Zwłaszcza we wczesnej ciąży zdrowie matki jest bardzo ważne dla rozwijającego się płodu. Następuje wówczas organogeneza, kształtują się wszystkie ważne do życia narządy wewnętrzne dziecka. To właśnie w pierwszym trymestrze lekarze zalecają możliwie jak największe ograniczenie przyjmowania leków. Niektóre z lekarstw są niewskazane przez cały okres ciąży, a ich stosowanie może skutkować poronieniem lub prowadzić do porodu przedwczesnego.
- Co na przeziębienie w ciąży? Czy można przyjmować leki w ciąży?
- Co w ciąży na przeziębienie? Leki tylko od lekarza
- Kiedy trzeba wybrać się do lekarza?
- Co na katar w ciąży?
- Co na kaszel w ciąży?
- Co można brać na przeziębienie w ciąży? Jak sprawdzić, czy dany lek jest bezpieczny?
Co na przeziębienie w ciąży? Czy można przyjmować leki w ciąży?
Najlepszym rozwiązaniem, z punktu widzenia zdrowia dziecka, byłoby unikanie farmaceutyków, ze względu na fakt, że wiele z nich wciąż jeszcze nie zostało przebadanych. Testy lekarstw na kobietach w ciąży są bardzo trudne do przeprowadzenia, a większość z nich jest badanych głównie na zwierzętach. Producenci lekarstw zabezpieczają się klauzulą, iż kobiety w ciąży przed użyciem leku powinny skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, że kobieta jest zmuszona przyjmować leki w ciąży - nigdy jednak nie powinna tego robić bez nadzoru specjalisty.
Co w ciąży na przeziębienie? Leki tylko od lekarza
Warto zapamiętać podstawową zasadę: kobiety w ciąży bez porozumienia i konsultacji z lekarzem nie powinny stosować samodzielnie żadnych leków. Bardzo często babcia czy koleżanka mają garść dobrych rad na to, co można brać na przeziębienie w ciąży. Dobrze jest jednak w kwestii zdrowia swojego i dziecka skonsultować się ze specjalistą. Pozornie bezpieczne dla każdego łagodne środki lecznicze, takie jak witaminy, preparaty na przeziębienie czy zwykłe krople do nosa, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
Zobacz też:
Pilates - w ciąży i dla początkujących
Kiedy trzeba wybrać się do lekarza?
Do lekarza rodzinnego należy wybrać się w przypadku, kiedy temperatura przekracza 38 stopni lub gdy objawy przeziębienia nasilają się mimo stosowania domowych metod leczenia przeziębienia w ciąży. Koniecznie trzeba iść również do specjalisty, gdy przeziębienie trwa dłużej niż 10 dni.
Co na katar w ciąży?
Katar w ciąży może zapowiadać przeziębienie, dlatego nie wolno go lekceważyć. Co na katar w ciąży? Nawet krople do nosa z apteki mogę być nie zalecane dla kobiet w ciąży. Możesz spróbować za to naturalnych inhalacji lub zakraplania solą fizjologiczną. Wykorzystaj domowe sposoby! Przyjmowanie lekarstwa na kaszel to decyzja, która powinna być skonsultowana z lekarzem.
Co na kaszel w ciąży?
Lekarz podczas wizyty dopasuje sposób leczenia do stopnia rozwoju ciąży. Być może poleci skuteczne, domowe sposoby na przeziębienie w ciąży lub przepisze delikatny syrop prawoślazowy – bez alkoholu. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są specjalne syropy dedykowane kobietom w ciąży na bazie czosnku i malin. A może konieczne będzie zalecenie syropu homeopatycznego, aby nie dopuścić do rozwoju choroby i zapobiec konieczności użycia antybiotyków? Lekarz z pewnością pomoże wybrać najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Zobacz też:
Co można brać na przeziębienie w ciąży? Jak sprawdzić, czy dany lek jest bezpieczny?
Lekarstwa z apteki powinny być ostatecznością. Czasami lekarz decyduje, że podanie leku jest konieczne. Jak sprawdzić, czy dany lek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Informacja na ten temat zawarta jest na ulotce farmaceutyku w kategorii: ,,ciąża i laktacja’’. Agencja Żywności i Leków, FDA (Food and Drug Administration) – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się kontrolą leków i żywności, opracowała specjalną skalę dedykowaną kobietom w ciąży. Stworzona przez tę organizację klasyfikacja FDA leków stosowanych w ciąży zawarta na ulotce jasno i klarownie określa, w jakim stopniu dany lek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jeśli więc zastanawiasz się, co brać na przeziębienie w ciąży – warto szukać na ulotce leku klasyfikacji FDA, oznaczonej za pomocą liter A, B, C, D i X , z czego:
A- to gwarancja bezpieczeństwa, oznacza brak ryzyka dla płodu w I trymestrze i określa możliwość uszkodzenia płodu jako mało prawdopodobną;
B- ta litera umieszczona w opisie oznacza, że lekarstwo jest mniej bezpieczne dla kobiety w ciąży, a badania nie potwierdziły ryzyka dla płodu;
C- deklaruje, że nie wykonano badań na kobietach w ciąży, ale badania na zwierzętach wykazały działanie powodujące wady w rozwoju płodu lub zabójcze dla płodu;
D- oznacza niekorzystne działanie leku na kobiety w ciąży, które jest udowodnione laboratoryjnie;
X- to określenie leków, których powinny stanowczo wystrzegać się kobiety ciężarne, ponieważ badania przeprowadzone na kobietach w ciąży wykazały nieprawidłowości płodu w następstwie stosowania danego lekarstwa.
Podsumowując, jeśli dopadło Cię przeziębienie w ciąży – bezpieczne będą lekarstwa, określone literkami A i B. Takie leki mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży (oczywiście najlepiej pod kontrolą lekarza). Lekarstwa z reszty grup są niewskazane i z pewnością nie należy stosować ich bez konsultacji z lekarzem. Jeśli trzeba przyjąć lekarstwo oznaczone literami C, D lub X – musi o tym zdecydować lekarz.
Zobacz też:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN