W życiu prawie każdej kobiety przychodzi moment, kiedy budzi się w niej instynkt macierzyński. Pragnienie dziecka staje się nadwyraz ogromne, a moment potwierdzenia bycia w ciąży niecierpliwie wyczekiwany. Niestety grono kobiet musi się o to bardzo starać, a niekiedy ich starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Niemożność zajścia w ciążę już dawno przestało być tylko problemem kobiet starszych lub niepłodnych. Obecnie wiele młodych i zdrowych kobiet ma bardzo duży problem ze spełnieniem marzenia zostania mamą.
Przyczyny niemożności zajścia w ciążę
Na brak ciąży składa się wiele czynników, m.in. czynniki medyczne : choroby genetyczne, schorzenia nabyte , styl życia , leki . Bardzo często brak ciąży wynika z drobnych schorzeń lub zaniedbania zdrowego trybu życia , dlatego małe zmiany mogą przyczynić się do szybkiego pojawienia się upragnionego dziecka.
Istotnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę w pierwszej kolejności, jest wiek kobiety . Okres najbardziej płodny i optymalny dla organizmu to przedział 20-35 lat . Z upływem czasu kobiety tracą coraz więcej komórek jajowych gotowych na zapłodnienie . Stąd im późniejszy wiek, tym trudniej jest zajść w ciążę. Do tego dochodzi ryzyko poczęcia dziecka z wadami rozwojowymi . Wiek jednak nie jest ostatecznym wyznacznikiem zajścia w ciążę. Co prawda z naturą się nie dyskutuje, jednak poziom rozwoju medycyny wychodzi z pomocą kobietom, które pomimo przekroczenia 35 lat pragną mieć dziecko.
Medyczne przeszkody w zajściu w ciążę
Kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania i starania się o dziecko, jest stan zdrowia przyszłej mamy. Wiele schorzeń jest uśpionych, dają sobie znać właśnie w momencie próby zajścia w ciążę. Najwięcej problemów sprawiają jajniki. Zespół policystycznych jajników - charakteryzuje się występowaniem niewielkich cyst w budowie jajnika. Zakłócają one ich prawidłowe funkcjonowanie, tym samym utrudniając poczęcie. Brak okresu lub nieregularne miesiączki i nadmierne owłosienie to objawy choroby. Dobrą wiadomością jest to, iż policystyczne jajniki można leczyć. Warto również wspomnieć o endometriozie , która polega na nieprawidłowym umiejscowieniu błony śluzowej macicy.
Styl życia to czynnik równie ważny, a w wielu przypadkach najważniejszy. Jakość jedzenia, ilość wypijanego alkoholu, papierosy, stres obecny w naszym życiu, długość snu, aktywność fizyczna - to wszystko składa się na kondycję i poniekąd wydajność organizmu. Czasami wystarczy zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków, by zajście w ciążę było możliwe. Wpływ na zajście w ciążę ma również czas starań. Najlepszy moment to 3 dni przed i po owulacji. Moment połowy cyklu miesiączkowego to bowiem czas najwyższej płodności.
Skuteczne sposoby - jakie zmiany wprowadzić w życiu?
Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to z dwóch perspektyw. Po pierwsze, należy udać się do lekarza i wykluczyć wszelkie schorzenia lub w momencie ich diagnozy opracować plan i podjąć leczenie.
Po drugie, warto przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia . Przede wszystkim dobrze odpowiedzieć sobie na bardzo ważne i podstawowe pytania. Odpowiedź na nie będzie drogą do wprowadzenia zmian w życiu:
- Czy w moim życiu nie ma zbyt dużo stresu , który bezpośrednio wpływa na negatywne działanie wielu organów i rozregulowuje działanie organizmu?
- Czy to, co jem, jest pełnowartościowe i jest naturalnym paliwem, czy byle zapychaczem?
- Czy ruszam się , a przez to dotleniam ciało, pobudzam je do podstawowych, życiowych funkcji?
- Czy wysypiam się , czyli pozwalam na całkowitą regenerację organizmu ?
- Czy nie przesadzam ze szkodliwymi używkami?
- Jakie pozycje w seksie są najlepsze dla mnie i pomogą szybko zajść w ciążę?
Odpowiedzi składają się na finalny obraz życia i ogólny stan zdrowia. To my sami bardzo często przyczyniamy się do wielu dolegliwości. Warto więc krok po kroku wprowadzać zmiany, a szanse na zajście w ciążę zwiększą się.
Jakie są sposoby na zajście w ciążę?
Zacznij od diety bogatej w warzywa, trochę owoców, ryby i nabiał. Zielone warzywa bogate w cynk i kwas foliowy to pierwiastki pomagające nie tylko zajść w ciążę, przyczyniają się również do prawidłowego rozwoju płodu. Sięgnij po witaminy wspomagające płodność, należą do nich: witamina A, B6, C, D, E, niacyna, potas. Istotna jest również Twoja waga. Powodzenie zapłodnienia blokuje nadwaga ale też zbyt niska masa ciała. I najważniejsze - kontroluj swój cykl. Jeśli jest to trudne i masz nieregularne miesiączki, udaj się do ginekologa, który wytłumaczy Ci, jak prawidłowo obliczyć dni płodne. Jeżeli starania przekraczają rok, zgłoś się do lekarza ginekologa.
Zobacz także: Ciąża po czterdziestce
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN