wędkarskie w Norwegii organizowane są przede wszystkim na łowiskach morskich. Prym wiodą półwysep Varanger, Loppa, wyspa Seiland, Senja, czy wody wybrzeża Morza Barentsa. Co szczególnie przyciąga wielbicieli połowów na wyprawy wędkarskie w Norwegii ? Malownicze otoczenie gór, skały klifów, urocze fiordy, no i oczywiście zasobne łowiska. Organizatorzy wycieczek rekomendują przede wszystkim łowienie na spinning, pilkery, stosowanie naturalnych przynęt. Na łowiska dociera się łodziami z silnikami spalinowymi wyposażonymi w echosondy i GPS-y. Bywa, że mijają dwie - trzy godziny połowu na morskich łowiskach i skrzynki na kutrach pełne są dorodnych okazów. Wyprawy wędkarskie w Norwegii to jednak nie tylko łowiska morskie. W wielu norweskich rzekach żyją pstrągi, palie i oczywiście łososie. Zasobne w łososia są na przykład rzeki półwyspu Varanger. To idealne miejsca na połowy muchowe lub spinningowe. Przed wyruszeniem na wyprawę wędkarską do Norwegii warto wziąć pod uwagę fakt, że od początku roku 2018 obowiązują tam limity na niektóre gatunki ryb. Koszty wieloosobowej wyprawy można podzielić na uczestników. Wynajem apartamentu dla 4-8 osób na tydzień waha się w granicach od 900 do 2000 euro. Wynajem kutra to 600-800 euro na siedem dni, wypożyczenie sprzętu ok. 250 euro na tydzień.

Wyprawy wędkarskie - Szwecja

Zatoka Slatbaken, Archipelag Ronneby, Szkiery świętej Anny, jezioro Rusken, jezioro Boren - możliwości wyprawy wędkarskiej do Szwecji jest naprawdę sporo. Na wędkarzy czekają szczupaki, okonie, sandacze i wiele innych gatunków ryb. Do tego niesamowite warunki klimatyczne - usiane skałami zatoczki, zalesione wyspy oraz kamieniste góry. Organizatorzy wypraw wędkarskich w Szwecji gwarantują dotarcie na miejsce łodziami z silnikami spalinowymi i sugerują korzystanie z możliwości wędkowania spinningowego na ryby drapieżne. Jednak tutaj również trzeba liczyć się z zakazami połowowymi, między innymi od 2017 roku obowiązuje całkowity zakaz zabierania sandacza i szczupaka (chyba, że chodzi o bieżącą konsumpcję - po uzgodnieniu z organizatorami) i wymiary ochronne na inne gatunki ryb.

Zobacz film: Dlaczego Polacy lubią łowić ryby? / Źródło: Dzień Dobry TVNWyprawy wędkarskie w Polsce

Nowoczesne wędkarstwo, połączone z szacunkiem dla natury, promowane jest nie tylko podczas zagranicznych wypraw. Równie popularne są wyprawy wędkarskie w Polsce . Oferta jest przebogata. Najpopularniejsza destynacja to Mazury, gdzie występują spore populacje szczupaka, sandacza, suma oraz węgorza. Firmy oferujące wyprawy wędkarskie w Polsce zajmują się pełną ich organizacją. W ofercie zakwaterowanie w luksusowych apartamentach, łódki z dobrymi silnikami do dyspozycji wędkarzy oraz możliwość zlecenia kucharzowi przygotowania potraw ze złowionych ryb. Cena za weekendowy wyjazd wynosi od 500 do 1000 złotych. Równie popularne są morskie wyprawy wędkarskie. Władysławowo to destynacja, gdzie można skorzystać z wypożyczenia kutra (10 godzinny rejs - 160-180 zł za osobę). W trakcie rejsu można wypożyczyć profesjonalny sprzęt. Koszt kompletnej wędki - 20-35 złotych.

Wyprawy wędkarskie - Rosja

W ofertach, które można wyszukać w internecie, dostępne są również wyprawy wędkarskie do bardzo egzotycznych miejsc. Możemy wybrać się nawet na Syberię. Wyprawy wędkarskie do Rosji organizowane są z polskim przewodnikiem. Bywalcy twierdzą, że to opcja dla prawdziwych twardzieli. Co na miejscu? Syberyjska tajga, dopływy rzeki Jenisej, spanie w myśliwskich chatach, surowa pogoda i wrażenia, o których trudno zapomnieć. Coraz większą rzeszę zwolenników zyskują również wyprawy wędkarskie do Hiszpanii (głównie ze względu na suma i sandacza). Inne ciekawe miejsca na wyprawę wędkarską to Irlandia (szczupak, pstrąg), Kanada (lipień, łosoś) czy nawet egzotyczna Kostaryka (tarpon).

Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0