program Rodzina 500 Plus

  1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "Rodzina 500 plus". Zapowiadane są kolejne zmiany. Czy czeka nas waloryzacja? Na to pytanie w najnowszym wywiadzie odpowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

  Od 1 lutego 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obsługiwał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na kolejny okres - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie przez Internet. Skąd taka zmiana? Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać pieniądze na dziecko? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekonomista Paweł Majtkowski.

  500 plus to program, z którego korzysta ponad 6,5 mln dzieci. W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej od dłuższego czasu trwały prace nad zmianami w regulującej go ustawie. We wtorek 31.08 rząd przyjął projekt nowelizacji. Jakie zmiany wchodzą w życie?

  Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zakłada, że rodzice dostaną 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Przepisy mają zacząć obowiązywać dopiero w przyszłym roku, jednak wiadomo, że zostaną nim objęte dzieci urodzone wcześniej. Komu będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie?

  Liczba zasiłków na rzecz rodzin z dziećmi rośnie. Rodzice mogą otrzymać z budżetu państwa już około 113 tys. zł wsparcia finansowego na każde dziecko. Przy wyliczeniach pod uwagę zostały wzięte programy rządowe gwarantujące środki comiesięczne, coroczne i jednorazowe.

  Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?

  Nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. By nie stracić ciągłości wypłacanego świadczenia wychowawczego, należy złożyć wniosek przez Internet lub osobiście w urzędzie najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku.

  Rząd planuje wprowadzić zmiany dotyczące świadczenia wychowawczego. Od przyszłego roku ma je przyznawać ZUS, a nie jak dotąd samorząd. Nowelizacja będzie dotyczyła także składania wniosku o 500 plus.

  Szykują się potężne zmiany w programie Rodzina 500 plus. Jak zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, już niebawem wnioski o świadczenie będzie można składać tylko przez Internet.

  500 plus - w związku z inflacją - obecnie jest realnie mniej warte, niż było w chwili wprowadzenia. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się więc doniesienia o tym, że - by wyrównać tę różnicę - rząd planuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Czy świadczenie zostanie podwyższone?

  Program 500 plus miał zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Jednak mimo jego wprowadzenia sytuacja demograficzna w naszym kraju się nie poprawiła, wręcz przeciwnie. Aby poprawić niekorzystne wskaźniki trwają prace nad nowym programem. Co się w nim znajdzie?

  Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

  Wnioski o 500+ na kolejny okres zasiłkowy można będzie składać od poniedziałku 1 lutego. Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć.

  Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus od 1 czerwca 2021 r., trzeba złożyć wniosek. Osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty będzie to możliwe od 1 kwietnia.Wcześniej, od 1 lutego, można to zrobić drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie portale ułatwią wysłanie dokumentu on line.

  Zmiany w programie 500 plus będą obowiązywały już od 2021 roku. Dotyczyć one będą tych rodziców, którzy już pobierają świadczenie. Formalności będą bowiem wyglądały nieco inaczej. Wnioski, które były składane w ubiegłych latach, stracą ważność. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić. Czy pojawi się kryterium dochodowe?

  Czy rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłaty 500 plus? O tym, że świadczenie mogłoby mieć formę cyfrową, tak jak bon turystyczny, wspominała niedawno wicepremier Jadwiga Emilewicz. Jej słowa wywołały sporo komentarzy i zaniepokojenie wśród osób, które korzystają z programu 500 plus.

  Bardzo dużą popularnością cieszą się bony turystyczne. Od soboty 1 sierpnia, czyli dnia, kiedy zostały aktywowane, ZUS wydał ich ok. 78 tys. Rodzice wykonali już nimi pierwsze płatności. Jak go zdobyć, komu przysługuje, ile mamy czasu na jego realizację? Wyjaśniał to w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert ds. turystyki.

  Minęły dwa lata od wprowadzenia przez rząd Beaty Szydło Programu Rodzina 500 plus. Jak wpłynął on na życie Polaków? O podsumowanie dotychczasowego działania programu poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę gospodarczą Małgorzatę Kolińską-Dąbrowską. Dowiedzieliśmy się również, co zmieniła ostatnia nowelizacja ustawy regulującej świadczenia 500 plus.

  Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.

  Od wielu lat mówiło się o niżu demograficznym w Polsce. Tymczasem w 2016 r. liczba urodzeń w naszym kraju wzrosła. Czy jest to efekt programu Rodzina 500 plus? A może czego innego? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjolożką dr Karoliną Wigurą i ekonomistą Marcinem Iwuciem. Na co Polacy przeznaczają pieniądze z programu Rodzina 500 plus?

  W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo sąsiedzkich donosów w sprawie złego wykorzystania pieniędzy z programu "500+". Podobno zamiast na dziecko rodzice wydają pieniądze na nowy samochód bądź alkohol... Takie donosy trzeba zweryfikować. Kto to robi? Czy świadczenia można cofnąć? Czy rodzice mogą liczyć na inną formę pomocy? Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Blajerem, dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat.

  Andrzej Stankiewicz, który przygotował dzisiejszy przegląd prasy, zwraca uwagę na teksty, w których napisano, na co polskie państwo przeznacza nasze podatki, jakie zmiany w programie 500 plus szykuje rząd i, jak dyrektorzy okradają własne firmy.

  Na początku kwietnia ruszył program Rodzina 500 Plus. Od gościa Dzień Dobry TVN - adwokat dr Magdaleny Matusiak-Frącczak dowiedzieliśmy się, jakie są konsekwencje jego wprowadzenia - czy świadczenie wychowawcze z programu może być zajęte przez komornika i mieć wpływ na wysokość alimentów?

  W przeglądzie prasy Andrzej Stankiewicz zajął się tekstami o: znanych Polakach, którzy wyprowadzali swoje pieniądze do rajów podatkowych, powietrznej taksówce prezydenta Dudy, niespodziewanym efekcie wprowadzenia programu Rodzina 500 plus oraz biznesie traktorowym.

  Od 1 kwietnia tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze "500 plus". O to, jak je złożyć, by nie dać się naciągnąć oszustom tworzącym fikcyjne strony, odwołujące się do programu Rodzina 500 plus zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczuka.

  Projekt „Rodzina 500+” wzbudza wiele emocji. Ostatnio rozgorzała dyskusja na temat tego, czy rodzinom zamożnym również wypada pobierać zasiłek. Politycy PiS próbują ich do tego zniechęć, twierdząc że w ten sposób "się skompromitują". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy matkę szóstki dzieci - Izabellę Łukomską-Pyżalską, prezes Warty Poznań, która chce wziąć pieniądze na swoje dzieci. Dlaczego chce skorzystać ze wsparcia państwa? Jakie widzi wady w projekcie „Rodzina 500+”? Czy ludzie zamożni powinni brać 500 zł na dziecko?

  Parlament dopiero rozpoczął prace nad ustawą "Rodzina 500 plus", ale są już wzory dokumentów potrzebnych do uzyskania 500 złotych na dziecko. O tym, jak trzeba je wypełnić, jakie warunki spełnić, żeby dostać pieniądze powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Karpa-Świderek. Pokazała również wzory: wniosku o 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz oświadczenia o dochodach dla osób, które zamierzają ubiegać się o 500 zł także na pierwsze dziecko.

  Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wprowadzenie w życie programu Rodzina 500 Plus. Według jego założeń każda rodzina będzie otrzymywała co miesiąc 500 zł na drugie dziecko i każde następne. Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Markiem Tejchmanem zastanawialiśmy się, co kryje się za tą obietnicą i jak wprowadzenie tego programu będzie wyglądało w praktyce.