Rozporządzenie dotyczące rejestru ciąż, podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wchodzi w życie 6 lipca. W Systemie Informacji Medycznej będą gromadzone informacje dotyczące ciąż pacjentek, ale nie tylko. Co to oznacza w praktyce? Kto będzie miał dostęp do tych danych? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
Glastonbury Festival to impreza, którą zna każdy fan muzyki. Na tegoroczną edycję festiwalu wybrała się pewna tiktokerka. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to nie, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Dlaczego zdecydowała się na udział w imprezie?
Katie Marie, tiktokerka, niedawno została mamą bliźniaków. Na filmiku pokazała, jak wyglądał jej brzuch tuż przed porodem i niedługo później, kiedy maluchy były już na świecie.
Ciało kobiety od pierwszych dni ciąży bardzo intensywnie się zmienia. Są to najczęściej dolegliwości fizjologiczne, jednak kłucie w narządach rodnych zawsze budzi niepokój przyszłych mam. O czym świadczy kłucie szyjki macicy na różnych etapach ciąży i czy rzeczywiście jest powodem do zmartwienia?
- Uleczył moje psychiczne rany - komentuje Miss Świata Głuchych 2016.
Z powodu awarii zasilania lekarze postanowili użyć trzech telefonów komórkowych do oświetlenia stołu operacyjnego, na którym przeprowadzano cesarkę. Na skutek nieszczęśliwego splotu zdarzeń dziecko zostało zranione. Personel medyczny nabrał wody w usta i nie chce wyjawić, kto przeciął ucho chłopca.
Każda kobieta inaczej znosi ciążę. Niektóre nie mają żadnych dolegliwości, a innym dokuczają nudności. Mimo że są one zupełnie naturalne w tym okresie, to przyszła mam powinna zachować czujność i bacznie obserwować swój organizm. Kiedy nudności są powodem do niepokoju? W jakich sytuacjach konsultacja z lekarzem jest konieczna? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Jackiem Tulimowskim.
"To fetysz jednego mężczyzny".
Akupunktura pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, może też wspomagać terapię farmakologiczną. O jej dobroczynnym działaniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Joanna Ibisz.
Josy Peuker, dumna młoda mama, robi furorę w sieci po tym, jak sfilmowała narodziny swojego dziecka, które przyszło na świat na falach Pacyfiku.
Z pozoru niewinne nagranie wzbudziło wśród internautów ogromne emocje.
Mleko matki to najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Dlatego też specjaliści zalecają, aby kobieta karmiła piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Kiedy i jak aktywuje się laktacja?
Jak wykonać je samemu w domu?
Nagranie zaskoczyło tych, którzy nie byli świadomi, że zabieg jest aż tak inwazyjny.
Ile powinno ważyć dziecko w 22. tygodniu ciąży? Czy w 22. tygodniu ciąży USG jest wymagane? Jak w tym okresie czuje się mama? Czy w 22. tygodniu ciąży brzuch bardzo się powiększa? Każda kobieta będąca w ciąży chce poznać odpowiedzi na wiele pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć.
Z okazji Dnia Bliźniąt spotkaliśmy się z niezwykłymi bliźniaczkami. Są biegaczkami, sportsmenkami i prawie wszystko robią razem, nawet razem przeżywają emocje. Czy coś ich dzieli? O tym opowiedziały nam Ewa Jacniak i Małgorzata Przybyła.
Jakie dolegliwości zwalcza? Jak aplikować plastry?
Lingua Marina niedawno po raz drugi została mamą. Kobieta za pośrednictwem mediów społecznościowych opowiedziała nie tylko o samym porodzie - który był naprawdę ekspresowy - ale także o rachunku, który wystawił jej szpital.
Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.
Od wielu lat Polki coraz częściej podejmują decyzję o późnym macierzyństwie. Nikogo zbytnio nie dziwi już widok ciężarnej po 30-tce, a nawet 40-tce, choć tak naprawdę optymalny okres na zajście w ciążę przypada znacznie wcześniej. O tym, z czym wiąże się późna ciąża, opowiada dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.
Powinna uwzględniać dwie podstawowe kwestie. Jakie?
Lista niezbędnych rzeczy.
Infekcja u kobiety w ciąży pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jak bardzo może być niebezpieczna? Jak ją leczyć?
Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.
"Kobieta w ciąży ma swoje potrzeby" - przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska.
Do II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu trafiła pacjentka, której skrajnie przedwcześnie odpłynęły wody płodowe. Lekarze utrzymali ciążę jeszcze przez 15 tygodni. Noworodek przyszedł na świat całkiem zdrowy.
Jaki pas ciążowy kupić i jak go nosić, by nie szkodził zdrowiu?