Ciąża pozamaciczna w początkowym etapie jest trudna do rozpoznania. Wczesna ciąża daje takie same objawy, jak w przypadku normalnie rozwijającego się zarodka. Czasem wskazanie testu ciążowego daje wynik negatywny. To szczególnie niebezpieczne, bo kobieta może być nieświadoma zagrożenia. Jeśli taka komplikacja w porę nie zostanie rozpoznana, może być bardzo groźna dla kobiety.
Ciąża pozamaciczna - jak powstaje?
Proces zapłodnienia wygląda w zasadzie tak samo, jak w przypadku normalnej ciąży. Komórka jajowa podczas owulacji opuszcza jajnik. Dalej wędruje jajowodem w kierunku macicy. Jeśli w tym czasie dojdzie do stosunku płciowego i do kobiecego układu rozrodczego trafią plemniki, prawdopodobnie dojdzie do połączenia męskich i żeńskich komórek. Powstała w ten sposób zygota powinna przemieścić się w kierunku macicy i zagnieździć się w jej ściance. Wówczas dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka.
Nie zawsze jednak proces ten przebiega prawidłowo . Ciąża pozamaciczna powstaje, gdy z jakiegoś powodu zygota nie dotarła do macicy. Przyczyną może być np. za wąski jajowód. Zygota, która zagnieżdża się poza macicą, to poważna komplikacja. Zazwyczaj osadza się właśnie w jajowodzie, w jajniku, a nawet w jamie brzusznej.
Powodami powstania ciąży ektopowej mogą być: stosowanie wkładki domacicznej, endometrioza, przebyty zabieg ginekologiczny, uszkodzenie jajowodu, częste infekcje intymne. Do zagnieżdżenia zarodka poza macicą może dojść także, gdy zapłodnienie udało się, mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Ciąża pozamaciczna - objawy
W pierwszych tygodniach od zapłodnienia ciąża ektopowa nie daje szczególnych objawów. Kobieta widząc pierwsze symptomy: pogorszenie samopoczucia, poranne mdłości, wrażliwość na zapachy, powiększone piersi, może przypuszczać, że wkrótce zostanie mamą. Ciąża pozamaciczna objawy daje dopiero po kilku tygodniach. Jak ją rozpoznać?
Wyraźnym sygnałem, że może dziać się coś złego jest ból brzucha i krwawienie. Ciąża pozamaciczna objawy daje dość późno, bo zazwyczaj ok. 5.-6. tygodnia. Jeśli wtedy pojawi się krwawienie i silny ból po jednej stronie brzucha, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
Konsekwencje ciąży pozamacicznej
Bóle podbrzusza we wczesnej ciąży to alarm, by udać się do szpitala. Jeśli komplikacja nie zostanie w porę wykryta, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia matki. Zarodek rosnąc, może spowodować pęknięcie jajowodu. To prowadzi do krwotoku, który zagraża życiu kobiety.
Bladość, gorączka, przyspieszone tętno mogą wskazywać właśnie na to, że doszło do takiego krwotoku.
Najczęściej konieczny będzie zabieg, który usunie ciążę pozamaciczną. Jeśli doszło do pęknięcia jajowodu, prawdopodobnie konieczne będzie jego usunięcie. Ciążę pozamaciczną wykrytą do 6. tygodnia, można wyleczyć bez zabiegowo. Kobieta przyjmuje wtedy leki, które doprowadzają do obumarcia zarodka.
Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
W blisko połowie przypadków ciąży pozamacicznej test ciążowy daje wynik pozytywny. Dzieje się tak dlatego, że sprawdzają one poziom hormonów we krwi. Ich poziom po zapłodnieniu podnosi się. W przypadku ciąży pozamacicznej dochodzi do zapłodnienia, z tym, że zygota nie ma szans na prawidłowy rozwój.
Część kobiet może mieć książkowe objawy ciąży: ustanie miesiączki, mdłości, obrzęk piersi - a mimo to, wynik testu wyjdzie negatywny. W tej sytuacji najlepiej zgłosić się do ginekologa.
W diagnozowaniu ciąży pozamacicznej USG sprawdzi się najlepiej. Lekarz po wykonaniu badania, będzie w stanie stwierdzić, czy zarodek umiejscowił się w macicy, czy poza nią.
Ciąża pozamaciczna - leczenie
To, że zarodek raz zagnieździł się poza macicą, nie oznacza, że przy kolejnych próbach zajścia w ciążę ta sytuacja się powtórzy.
Kobieta po usunięciu ciąży pozamacicznej powinna jednak pozostać pod regularną kontrolą ginekologa. Specjalista wytłumaczy, po jakim czasie można znów zacząć starać się o dziecko. Nawet w przypadku, gdy konieczne było usunięcie jajowodu, kolejna ciąża jest możliwa.
Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN