Wiele kobiet zastanawia się, jak obliczyć dni płodne. Jeśli obserwujemy regularnie swoje ciało, możemy wskazać te dni, w których występuje największa szansa na zajście w ciążę. Sprawdź, jak obliczyć dni płodne w prosty sposób.
18. tydzień ciąży jest początkiem 5 miesiąca. Płód rośnie i przybiera na wadze, dlatego brzuch ciężarnej zaokrągla się i coraz bardziej powiększa. Nadal jest to spokojny czas ciąży i warto wykorzystać go na budowanie więzi z dzieckiem, które czuje głaskanie po brzuchu i zaczyna słyszeć.
Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.
Czujesz, że twój brzuch w 27 tygodniu ciąży powiększa się z dnia na dzień, a ruchy dziecka są już nie tylko bardzo wyraźne, ale też czasem bolesne. Masz skurcze przepowiadające i masz świadomość, że płuca dziecka pod koniec 6 miesiąca ciąży są już w pełni wykształcone – na pewno cię to uspokaja, chociaż musisz pamiętać, aby nadal bardzo o siebie dbać – rozwój dziecka w tym okresie jest bardzo ważny. Maluszek rośnie, aby po porodzie jego wszystkie narządy mogły funkcjonować bez zewnętrznej pomocy.
Zofia Zborowska- Wrona kolejny raz zdecydowała się na poruszenie tematu tabu za pomocą mediów społecznościowych. Jasno wyraziła swoją opinię na temat zabezpieczania krwi pępowinowej. Pobranie komórek macierzystych może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia poważnych chorób, takich jak białaczka. Aktorka przyznała, że do samego końca zwlekała z podjęciem decyzji.
Jak zrobić ładne zdjęcia, żeby wyglądały profesjonalnie?
"Nie mogę zrozumieć, dlaczego taka sytuacja miała miejsce". Historią śmierci młodej kobiety, w szpitalu w Pszczynie żyje cała Polska. Niestety, podobne historie nie są rzadkością. Blogerka, Noemi Pawlak podzieliła się z nami swoim doświadczeniem. W 23 tygodniu ciąży odeszły jej wody płodowe. W ciągu kilku chwil z nastolatki stała się kobietą, zaciekle walcząc o życie swoje i dziecka.
"Należy pracować nad jakością i jędrnością skóry".
Majeranek, mięta, lawenda, dziurawiec, krwawnik – czy te wszystkie zioła można stosować w ciąży? Jakie naturalne rośliny są w stanie załagodzić ciążowe dolegliwości?
"Im więcej bólu, tym silniejsza więź z dzieckiem"
"Problem narasta ze względy na sposób naszego życia".
1 na 100 dzieci zmaga się z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką Anną Dereszowską, która spodziewa się trzeciego dziecka i Karoliną Jaworską-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego.
Ogrodniczki ciążowe spora część kobiet traktuje jako zło konieczne - bo za bardzo podkreślają brzuch, bo powiększają, bo na odległość widać, że jest się w ciąży. W ostatnim czasie skutecznie wypierają je legginsy i tuniki odcinane pod biustem. Pytanie jednak, czy ta zamiana rzeczywiście jest aż taka dobra.
Każda kobieta lubi wyglądać ładnie, a przy tym czuć się komfortowo i wygodnie. Ta zasada obowiązuje również przyszłe mamy. Jeśli nosisz pod sercem swojego maluszka, ale nie chcesz zmieniać dotychczasowych stylizacji na dres, dobrym wyborem będą specjalne jeansy ciążowe.
Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.
Działanie hormonów podczas ciąży wpływa znacząco na zmianę rozmiaru piersi, a także ich zwiększoną tkliwość. Aby zapewnić sobie komfort na co dzień, warto kupić odpowiedni biustonosz ciążowy, często o kilka rozmiarów większy niż ten noszony wcześniej. Można wybrać model, który będzie odpowiedni również na czas karmienia piersią.
35. tydzień ciąży to moment, gdy coraz częściej myślimy o porodzie. Kończy się ósmy miesiąc ciąży, a waga dziecka wynosi około 2300-2500 g. Gdyby teraz nastąpił poród, noworodek będzie już niemal tak samo duży, jak maluchy urodzone w terminie. Możesz już więc spać spokojniej.
Ponieważ ciąża wiąże się z fizycznymi niedogodnościami, na ten czas warto wybierać naprawdę wygodne ubrania. Obowiązkowe powinny być dresy ciążowe, które zapewnią komfort w ciągu całego dnia. Jeśli będą to spodnie w ulubionym kolorze czy z ciekawym wzorem, poprawią również nastrój w gorsze dni.
Coraz więcej kobiet dokładnie planuje moment zajścia w ciążę. Jak można przypuszczać, świadome starania o potomstwo wiążą się także z ogromną chęcią jak najszybszego zobaczenia na teście ciążowym dwóch upragnionych czerwonych kreseczek.
Kobiety spodziewające się pierwszego dziecka bardzo często zastanawiają się, czy wszystkie badania zalecane przez lekarzy są rzeczywiście w pełni bezpieczne dla zdrowia ich jeszcze nienarodzonego dziecka.
36. tydzień ciąży to już ostatnia prosta, bowiem do planowanego rozwiązania zostały tylko cztery tygodnie! Rozpoczyna się właśnie ostatni miesiąc ciąży. W tym okresie dziecko waży niecałe 3 kg i ma ok. 50 cm długości. W trzecim trymestrze zmysły malucha są już w pełni rozwinięte. Ma też wykształcony układ krążenia, układ mięśniowo-szkieletowy i układ pokarmowy, dzięki czemu jest już gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza łonem matki.
Dopadło Cię przeziębienie w ciąży? Domowe sposoby pomogą walczyć z wirusami. Poznaj leczniczą moc ziół i owoców.
Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o to, co jedzą, ale również o to, co piją. Oczywisty jest zakaz spożywania alkoholu. Co jednak z kawą? Wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie rezygnacji z tego napoju, jednocześnie jednak obawia się o zdrowie swojego dziecka. Czy kofeina w ciąży rzeczywiście jest szkodliwa i należy jej unikać? Czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest dobrą alternatywą dla mam gustujących w tym napoju?
Karolina Skuła jest położną i założycielką jedynej w okolicy szkoły rodzenia. Codziennie przemierza kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do swoich pacjentek. - Zimą nie jest łatwe przemieszczanie się po tych terenach. Miałam kilka takich sytuacji, że mąż czy teść musieli mnie ratować z zaspy - powiedziała.
Narodziny dziecka to rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale także w jej ciele. Największą przemianę przechodzą piersi. U niektórych pań robią się one większe, pełniejsze, a u innych powiększają się tylko nieznacznie. Od czego to zależy? Dlaczego u części mam biust praktycznie się nie zmienia i szybko wraca do rozmiaru sprzed ciąży, a u innych po zakończeniu karmienia całkowicie traci jędrność?
62-latka ma już dwoje dzieci, a teraz spodziewa się kolejnego. Stało się tak, mimo że 16 lat temu przeszła menopauzę, a jej 72-letni mąż miał wazektomię. Lekarze mówią o ciąży geriatrycznej i cudzie, a kobieta skarży się na hejt oraz nierówne traktowanie dojrzałych matek i ojców.
"To nie zdarza się często, że coś w tobie rośnie".
Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Jedne mają zachcianki, drugie – borykają się ze zgagą. Z czego to wynika? Czy można temu zaradzić? O burzy hormonów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Anettą Karwacką i uczestniczką "Top Model" Żakliną Ta Dinh, która niedługo po raz pierwszy zostanie mamą córeczki.