16. tydzień ciąży to spokojny czas zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Przyszłej matce nie dokuczają już uciążliwe objawy i ma ona w sobie dużo energii. W tym czasie płód intensywnie się rozwija – zaczyna odczuwać emocje, które towarzyszą jego mamie. Jest to dobry czas na budowanie relacji i bliskości.
"Od kilkunastu dni z nami" - poinformowała na Instagramie i wyjawiła płeć maluszka.
Na widok rozwartej pochwy mogą stracić pożądanie. Porozmawialiśmy o tym ze specjalistką ginekologii i położnictwa Hanną Błaszczyk.
Komórka jajowa jest mało zróżnicowana pod względem morfologicznym. Dojrzała kobieta wytwarza w ciągu swojego życia 400–500 komórek jajowych, z czego każda z nich powstaje jedynie w ściśle określonych warunkach biochemicznych organizmu i wąskim przedziale czasowym.
O poronieniu mówimy, kiedy doszło do obumarcia płodu przed ukończeniem 22. tygodnia trwania ciąży. Z kolei ukończenie ciąży po 23. tygodniu nazywane jest porodem przedwczesnym. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować poronienie. Aktualnie szacuje się, że w Polsce jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem.
"Jakby to było nasze pierwsze dziecko".
"Kobiety, które ćwiczą, łatwiej przechodzą poród".
Twoje dziecko wciąż rośnie i nabiera sił, które będą mu potrzebne po przyjściu na świat. To już 23. tydzień ciąży – czas, kiedy Twój brzuszek cały czas się powiększa, a Ty odczuwasz nowe dolegliwości z tym związane – przede wszystkim ból pleców. Każda mama jest ciekawa, jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu ciąży, czy możliwy jest poród w 23. tygodniu ciąży i jak wygląda dziecko obecnie.
Maree Arnold postanowiła pomóc swojej córce w spełnieniu marzenia o powiększeniu rodziny. Została surogatką, ponieważ Meagan White od 17. roku życia wiedziała, że nie może zajść w ciążę. Dwa tygodnie temu 54-letnia Australijka urodziła własnego wnuka. Jak do tego doszło?
Duńska influencerka wywołała w sieci spore zamieszanie. Mama trojaczków pochwaliła się w mediach społecznościowych nietypowym kształtem swojego brzucha. "Nigdy czegoś takiego nie widziałam" – pisali fani.
Rebecca Roberts z Wielkiej Brytanii przekonała się, że będąc w ciąży, można zająć w nią kolejny raz. Choć zjawisko to wydaje się niemożliwe, okazuje się, że jest prawdopodobne. Mama "bliźniaków" miała bowiem do czynienia z superfekundacją. Co to takiego?
Badania krwi to wspaniałe rozwiązanie nie tylko wtedy, kiedy chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy zdrowe przed planowaną ciążą. Mogą nam również pomóc sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy w ciąży. Czy badanie krwi na ciążę pokaże nam właściwy wynik? I jakie badanie krwi wykonać, kiedy wiemy, że już na 100% będziemy mamami?
Za nami kolejna edycja konkursu "Położna na medal". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z laureatek – Monikę Całko, która opowiedziała nam, co w ramach pakietu NFZ przysługuje kobietom w ciąży i po porodzie.
Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Tymczasem rzeczywistość bywa mniej różowa. Zdarza się, że przyszłe mamy nie najlepiej znoszą ciążę, a przez towarzyszące jej objawy nie mogą normalnie funkcjonować. Jedną z nieprzyjemnych przypadłości są żylaki sromu. Dlaczego powstają? Kiedy wymagają leczenia? Zapytaliśmy o to dr Annę Horbaczewską, ginekologa.
Fizjoterapeutka Aleksandra Polanowska-Lenart na antenie Dzień Dobry TVN podkreślała, że "To szczególny okres". Na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszej dobie po porodzie? Oto cenne porady.
Dorota Zawadzka zniosła poród w trudnych warunkach. Ekspertka od wychowywania dzieci zdradziła, jak niestosownie zachowywał się wobec pacjentek personel szpitala, w którym na świat przyszedł jej syn. Wspomnienia wzbogaciła zdjęciem z młodości.
Suchość w pochwie w ciąży dotyczy dużej liczby kobiet. Dla większości jest to jednak dolegliwość bardzo krępująca. Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje wiele wyrobów medycznych, takich jak lubrykanty, dzięki którym łatwo można sobie poradzić z tym problemem.
Uderzenia gorąca to problem, który może dotknąć każdego. Choć najczęściej kojarzony jest z okresem menopauzy, na dolegliwość tę cierpią również mężczyźni, kobiety w ciąży, a nawet dzieci czy nastolatki.
Ciąża jest okresem, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Oprócz tak powszechnych objawów ciąży, jak np. brak miesiączki czy nudności, kobietom towarzyszyć może szereg innych dolegliwości. Bardzo często pojawiającymi się są: zgaga, skurcze łydek, problemy z oddychaniem czy drętwienie rąk.
Kiedy nosisz pod sercem maluszka, priorytetowo traktujesz dbanie o Wasze zdrowie oraz swoją wygodę. Dodatkowo, jak każda kobieta, chcesz czuć się pięknie i stylowo. Jak to zrobić, gdy temperatury spadają poniżej zera, a świat przykrywa biały puch? Odpowiedzią może być modna, zimowa kurtka ciążowa.
Jakub Tolak i Zofia Samsel od kilkunastu miesięcy podróżują po świecie kamperem. Niedawno dowiedzieli się, że zostaną rodzicami, jednak nie planują zmienić swojego trybu życia. Gdzie niebawem chcą się udać? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
W 7. miesiącu ciąży rozwój płodu przebiega niezwykle dynamicznie. U malucha wykształcają się poszczególne narządy, zarysowują się kończyny, a serce, mózg i płuca pracują już na pełnych obrotach. To trudny czas dla przyszłej mamy, gdyż właśnie teraz mogą jej doskwierać uciążliwe objawy. W drugim miesiącu lekarz przeprowadza pierwsze badanie USG, które pozwoli określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.
Wielu ludzi pyta ciężarną kobietę o to, w którym jest ona miesiącu ciąży. Jednak odpowiedź nie jest taka oczywista – wiek ciąży należy liczyć od początku cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę, nie zaś od samego dnia zapłodnienia.
W Polsce prawie połowa porodów jest rozwiązywana za pomocą cesarskiego cięcia. Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych operacji. Choć dziś jest to popularny zabieg, niewielu wie, że sięga swoimi korzeniami starożytności i ma makabryczny rodowód.
Anna Kibortt, wiceprzeprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, tuż po porodzie dołączyła na sesję rady miasta. Czy tzw. szybki poród jest bezpieczny dla dziecka? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kibortt, Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
11 tydzień ciąży to nadal pierwszy trymestr, jednak Twoje dziecko rośnie w bardzo szybkim tempie: pod koniec 11 tygodnia ciąży może osiągać już od 5 do 6 cm i ważyć do 8 gramów. W tym tygodniu powinnaś wybrać się na USG. Jest to również czas, w którym Twój brzuch zacznie się zaokrąglać, a ciąża może stać się dostrzegalna dla innych ludzi.
Ciężarne kobiety często skarżą się na ból mięśni i stawów. W celi ich odciążenia stosuje się kinesiotaping. W Dzień Dobry TVN Celina Wycech, fizjoterapeutka uroginekologiczna opowiedziała o tej metodzie.
Naukowcy znaleźli rozwiązanie.
Oczekiwanie na malucha bywa męczące, frustrujące i bolesne. Szczerze postanowiła opowiedzieć o tym jedna z blogerek. Mama trójki dzieci przyznała wprost, że nienawidzi być w ciąży.
Rozstępy to blizny powstające u kobiet w ciąży, nastolatków i kulturystów. Aby im zapobiec lub je rozjaśnić, stosuje się specjalne kremy lub/i tabletki na rozstępy z kolagenem. Zalecane są również ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne na rozstępy.