Ciąża

  Ciało kobiety od pierwszych dni ciąży bardzo intensywnie się zmienia. Są to najczęściej dolegliwości fizjologiczne, jednak kłucie w narządach rodnych zawsze budzi niepokój przyszłych mam. O czym świadczy kłucie szyjki macicy na różnych etapach ciąży i czy rzeczywiście jest powodem do zmartwienia?

  Każda kobieta inaczej znosi ciążę. Niektóre nie mają żadnych dolegliwości, a innym dokuczają nudności. Mimo że są one zupełnie naturalne w tym okresie, to przyszła mam powinna zachować czujność i bacznie obserwować swój organizm. Kiedy nudności są powodem do niepokoju? W jakich sytuacjach konsultacja z lekarzem jest konieczna? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Jackiem Tulimowskim.  

  Mleko matki to najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Dlatego też specjaliści zalecają, aby kobieta karmiła piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Kiedy i jak aktywuje się laktacja?

  Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.

  Od wielu lat Polki coraz częściej podejmują decyzję o późnym macierzyństwie. Nikogo zbytnio nie dziwi już widok ciężarnej po 30-tce, a nawet 40-tce, choć tak naprawdę optymalny okres na zajście w ciążę przypada znacznie wcześniej. O tym, z czym wiąże się późna ciąża, opowiada dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

  Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.

  Odzież ciążowa obecnie stanowi osobny dział mody kobiecej. Do tego szczególnego okresu dopasowane zostały nie tylko tuniki, bluzki i spodnie, ale i bielizna ciążowa. Odzież w trakcie ciąży przede wszystkim ma zapewnić przyszłej mamie komfort poruszania się, musi być więc luźna i przewiewna.