Przyczyn występowania krwawienia podczas ciąży może być wiele. Plamienie może wywołać np. stres. Przeczytaj, które krwawienia nie zagrażają zdrowiu dziecka, a kiedy należy natychmiast udać się do lekarza.
Widok krwi na bieliźnie podczas ciąży kojarzy nam się głównie z komplikacjami. Nie zawsze tak jest. Przeczytaj, co może powodować krwawienie w czasie ciąży i kiedy ten objaw powinien być niepokojący.
Krwawienie podczas ciąży dla każdej kobiety powinno być sygnałem, aby udać się do lekarza i dowiedzieć się, jaki jest jego powód. Jednak nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, ponieważ jest wiele różnych przyczyn krwawienia.
Wiele kobiet zaczyna domyślać się, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się miesiączka. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się jednak dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze pierwsze objawy zapłodnienia.
Ciąża jest czasem, kiedy zachodzą intensywne zmiany w ciele kobiety. To także duży wysiłek dla organizmu, dlatego warto przygotować się i zadbać wcześniej o swoje zdrowie. Planowanie ciąży obejmuje wykonanie badań, zmianę diety i stylu życia oraz suplementację witamin.
Każda kobieta w ciąży z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy płodu. Nie od razu są to mocne i częste kopniaki. Na początku czuć jedynie lekkie wibracje i muśnięcia. Wiedza, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka pozwoli przyszłej mamie na wcześniejsze uświadomienie ich sobie.
Czy można zaplanować płeć dziecka? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawia się wiele par, które marzą o swoim potomku. O to, czy przyszli rodzice zdani są tylko na los, czy jednak jest coś, co mogą zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka konkretnej płci zapytaliśmy gości Dzień Dobry Wakacje genetyka dra inż. Tomasza Czerneckiego i ginekologa Wojciecha Falęckiego.
Starania o dziecko wiążą się z oczekiwaniami pierwszych objawów ciąży. Początek ciąży nie daje szczególnych sygnałów, jednak czujna kobieta starająca się zajść w ciążę może stosunkowo szybko wyłapać moment, w którym w jej organizmie zacznie rozwijać się nowe życie.
Płód rozwija się tydzień po tygodniu. Stopniowo przybiera cechy ludzkie. Jakie są etapy rozwoju i jaki wpływ na nie ma przyszła mama?
Wybór rodzaju porodu jest bardzo ważną kwestią dla kobiety. Większość pań decyzję o sposobie porodu warunkuje nie tylko bezpieczeństwem i dobrem dziecka, ale również korzyściami dla siebie. Ciężarne zazwyczaj chcą rodzić możliwie najbardziej komfortowo i najlepiej bez bólu.
USG to jedno z najważniejszych badań kontrolujących przebieg ciąży. Każda kobieta powinna wykonać je 3 lub 4 razy. Pozwala ono ustalić, jak rozwija się dziecko i w porę wykryć ewentualne wady rozwojowe.
Czym różni się pierwszy trymestr ciąży od drugiego i trzeciego? Dlaczego w ogóle zastosowano taki podział? Który trymestr ciąży jest najważniejszy i na co trzeba uważać w każdym z nich? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
3. miesiąc to koniec najtrudniejszego okresu ciąży. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie podczas trwania pierwszego trymestru ciąży? Na co powinna zwracać uwagę? Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży?
4. miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. Jest to również czas, w którym należy przeprowadzić badanie USG. Brzuch, chociaż jeszcze mały, zaczyna powoli nabierać kształtów. O czym należy pamiętać w 4. miesiącu ciąży?
Siódmy miesiąc ciąży to czas między 28. a 31. tygodniem. Jest to trudny fizycznie czas dla przyszłej mamy. W okresie tym może dojść do przedwczesnych skurczów i porodu.
Szósty miesiąc to koniec drugiego trymestru ciąży. Jest to moment, w którym zaobserwować można wyraźne zaokrąglenie brzucha. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać i staje się bardziej krągłe. Jakie jeszcze zmiany przynosi ze sobą 6. miesiąc ciąży?
Niedokrwistość to pojęcie określające zbyt małą ilość krwinek czerwonych we krwi, w ciąży najczęściej wynika z niedoboru żelaza. Mikroelement ten pełni kluczową rolę w budowie hemoglobiny, której funkcją jest transport tlenu. Powstaje więc pytanie, dlaczego anemia ciążowa jest tak niebezpieczna i jak jej przeciwdziałać?
Ciąża w ósmym miesiącu wchodzi w ostatni etap. Brzuch jest pokaźnych rozmiarów, kobieta coraz bardziej odczuwa jego ciężar zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przedostatni miesiąc ciąży to czas, kiedy należy zwolnić tempo. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie na półmetku ciąży?
Kobieta w ciąży, która przyjmuje leki, powinna być pod stałą opieką lekarza. Jak działa antybiotyk w czasie ciąży i jak wpływa na dziecko? Przeczytaj, co musisz wiedzieć o leczeniu w czasie ciąży.
Jeśli dopiero planujesz bycie mamą lub wiesz, że jesteś w ciąży już w tym momencie, musisz pamiętać o regularnych badaniach, dzięki którym będziesz wiedziała, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.
Aby Twoje maleństwo mogło urodzić się naprawdę zdrowe, warto przed podjęciem decyzji o rodzicielstwie przeprowadzić szereg badań. Dzięki temu można na odpowiednio wczesnym etapie sprawdzić i jak najszybciej doprowadzić do ładu wszelkie możliwe nieprawidłowości. W tym okresie przebadać powinni się także przyszli tatusiowie.
To jedno z podstawowych badań, jakie powinna wykonać kobieta starająca się o dziecko lub już będąca w ciąży. Badanie GBS: jak się przygotować i jak wygląda? Przeczytaj, co powinnaś o nim wiedzieć.
Ciąża to stan, w którym organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym na witaminy. Jedną z ważniejszych jest witamina D3 w ciąży, ponieważ dzięki niej płód ma szansę prawidłowo się rozwijać.
USG w ciąży to nieodłączny element towarzyszący prowadzeniu całej ciąży. Pozwala kontrolować rozwój płodu, a także ocenić stan zdrowia malucha. Kiedy powinno się wykonywać USG i jak często?
Coraz więcej kobiet ma problem z zajściem w ciążę. Jakie znaczenie ma wiek, stan zdrowia i tryb życia? Jakie są najczęstsze przeszkody w zajściu w ciążę? Co ułatwia zajście w ciążę i jak wspomóc kobietę w staraniach?
Jak rozpoznać, że jestem w ciąży, choć od stosunku nie minęło wiele czasu? Czy w pierwszym miesiącu ciąży okres może nadal występować? Po czym poznać, że za 9 miesięcy będę mamą i czy można to zrobić jeszcze przed planowaną wizytą u lekarza ginekologa?
Mówi się (zresztą słusznie), że ciąża to nie choroba i nie powinna ona w znacznym stopniu ograniczać funkcjonowania kobiety. To prawda, jednakże są sytuacje, w których wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży są jednoznaczne. Wówczas bez względu na to, czy kobieta pracuje na etacie, prowadzi działalność gospodarczą, czy idzie do nowej pracy, należy jej się zwolnienie od lekarza rodzinnego i szereg przywilejów. Ile można być na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Jak dostać takie zwolnienie i kto płaci przyszłej mamie, która na nim przebywa?
Kobiety będące w drugim miesiącu ciąży nie zawsze jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że spodziewają się dziecka. Wiele z nich zaczyna dopiero podejrzewać, że coś mogło się zdarzyć, ponieważ od pewnego czasu nie mogą doczekać się okresu. Czy po samym wyglądzie brzucha można stwierdzić, że to już drugi miesiąc ciąży?
Co na alergię w ciąży? Jakie tabletki można przyjmować bez obawy o rozwijające się dziecko? Czym jest kaszel alergiczny w ciąży i jak z nim walczyć? To bardzo częste pytania, z którymi zgłaszają się kobiety ciężarne do swoich lekarzy prowadzących.
Kobiety ciężarne zazwyczaj doskonale orientują się w tym, że nie mogą stosować wszystkich ogólnodostępnych leków, nawet tych bez recepty. Dlatego zawsze wtedy, gdy łapie je jakaś cięższa choroba, to zaczynają się zastanawiać, co mogą wziąć, aby poprawić swoje samopoczucie, a przy tym nie zaszkodzić dziecku.