Ciąża

  Ciąża

  Depresja prenatalna matki jest jednym z powodów zachodzenia zmian połączeń w mózgu dziecka, co w przyszłości może prowadzić do zmian w zachowaniu potomka oraz problemów w jego rozwoju. Do takich wniosków doszli autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Neuroscience".

  Dziecko po ukończeniu 1. roku życia dużo się rusza, eksploruje świat i potrzebuje na to energii. Wzrasta też jego zainteresowanie jedzeniem, różnymi smakami. Jadłospis rocznego dziecka odgrywa wielką rolę w jego prawidłowym rozwoju. Posiłki powinny dostarczać wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, mineralnych i witamin.

  Stosowanie żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa może stanowić zagrożenie dla dzieci - ostrzegają okuliści. Kilkoro maluchów z tego powodu trzeba było operować. Preparat dostał się do ich oczu z dozowników, które były umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Czym to może grozić? Co w takiej sytuacji radzą lekarze?

  W czasie pandemii i powszechnej izolacji dzieci dosłownie przyssały się do swoich telefonów. Czas więc zwrócić uwagę pociech na aktywny wypoczynek. Co możemy zaproponować swoim maluchom, żeby wzbudzić ich zainteresowanie i chęci? Posłuchaj, co na ten temat do powiedzenia mają nasi goście, którzy specjalizują się w nietypowych rozrywkach dla dzieci.

  Przez ostatnie miesiące dzieci zamknięte były w domach, gdzie miały lekcje online. Siłą rzeczy, mniej się ruszały. W wielu rodzinach zmieniły się też nawyki żywieniowe. Jak to mogło wpłynąć na zdrowie najmłodszych? Rozmawialiśmy na ten temat z dietetyczką Agnieszką Piskałą.

  Rozwój intelektualny dziecka to sprawa indywidualna, która uwarunkowana jest nie tylko genetyką. Także wieloma czynnikami środowiskowymi, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują pracę poszczególnych obszarów mózgowych u najmłodszych. Przyjmuje się, że już dwuletni maluch powinien posługiwać się prostymi zdaniami. Wielu rodziców zaczyna niepokoić się o prawidłowy rozwój swojej pociechy, kiedy ta nie wykazuje chęci mówienia, zastępując słowa mową niewerbalną. Jak zatem zachęcić dziecko do mówienia?

  Wiadomość o rodzeństwie budzi w dzieciach różne emocje. Niektóre są zachwycone, że będa mieć brata lub siostrę, inne - wręcz przeciwnie. Jak odpowiednio przygotować nasze pociechy na zmianę sytuacji w rodzinie? Kilkoma poradami podzieliły się w naszym programie Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i Sylwia Anderson-Hanney, mama sześciorga dzieci.