Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia

Choroba podczas ciąży
Fot. M_a_y_a/Getty Images
Kobiety ciężarne zazwyczaj doskonale orientują się w tym, że nie mogą stosować wszystkich ogólnodostępnych leków, nawet tych bez recepty. Dlatego zawsze wtedy, gdy łapie je jakaś cięższa choroba, to zaczynają się zastanawiać, co mogą wziąć, aby poprawić swoje samopoczucie, a przy tym nie zaszkodzić dziecku.

Content: Jak wygląda sposób leczenia anginy na początku ciąży? Czy lekarz może przepisać antybiotyki, które bardzo szybko dają poprawę? Jakie domowe sposoby można zastosować?

Angina w ciąży jest niezwykle uciążliwą chorobą. Nawet osoby, które nie noszą pod swym sercem nowego życia, doskonale pamiętają, jakie nieprzyjemne objawy daje taka infekcja. Zazwyczaj domowe sposoby nie pomagają całkowicie, a jedynie delikatnie łagodzą dolegliwości.

Zasadniczo pod terminem “angina” możemy rozumieć zwykłe zapalenie gardła lub anginę ropną, którą powodują paciorkowce β-hemolizujące z grupy A - wtedy mówimy o tzw. paciorkowcowym zapaleniu gardła.

Jak rozpoznać anginę w ciąży?

Głównym objawem anginy jest silny ból gardła , który często bywa na tyle duży, że utrudnia połykanie jedzenia czy picia. Niektóre osoby odczuwają ból promieniujący do szyi i ucha , co powoduje jeszcze większy dyskomfort. Anginie może towarzyszyć gorączka, ból głowy, duże zmęczenie . Anginie ropnej towarzyszą także widoczne białe naloty ropne na migdałkach. Do mniej popularnych objawów anginy zaliczamy: wymioty, zaparcia, nieprzyjemny oddech.

Dodatkowo, ze względu na to, że anginie często towarzyszy gorączka i inne objawy przeziębieniowe , lekarze mogą zalecić zażywanie syropów na bazie naturalnych składników, które nie tylko wzmacniają organizm, ale przede wszystkim poprawiają ogólne samopoczucie. Są to syropy przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Przy gorączce należy przyjąć Paracetamol.

Lekarze uczulają swoje pacjentki, że bez wyraźnego zalecenia nie powinny samodzielnie zażywać leków.

Co na anginę w ciąży z domowych sposobów? Angina wywołana przez wirusy

Ból gardła towarzyszący anginie można złagodzić, stosując domowe sposoby. Babcinymi metodami da się także zmniejszyć gorączkę, czy poprawić ogólne samopoczucie chorego.

Jedną z nich jest płukanie gardła domowym płynem do płukania, który robi się ze szklanki lekko ciepłej wody z solą . Taki zabieg należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Do jednej szklanki wody należy dodać ok. 1,5 łyżeczki soli.

Kolejnym sposobem domowej walki z anginą jest płukanie gardła naparem z szałwii i tymianku . Zioła do sporządzenia takiego naparu można znaleźć w każdej aptece. Wiele osób wybiera ten sposób zamiast płukanki z wody z solą, ponieważ napar ziołowy ma zdecydowanie przyjemniejszy smak.

Zobacz film: Sposoby na przeziębienie w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

W walce z anginą bardzo istotna jest dieta. Do codziennego menu należy włączyć sporą dawkę cebuli i czosnku . Można przygotować domowy syrop z cebuli, czosnku i miodu , który warto też brać ogólnie w okresie obniżonej odporności. Natomiast przed snem dobrze przygotować sobie ciepłą herbatę z naturalnym sokiem z owoców malin, co zadziała na nasz organizm rozgrzewająco. Po wypiciu jej należy przykryć się grubszą kołdrą i po prostu wypocić .

Istotne jest także to, aby odpoczywać w odpowiednim pomieszczeniu. W pokoju musi być optymalnie ciepło, ale powietrze nie powinno być zbyt suche , ponieważ nasila to dolegliwości bólowe ze strony gardła. Pomieszczenie musi też być przewietrzone. Dobrze jest również regularnie ssać pastylki ziołowe na gardło, np. szałwiowe, które szybko nawilżają śluzówkę gardła i ograniczają męczący kaszel oraz łagodzą ból.

Angina w każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskiej. Szczególnie u kobiet w ciąży. Może się okazać, że lekarz zadecyduje o przepisaniu bezpiecznego antybiotyku . Wtedy dodatkowo należy pamiętać o tym, by przyjmować również probiotyki. Także przez kilka dni po zakończonej antybiotykoterapii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości