Potówki u niemowląt to częsty problem, zwłaszcza w upalne lato. Co je wywołuje i jak je leczyć?

Instrukcja obsługi malucha - potówki
Nieprawidłowy ubiór, zbyt wysoka temperatura w pokoju, czy sztuczne okrycia - to wszystko może powodować powstawanie potówek u niemowląt. Dowiedz się, jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią.

Z potówkami u niemowlaka można uporać się w prosty sposób. Wystarczy wiedzieć, co je powoduje i odpowiednio dbać o skórę dziecka. Jak pozbyć się wysypki i po jakim czasie potówki powinny zniknąć?

Potówki u niemowląt - co to takiego?

Potówki (łac. miliaria) to zmiany skórne, które powstają m.in. na skutek przegrzania organizmu. Zwykle mają postać niewielkich, białych krostek lub jasnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Skóra w miejscu ich występowania staje się zaczerwieniona. Najczęściej pojawiają się w okolicach: pleców, szyi, karku, dołów pachowych, pośladków, zgięć łokciowych. W przypadku niemowląt mogą wystąpić nawet na całym ciele.

Pojawiająca się na ciele dziecka wysypka, zwłaszcza w upalne dni, jest dość częstym problemem, który może zaniepokoić rodziców. Zwykle występują u dzieci w pierwszych sześciu miesiącach życia, choć mogą też pojawić się później, również u osób dorosłych. Nie są niebezpieczne dla zdrowia i dość łatwo można sobie z nimi poradzić.

Potówki powstają na skutek przegrzania, najczęściej w trakcie upalnych dni. Jeśli dziecko się poci, bo jest za ciepło ubrane albo dokładnie otulone kocem, może dojść do zatkania porów skóry. To powoduje powstanie drobnych krostek, czyli właśnie potówek.

Czy potówki trzeba leczyć?

Potówki same w sobie nie są groźne. To dość powszechny problem u noworodków. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je same sobie. Zlekceważona wysypka może doprowadzić do poważniejszego podrażnienia skóry, w tym potówek ropnych, które są dużo bardzo nieprzyjemne dla dziecka i mogą wymagać antybiotykoterapii.

Jak zapobiegać potówkom?

Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę ich powstawania. Trzeba zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, nie była zbyt wysoka, a ono samo - zbyt grubo ubrane.

Jakie są sprawdzone sposoby na potówki u niemowląt? Najważniejsze jest dokładne osuszanie skóry po kąpieli. Ważne jest, by robić to delikatnie - nie pocierać ręcznikiem miejsc, w których pojawiła się wysypka. Pomoże także stosowanie zasypek i pudrów. Potówki u niemowląt to skutek zatkanych porów. W czasie ich występowania nie powinno się więc stosować tłustych maści i olejków, które osadzają się na skórze.

Maść na potówki u niemowląt

Stosowanie kremów, czy innych natłuszczających skórę substancji nie jest wskazane, jeśli u dziecka pojawiła się wysypka. Nie należy też stosować oliwki do kąpieli. Potówki powinny ustąpić przy stosowaniu naturalnych metod, jednak można też zastosować specjalną maść na potówki u niemowląt. Taki produkt będzie dostępny w aptece. Przed zastosowaniem innych wyrobów, lepiej poradzić się lekarza. Zła metoda leczenia lub bagatelizowanie problemu mogą doprowadzić do pogorszenia stanu. Kiedy krosty zaczną ropieć, będzie je o wiele trudniej wyleczyć. Gdy do tego dojdzie, konieczne może być podanie dziecku silniejszych leków, z antybiotykiem włącznie.

Potówki u niemowląt - zrezygnuj ze sztucznych materiałów

Przyczyną powstawania potówek może być również sztuczny materiał. Jeśli dziecko przykryte jest kocem, pod którym skóra nie oddycha, dojdzie do powstania wysypki. Warto więc zrezygnować z okryć czy pokrowców na materac z tworzyw sztucznych. Dla delikatnej skóry niemowlaka najlepszym materiałem jest bawełna. “Oddychające” tkaniny i odpowiednia higiena powinny pomóc uporać się z problemem.

Jeśli mimo stosowania tych metod, potówki u niemowlęcia utrzymują się dłużej niż kilka dni, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem.

Czerwone potówki - co to oznacza?

Na początku, gdy pojawiają się potówki u niemowląt, skóra jest zaróżowiona albo delikatnie zaczerwieniona. Zdarza się, że rodzice przesadnie reagują, widząc taką wysypkę. Tymczasem potówki są powszechną dolegliwością i nie ma potrzeby stosowania wymyślnych terapii. Po 2-3 dniach leczenia (kąpiele, dokładne osuszanie skóry, stosowanie przewiewnych materiałów, a nawet - jeśli temperatura na to pozwala, rozbieranie dziecka do naga) dolegliwości powinny ustąpić.

Czerwone potówki u niemowlaka, szczególnie jeśli są wypełnione płynem, mogą oznaczać zaostrzenie stanu. Te krostki są większe, a przy ich wystąpieniu dziecko może stać się marudne, bo zmiany mogą swędzieć.

Rozpoznanie rodzaju potówek dla świeżo upieczonych rodziców może być trudne. Szczególnie, jeśli spotykają się z tym problemem pierwszy raz. Zwykłe potówki zanim znikną zaczynają zasychać, przez co stają się ciemniejsze. To dodatkowo utrudnia stwierdzenie, z którym rodzajem wysypki mamy do czynienia.

W razie wątpliwości zawsze lepiej poradzić się lekarza, który wskaże odpowiednią metodę leczenia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Instrukcja obsługi malucha - potówki

Dzień Dobry TVN

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!