Ciąża

  Ciąża

  Ciąża to czas oczekiwania i przygotowywania się do roli matki. Każda z przyszłych lub “świeżo upieczonych” mam wie jednak, jak frustrujące bywa kompletowanie ciążowych kreacji. Jeśli nosisz pod sercem małego maluszka, warto by Twoją garderobę uzupełniły koszule i koszulki ciążowe.

  Nacinanie krocza przy porodzie wykonuje się najczęściej, gdy zachodzi ryzyko pęknięcia krocza. Przy problemach z odpowiednim parciem lub niekorzystnym ułożeniu dziecka część lekarzy decyduje się naciąć krocze. Niektórzy twierdzą, że nacinanie krocza jest lepszym rozwiązaniem niż dopuszczenie do jego pęknięcia. Inni lekarze są przekonani, że pęknięcie goi się szybciej, a nacinanie krocza wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem powikłań.

  Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.

  Depresja poporodowa to stan, jakiego doświadcza wiele świeżo upieczonych mam. Lęk, stres, brak chęci do życia i niechęć wobec dziecka, to tylko jedne z objawów choroby. Jak rozpoznać depresję, gdzie szukać pomocy i co zrobić, by znów zacząć się cieszyć życiem? Na te pytania odpowiedziały nam psycholożki Paulina Gdańska, dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, dr Tamara Walczak-Kozłowska.

  U jednych wynika to z braku sportu, u innych z "podjadania" wraz z partnerką. Mowa o rosnącym brzuszku przyszłych tatusiów. Dlaczego mężczyźni tak często tyją razem z ukochanymi, które są w ciąży? Sytuacja ta otrzymała tajemniczą nazwę – syndrom kuwady. Co szczegółach opowiedzieli nam psycholog Piotr Mosak, aktor Wojciech Błach oraz rajdowy mistrz Polski i Europy Kajetan Kajetanowicz.

  Erramatti Mangayamma jest najstarszą mamą na świecie. Wraz z mężem przez dziesięciolecia starała się o dziecko, bezskutecznie. Do tego w wieku 40 lat przeszła wczesną menopauzę. Nazywano ją "bezdzietną", a jej mężowi radzono, by ożenił się ponownie. Jednak Mangayamma spełniła swoje marzenie - w wieku 74 lat urodziła bliźniaki.

  Ania i Mikołaj to rodzice dwóch par bliźniąt urodzonych jedna po drugiej. Nie minęło 9 miesięcy od pierwszej ciąży, a małżeństwo dowiedziało się, że ponownie na świat przyjdzie nie jedno, a dwoje maluchów. To bardzo rzadki przypadek w medycynie. Sama ciąża bliźniacza występuje 1 na 80 porodów, a prawdopodobieństwo dwóch pod rząd jest znikome. Jak rodzice przygotowali się na tę "niespodziankę" i jak radzą sobie z wychowywaniem czterech brzdąców?