Płód w macicy jest bardzo aktywne. Jeżeli akurat nie śpi, bez przerwy obraca się, wymachuje rękami, kopie nogami i robi fikołki. Kiedy staje się coraz większy i ma mniej miejsca w macicy, ciężarna zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Jest to niezwykłe wydarzenie dla przyszłych rodziców.
Więcej:
Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka – w którym miesiącu
Moment, w którym przyszła mama zaczyna czuć poruszanie się płodu w macicy to sprawa indywidualna . Zależy od charakteru malucha i jego aktywności, budowy ciała ciężarnej oraz wyczulenia i wiedzy, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka . Zazwyczaj dzieje się to między 18. a 20. tygodniem ciąży, czyli w 5. miesiącu. Im kobieta jest szczuplejsza, tym większa szansa, że poczuje je wcześniej. Często ciężarne, które będą rodziły po raz pierwszy, nie zdają sobie sprawy, że różnego rodzaju pulsowanie w brzuchu ma związek z aktywnością płodu, dlatego pierwsze ruchy dziecka udaje im się rozpoznać nawet 2 tygodnie później.
Kobiety, które mają już za sobą pierwszy poród pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży mogą odczuwać już w 16. tygodniu (pod koniec 4. miesiąca), ponieważ są bardziej świadome ich charakteru i wiedzą, czego się spodziewać.
Pierwsze ruchy dziecka – jakie to uczucie
Pierwsze ruchy dziecka mają niewiele wspólnego z kopniakami. Na początku są one odczuwane jako bardzo delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie, muskanie wewnętrznej strony brzucha. Pojawiają się najczęściej po jedzeniu lub wieczorem, podczas spokojnego leżenia na plecach. Nieraz łatwo je pomylić z perystaltyką jelit. Z każdym tygodniem, gdy płód będzie rósł, przybierał na wadze i zajmował większą część macicy, ruchy będą coraz intensywniejsze, mocniejsze i częstsze, odczuwane jako kopniaki. Będzie je można wyczuć po przyłożeniu dłoni w okolicy pępka. W zaawansowanej ciąży można zaobserwować falowanie brzucha związane z aktywnością dziecka w macicy. A kopnięcia w pęcherz lub okolicę żeber mogą sprawiać ból.
Zobacz także: Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Pierwsze ruchy dziecka – jak często się pojawiają
Kiedy pierwsze ruchy dziecka zostaną rozpoznane przez przyszłą mamę, zaczyna skupiać na nich całą swoją uwagę. Stara się zaobserwować, jak często się pojawiają, w jakich sytuacjach oraz jaki mają charakter. Po kilku tygodniach nauczy się rytmu dnia swojego dziecka. Odczuwanie ruchów jest najsilniejsze w pozycji leżącej na plecach lub podczas stania, a także po posiłku. Ruchy płodu są intensywniejsze, kiedy przyszła mama przebywa w hałasie lub się denerwuje. Adrenalina wytworzona przez jej organizm przechodzi przez łożysko i pobudza aktywność płodu. Na tym etapie ciąży nie jest wymagane notowanie, jak często pojawiają się pierwsze ruchy dziecka , ponieważ kobieta nie rozpoznaje jeszcze każdego z nich.
Należy pamiętać, że dziecko w brzuchu mamy ma swój własny rytm dobowy i czas w ciągu dnia dzieli na aktywność i drzemkę. Kobieta nie odczuwa wtedy żadnych ruchów. Płód zasypia najczęściej, kiedy czuje lekkie kołysanie macicy, na przykład kiedy jego mama spaceruje.
Czy pierwsze ruchy dziecka czuć codziennie?
Jeżeli płód nie śpi, cały czas jest aktywne. Wykonuje fikołki, obroty, staje na głowie, macha rączkami i nóżkami. Te czynności są bardzo dobre dla jego prawidłowego rozwoju i wzmacniają rosnący szkielet i mięśnie. Pierwsze ruchy dziecka mogą nie być odczuwane przez kobietę codzienni e, zwłaszcza jeżeli nie nauczyła się ich jeszcze rozpoznawać.
Zobacz także: Masaż niemowlaka przed snem
Co zrobić, kiedy nie czuć pierwszych ruchów dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne i nie mają charakteru kopniaków. Jeżeli kobieta nie wie, czego się spodziewać często nie rozpoznaje poruszania się płodu, co nie oznacza, że nie jest on aktywny. Powinna wtedy skoncentrować się, obserwować reakcje swojego organizmu i to, co dzieje się w okolicy brzucha. Ruchy dziecka można sprowokować hałasem, wypiciem szklanki zimnego napoju lub poprzez zrelaksowanie się i położenie na plecach z nogami uniesionymi wyżej od reszty ciała. Jeżeli pierwsze ruchy dziecka nie pojawiły się po 24. tygodniu ciąży należy skonsultować się z ginekologiem w celu wykonania badania ultrasonograficznego.
Zobacz także: Mamo nie pal w ciąży
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN