Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Pomocy! Kiedy ja się wyśpię? Sposoby na usypianie malucha

Let's be kids!

Pomocy! Kiedy ja się wyśpię? Sposoby na usypianie malucha

Choć niemowlęta przesypiają większą część doby, zdarzają im się częste pobudki. Dlatego właśnie usypianie niemowlaka jest jedną z ważniejszych umiejętności młodego rodzica.

Twoje dziecko budzi się nawet co 30 minut? Sprawdź skuteczne sposoby na usypianie noworodka i kilkumiesięcznego malucha!

>>> Zobacz też: Będziemy rodzicami. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla malucha?


Usypianie niemowlaka - przyjemne dźwięki

Jednym ze sprawdzonych sposobów na usypianie niemowlaka są delikatne, przyjemne melodie. Zwykle będzie to nucona przez mamę kołysanka, jednak u młodszych dzieci lepiej sprawdzić się może jednostajne mruczenie na jednym dźwięku. Inną metodą jest zapewnienie mu tzw. białego szumu (rodzaj sygnału dźwiękowego o wysokiej częstotliwości, którego używa się do wygłuszenia dźwięków w tle), np. za pomocą specjalnie zaprojektowanej dla małych dzieci maskotki.

Usypianie noworodka przez dotyk

Dobrą metodą na usypianie noworodka jest po prostu przytulenie go i delikatne głaskanie. Możesz nawet zabrać go ze sobą na chwilę do łóżka i objąć ręką. Dziecko powinno wtedy leżeć płasko. Pogładź je lekko po boku. W przypadku noworodków bardzo dobrze sprawdza się metoda głaskania ich od czoła po grzbiet nosa. Dziecko wtedy odruchowo zamyka oczy i zwykle bez większego trudu zasypia. Sposób ten sprawdza się u dzieci w wieku maksymalnie 2 miesięcy.

Usypianie niemowlaka - ukołysz go do snu

Niemowlaki znacznie łatwiej zasypiają w trakcie kołysania, niż leżąc spokojnie w łóżeczku, ponieważ do tego ruchu przywykły jeszcze podczas życia płodowego. Dlatego, jeśli szukasz sposobu na usypianie małego dziecka, weź je na ręce i kołysz, dopóki nie zrobi się śpiące. Możesz też położyć malca do kołyski i delikatnie pobujać. Lepiej jednak nie nadużywać tej metody, ponieważ dziecko szybko się do niej przyzwyczai i nie będzie chciało spać w łóżeczku.

Usypianie dziecka w łóżeczku - wykorzystaj zabawki

Jeżeli chcesz, aby niemowlak spokojnie zasnął w łóżeczku, możesz wykorzystać różne gadżety przeznaczone specjalnie do tego celu. Poza pluszakami wygrywającymi melodyjki czy emitującymi uspokajające dźwięki, dobrze sprawdzą się również popularne karuzele. Poruszające się nad niemowlęciem kształty działają na niego usypiająco, a dołączona pozytywka potęguje ten efekt. Niektóre posiadają projektory, które wyświetlają gwiazdki na suficie, co również działa kojąco na malucha. Dodatkowo możesz też szczelnie otulić malucha kocykiem lub specjalnym rożkiem.

Usypianie niemowlaka - wyciszanie

Wyciszanie jako forma usypiania dziecka jest jedną z najczęściej polecanych i niezwykle skutecznych metod. W tym celu wykąp niemowlaka na ok. pół godziny przed snem w ciepłej wodzie. Powolny spadek temperatury powinien szybko go uśpić. Zadbaj też o zaciemnienie pomieszczenia. Nie zabawiaj malca przed snem, aby go nie rozbudzać. Możesz też poczytać mu książeczkę. Sposób ten działa nawet na niemowlęta, które nie rozumieją jeszcze słów.


Zobacz film: Jak pomóc dziecku zasnąć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Usypianie dziecka a karmienie - czy to dobry sposób?

Maluchy zaraz po wypiciu mleka często robią się senne. Dlatego wiele mam uważa, że usypianie noworodka po karmieniu to dobry pomysł. Nie jest to jednak prawda - dziecko przyzwyczajone do zasypiania przy piersi trudno będzie od tego odzwyczaić. Może to też doprowadzić do częstych pobudek i ciągłego domagania się przez niemowlę karmienia, nawet w środku nocy.

Usypianie dziecka chusteczką - poznaj metodę

Ta metoda usypiania niemowlaka bazuje na jego naturalnych odruchach. Do jej wykonania wykorzystuje się czystą chusteczkę higieniczną. Rozłóż ją i delikatnie wachluj nią nad buzią malucha przez ok. 40 sekund. Dziecko będzie co chwilę zamykać oczka, a w końcu powinno smacznie zasnąć.

Co robić, gdy sposoby zawodzą?

Próbujesz wszystkiego, a dziecko dalej nie chce spać? Być może coś mu nie pozwala. Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności niemowlaka są zbyt długie drzemki w ciągu dnia, przez które w nocy jest po prostu wyspany.

Czasem też sami go rozbudzamy. Gdy tylko zaczyna lekko się wiercić i posapywać, wyjmujemy go z łóżeczka. Takie próby usypiania dziecka na rękach niepotrzebnie je wybudzają, ponieważ maluch przeszedł jedynie w fazę snu aktywnego. Postaraj się mu nie przeszkadzać, a prawdopodobnie znów zapadnie w głęboki sen.

Niekiedy dziecku jest też po prostu niewygodnie lub w sypialni panuje zbyt wysoka temperatura (nie powinna przekraczać 22oC).


Usypianie niemowlaka początkowo może wydawać się trudne, ponieważ małe dzieci wciąż mają problem z rozróżnieniem pór dnia - często są aktywne, gdy rodzice padają ze zmęczenia. Ważna jest jednak cierpliwość. Dziecku udzielają się Twoje emocje, dlatego gdy kładziesz je do snu, postaw na cierpliwość.

Zobacz także:

Masaż niemowlaka przed snem

Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka

Jak kształcić słuch dziecka?

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
9
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
23.06.2019
Mama
Żadna z tych "złotych rad" nie działa na moje dziecko ☹️
14.03.2019
Karolina
Bardzo mi pomógł ten artykuł :)