Aqua aerobik to bezpieczna i mało kontuzyjna forma aerobiku. Ćwiczenia wykonywane w wodzie angażują mięśnie całego ciała, ale nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka. Dlatego aerobik w wodzie mogą uprawiać nawet kobiety w ciąży. Jakie daje efekty? Jaki ma wpływ na zdrowie?
Obserwacja śluzu pozwoli Ci interpretować sygnały wysyłane przez własne ciało. Mogą one świadczyć o zapłodnieniu lub – wręcz przeciwnie – o jego braku. Warto więc regularnie odnotowywać wygląd i konsystencję swojego śluzu – na każdym etapie cyklu wygląda on bowiem zupełnie inaczej. Dzięki temu będziesz mogła ocenić swoją płodność, zauważyć symptomy zwiastujące ciążę oraz szybko reagować na różne infekcje.
Coraz więcej Polek decyduje się na poród przy pomocy cesarskiego cięcia. W 2017 roku niemal 44 proc. urodzonych dzieci przyszło na świat właśnie dzięki tej metodzie. Dlaczego kobiety boją się naturalnego porodu? Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr hab. Ewa Helwich - kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.
Czy kobieta w ciąży może liczyć na preferencyjne traktowanie w pracy? Czy pracodawca może zlecić kobiecie w ciąży pracę w nocy lub pracę fizyczną? Ile godzin dziennie przy komputerze może spędzać ciężarna? Te kwestie reguluje Kodeks Pracy znowelizowany w sierpniu 2018 roku.
Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu jest traumatycznym przeżyciem dla kobiety, która traci dziecko. Istnieje wiele przyczyn i czynników, które mogą na to wpływać, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Każda ciąża obarczona jest ryzykiem, dlatego tak ważne jest stosowanie się do ogólno przyjętych zasad zmiany stylu życia przez kobiety ciężarne.
Ciąża bliźniacza może być niespodzianką dla wielu kobiet. Mimo że na początku nie różni się ona specjalnie od ciąży pojedynczej, pewne objawy mogą pojawić się w niej nieco wcześniej i sprawiać trochę więcej bólu.
Szanse na ciążę po 40. roku życia są już zdecydowanie mniejsze niż u dwudziestolatki, jednak wiele kobiet to właśnie w tym wieku jest gotowych na dziecko. Zdarza się również, że ciąża po 40. to wpadka. Duży wpływ na płodność i przebieg ciąży po 40. będzie miało właściwe przygotowanie do ciąży.
Czy karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcyjna? Kiedy można zacząć starania o następne dziecko? Wszystko, co trzeba wiedzieć o kolejnej ciąży po ciąży.
Wiele kobiet słyszy od lekarza, że ich ciąża może być zagrożona. Co to znaczy? Jakie są jej objawy? Wszystko, co trzeba wiedzieć o ciąży wysokiego ryzyka.
Erytrocyty w moczu w ciąży to częsty problem kobiet. Najczęściej nie jest to sygnał poważnej choroby, a jedynie jeden z objawów infekcji. Niemniej jednak, aby wykluczyć np. nowotwór, należy udać się do lekarza.
Druga ciąża może okazać się dużym problemem dla rodziców pragnących kolejnego dziecka. Nie chodzi tutaj o jej przebieg, a o problem z zajściem w nią.
Kiedy serce się wykształca i zaczyna bić? W którym miesiącu dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz? Te i inne pytania związane z rozwojem dziecka od zarodka do noworodka nurtują przyszłych rodziców.
Kobiety w ciąży muszą przeprowadzać wiele badań. Jednym z tych, które powtarza się nawet co miesiąc jest badanie moczu. Bardzo często otrzymany wynik jest nieprawidłowy, szczególnie pod względem glukozy.
Na tak wczesnym etapie ciąży wiele kobiet doświadcza plamień lub krwawień. Zazwyczaj są to niegroźne symptomy spowodowane procesami fizjologicznymi zachodzącymi w kobiecym organizmie. Jednak warto skontaktować się wówczas z lekarzem.
Ból owulacyjny pojawia się podczas kobiecych dni płodnych. Przy regularnym cyklu owulacyjnym trwającym 28 dni, pojawia się najczęściej między 13, a 15 dniem cyklu. Jego długość zależy od ilości płynów w organizmie.
Mimo że toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą dość szeroko rozpowszechnioną na świecie, chorują na nią jedynie nieliczne osoby. Sporo jest bowiem wśród nas nosicieli tego wirusa. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, gdyż stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia dziecka. Dlatego też przyszłe mamy (zwłaszcza te, które ciążę przeżywają po raz pierwszy) gorączkowo sprawdzają, czy w temacie “toksoplazmoza a ciąża” wiedzą wystarczająco dużo.
Kobiety oczekujące dziecka muszą przejść szereg rozmaitych badań. Jednym z nich jest USG dopochwowe (transwaginalne), które wykonuje się przy pomocy głowicy ultrasonograficznej u pań we wczesnym etapie ciąży. Badanie to jest dużo dokładniejsze od USG wykonywanego przez powłoki brzuszne, dzięki niemu można m.in. precyzyjnie określić parametry jajnika czy błony śluzowej macicy. Do kiedy wykonuje się USG dopochwowe w ciąży? Co wykrywa?
Większość przyszłych matek w trakcie ciąży doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego. Chodzi tutaj o zaparcia, które są wynikiem spowolnionej pracy jelit. Gorsza perystaltyka wynika ze zmian hormonalnych występujących w ciąży Powstaje więc pytanie, jak radzić sobie z zaparciami w ciąży?
Metoda in vitro to szansa na posiadanie potomstwa dla par mających problem z naturalnym zajściem w ciążę. Ma ona zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników.
Najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży około połowa kobiet zmaga się z problemem nudności. Są one związane zarówno z czynnikami hormonalnymi, jak i psychologicznymi. Istnieją jednak skuteczne i bezpieczne metody pozwalające zwalczyć lub zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą dość szeroko rozpowszechnioną na świecie. Mimo tego chorują jedynie nieliczne osoby, za to spora część zakażonych jest tzw. nosicielami. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, gdyż stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia dziecka. Jakie toksoplazmoza w ciąży ma objawy? Jak ją wykryć i jak leczyć? Przypominamy.
Badania prenatalne (przedurodzeniowe) pozwalają rodzicom i lekarzom poznać stan organizmu dziecka, jego budowę i funkcjonowanie narządów już na etapie życia płodowego. Każda pacjentka, która zdecyduje się na wykonanie badań prenatalnych, bez względu na swój wiek, choroby i wywiad rodzinny ma 97% szans na to, że lekarz nie znajdzie żadnych nieprawidłowości. W pozostałych przypadkach badanie prenatalne pozwala na wczesne wykrycie problemu, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, czasami nawet jeszcze w trakcie ciąży.
Ciąża prawidłowo rozwijająca się trwa około dziewięciu miesięcy. Poród to oczekiwany przez każdą ciężarną moment. Co zrobić, kiedy jego termin już nastał, a akcja porodowa nie rozpoczęła się? Oto bezpieczne metody przyspieszające poród.
Żywienie kobiety oczekującej na narodziny dziecka to temat sporny dla żywieniowców. Wielu doświadczonych specjalistów zaleca kobietom bardzo restrykcyjne podejście do żywienia, m.in. wykluczenie większości produktów spożywczych. Takie rozwiązania niekiedy mijają się z celem, gdyż dieta przyszłej matki nie ma być restrykcyjna, tylko dobrze zbilansowana.
Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie porodu. Jednym z nich są specjalne ćwiczenia, które pomogą ciężarnej łatwiej przejść przez wszystkie fazy porodu.
Do 38. tygodnia ciąży lekko drżymy na samą myśl o tym, że nasze maleństwo mogłoby się już urodzić. Każdy kolejny dzień „po terminie” to z kolei odwrotny stres. Oprócz czystego pragnienia, aby dziecko pojawiło się już na świecie, dochodzą zmęczenie, niepokój, że ciąża trwa za długo. Wtedy z reguły rozpoczynają się poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak naturalnie przyspieszyć poród.
Szyjka macicy to struktura, przez którą dziecko podczas porodu wydostaje się do pochwy, a następnie na świat. Kiedy zbliża się rozwiązanie, zazwyczaj rozwiera się na około 10 cm, nie zawsze jednak tak się dzieje.
Nadszedł moment, w którym po wykonaniu testu ciążowego widzimy na nim wynik pozytywny. Zaczynamy się zastanawiać, kiedy pójść do ginekologa w ciąży.
Wokół tematu zapłodnienia kobiety krąży wiele mitów i pytań. Jak wygląda zapłodnienie u człowieka? Co się dzieje po zapłodnieniu? Czy można zapłodnić kobietę bez wytrysku? Czy przed wytryskiem może dojść do zapłodnienia? Ile potrzeba spermy aby doszło do zapłodnienia? Jak szybko dochodzi do zapłodnienia?
Tyłozgięcie macicy to bardzo charakterystyczne wygięcie trzonu macicy, w wyniku którego przybiera ona inne położenie. Przy standardowym umiejscowieniu trzon wygina się delikatnie ku przodowi, zaś w przypadku tyłozgięcia pochyla się on bardziej w kierunku kręgosłupa. W jaki sposób może ono wpłynąć na ciążę oraz sam poród? Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?