W którym tygodniu widać płeć dziecka? Czy istnieje test na płeć dziecka? Czy można zaplanować płeć dziecka? Postaramy się odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.
Kiedy widać płeć dziecka - w którym tygodniu, jak to określić?
Test ciążowy wyszedł pozytywny, wiemy już, że spodziewamy się dziecka. Radości nie można porównać z niczym, pojawia się również masa pytań - czy wszystko z dzieckiem w porządku, jak się rozwija, czy jest zdrowe, jaka płeć? W którym miesiącu można poznać płeć dziecka? Moment, w którym komórka jajowa połączy się z plemnikiem, determinuje płeć dziecka, które ma się narodzić. Niestety nie od razu widoczne jest, czy dziecko, które przyjdzie na świat, to chłopiec czy dziewczynka. Zazwyczaj jednak już podczas pierwszych wizyt dopytujemy lekarza o płeć. A jedyny sprawdzony, rutynowo wykonywany test na płeć dziecka to badanie obrazowe. Ginekolog prowadzący ciążę może pokazać płeć za pomocą aparatu USG, lecz dopiero w określonym czasie rozwijającej się ciąży. USG to badanie wykonywane za pomocą ultradźwięków - fal dźwiękowych o określonej częstotliwości, wydostających się z głowicy aparatu przykładanej bezpośrednio do skóry brzucha ciężarnej, Jest to badanie bezpieczne, nieposiadające negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Dzięki niemu można określić też parametry takie jak wiek ciąży, wady rozwojowe, poszczególne wymiary ciała, ruchy płodu i ilość płynu owodniowego. Kiedy widać płeć dziecka? Uwidocznić narządy płciowe uda nam się dopiero w 14.-16. tygodniu ciąży, jednak nie zawsze da się to zrobić. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ struktury te jeszcze się rozwijają i są we wcześniejszym stadium bardzo do siebie podobne. Jeśli więc pójdziemy do lekarza z zamiarem uwidocznienia w 12. tygodniu płci dziecka, zostaniemy odesłani z kwitkiem. Największe prawdopodobieństwo na skuteczność badania będziemy mieli około 20. tygodnia ciąży. Jak rozróżnić płeć dziecka w USG? By ocenić płeć dziecka, należy uwidocznić wargi sromowe u dziewczynki lub penisa i mosznę u chłopca. Możemy udokumentować wynik. Istnieje również inny test na płeć dziecka - możemy wykonać badanie genetyczne komórek z płynu owodniowego pobranych za pomocą amniocentezy około 15. tygodnia ciąży. Procedura ta jednak wiąże się z jednoprocentowym ryzykiem poronienia, wykonywana jest jedynie wtedy, gdy podejrzewamy wady genetyczne u dziecka - niemożliwe jest pobranie komórek do badania tylko w celu oznaczenia jego płci. Niedawno pojawiły się na rynku komercyjne badania oceniające kariotyp płodu na podstawie pobranej próbki krwi matki. Z otrzymanego wyniku można dowiedzieć się, jaka będzie płeć dziecka. Badanie można wykonać od ok. 10. tygodnia ciąży, ma na celu wykluczenie wad genetycznych płodu. Nie niesie za sobą ryzyka poronienia.
Zobacz także: 20. tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży
Dziewczynka czy chłopiec? Czy można zaplanować płeć dziecka?
Medycyna naturalna podawała wiele sposobów na odkrycie płci dziecka jeszcze w czasach, kiedy niemożliwością było obrazowanie za pomocą ultrasonografu. Pod uwagę brało się zachcianki żywieniowe matki - apetyt na słodkie bądź pikantne, jej wygląd w trakcie ciąży. Współczesna medycyna jednak nie posiada dowodów na to, że płeć dziecka można w jakikolwiek sposób odkryć bez badania USG, a tym bardziej zaplanować przed poczęciem. Jak poznać płeć dziecka? Domowe sposoby są wielokrotnie zawodne. Mówi się, że kobiety odczuwające nudności podczas ciąży, zmiany nastrojów, u których pojawiają się zmiany skórne urodzą dziewczynkę, natomiast te, które ładnie wyglądają w trakcie ciąży i stan cery ulega poprawie, mają częste bóle głowy - urodzą chłopca.
Jak zaplanować płeć dziecka? Od czego zależy płeć dziecka? Płeć dziecka zależy od tego, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową po stosunku - wtedy to płeć dziecka zostaje zdeterminowana genetycznie. Zapłodnienie jest zjawiskiem losowym - nie jesteśmy w stanie określić współcześnie, który plemnik (zawierający chromosom X - żeński, czy zawierający chromosom Y - męski) dostanie się do komórki jajowej. Od momentu połączenia się komórek, hormony odpowiedzialne za rozwój poszczególnych cech płciowych u płodu odgrywają kluczową rolę w rozwoju płci.
Czy można zaplanować płeć dziecka? Z naukowego punktu widzenia nie jest to możliwe i człowiek nie ma na ten proces większego wpływu, nigdy nie zaszkodzi jednak wykorzystanie ludowych sposobów. Mogą one posłużyć jako pewna forma zabawy.
Jedyne więc, co możemy zrobić, to uzbroić się w cierpliwość, natomiast kiedy poznamy płeć dziecka, możemy wreszcie cieszyć się z uzyskanej informacji i rozpocząć planowanie imienia, koloru ubranek i ścian w pokoju swojej pociechy.
Zobacz także:
- Zajście w ciążę - co trzeba wiedzieć? Szanse, komplikacje, skuteczne sposoby
- Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN