C: Żadne z objawów początku ciąży nie są charakterystyczne i wyłącznie na ich podstawie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Na co warto zwrócić uwagę na początku ciąży , gdy chcemy się dowiedzieć, że spodziewamy się dziecka?
Początki ciąży - kiedy zaczyna się ciąża?
Kiedy można zorientować się, że starania o dziecko zakończyły się powodzeniem? W pierwszych tygodniach ciąży jest to trudne, ponieważ objawy początkowej ciąży oraz zmiany w organizmie matki są prawie niezauważalne. Najchętniej chcielibyśmy wiedzieć od razu, czy doszło do zapłodnienia. Nie jest to niestety możliwe. Należy poczekać kilka tygodni (2-3 tygodnie), by potwierdzić zajście w ciążę testem ciążowym.
Czas trwania liczony jest od początku ostatniej miesiączki. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to nowo powstała zygota migruje do jamy macicy, gdzie osiada i zaczyna się rozwijać. W tym czasie zachodzi niezliczona ilość procesów w organizmie przyszłej matki, które mają stworzyć dobre warunki dla rozwijającego się płodu. W czasie ciąży należy unikać przyjmowania leków mających szkodliwe działanie dla płodu, picia alkoholu i palenia papierosów, wystawiania się na działanie promieniowania jonizującego (unikanie badań obrazowych takich jak rentgen).
Początek ciąży - przebieg
Zapłodnienie to moment, w którym powstaje nowy organizm, który będzie rozwijał się w łonie matki. Zaczyna się podział komórek. Po około 7 dniach od tego momentu nowy organizm trafia do jamy macicy, gdzie się zagnieżdża. Tam następuje jego dynamiczny rozwój - po kilku tygodniach widać już zarodek oraz otaczające go błony płodowe. Pęcherzyk ciążowy zobaczyć można już w 5 tygodniu ciąży. W kolejnych tygodniach następuje dynamiczny rozwój organizmu wraz z kształtowaniem się organów wewnętrznych potrzebnych do funkcjonowania po przyjściu dziecka na świat.
Początek ciąży - objawy
Zazwyczaj pierwszym symptomem, który alarmuje nas o początku ciąży, jest brak miesiączki w jej normalnym terminie. Wtedy to zazwyczaj robimy test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon - gonadotropinę kosmówkową (hCG), by potwierdzić lub wykluczyć możliwość zajścia w ciążę. Nie ma sensu tego testu robić wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki. Choć czasami zdarza się (bardzo rzadk)o, że krwawienie w terminie miesiączki może wystąpić przez kilka pierwszych cykli, zazwyczaj ma ono inny charakter - jest bardziej skąpe. Tak samo brak miesiączki nie musi koniecznie zwiastować ciąży - może to być objaw zaburzeń hormonalnych. Dlatego na początku ciąży należy zgłosić się do lekarza, by potwierdzić ją w teście ciążowym z krwi, a później udać się po kilku tygodniach od zatrzymania miesiączki na badanie USG, które pozwoli zobrazować zarodek. Objawy na początku ciąży obejmować mogą także krwawienie implantacyjne, które może pojawić się u przyszłej mamy około 7 dni od zapłodnienia (3 tygodnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Jest ono skąpe, na bieliźnie zauważyć można brunatną lub różową wydzielinę. Czasami można je pomylić z krwawieniem miesiączkowym, przez co mylnie można ustalić termin czasu trwania ciąży.
Inne objawy początku ciąży nie są charakterystyczne, jednak mogą one wystąpić szybciej niż te wymienione powyżej. Spowodowane są przez burzę hormonalną (w głównej mierze przez hormony wytwarzane przez jajniki i łożysko), która zachodzi w organizmie, przygotowując bezpieczne miejsce dla rozwijającego się dziecka. Najważniejsze przypuszczalne objawy początku ciąży to wzmożone uczucie senności i zmęczenia, omdlenia i zasłabnięcia, pojawiające się nudności i wymioty w godzinach porannych, wrażliwość piersi, częste oddawanie moczu, zmiany apetytu, w tym niechęć do określonych pokarmów i używek (na przykład odczuwanie dymu tytoniowego, który wcześniej nie przeszkadzał).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN