Newsy

Komu przysługuje 12 tys. zł na dziecko? Kiedy wypłata świadczeń?

rodzina z dziećmi

Halfpoint Images/Getty Images

Newsy

Komu przysługuje 12 tys. zł na dziecko? Kiedy wypłata świadczeń?

rodzina z dziećmi

Halfpoint Images/Getty Images

Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.  Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?

Dla kogo 12 tys. zł na dziecko?

Środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mają przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. miesiąca do ukończenia 3. roku życia. Kwota zasiłku wynosi łącznie 12 tys. zł na dziecko w skali roku lub dwóch lat.  To rodzice będą decydować, czy chcą otrzymywać pieniądze  przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

Jak powiedziała Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg:

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę

12 tys. plus - kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o nowym zasiłku dla rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko, ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od sumy dochodów danej rodziny. Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także:

Zobacz video: Strategia demograficzna 2040: Zmiany w kodeksie pracy mają pomóc rodzicom najmłodszych dzieci

TVN24

Źródło: portalsamorzodowy.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
52
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0