Jak rozwija się płód? Poznaj fazy rozwoju płodu tydzień po tygodniu

Lekarka pokazuje pacjence USG ciąży
Fot. GettyImages / Hero Images
Płód rozwija się tydzień po tygodniu. Stopniowo przybiera cechy ludzkie. Jakie są etapy rozwoju i jaki wpływ na nie ma przyszła mama?

Każda kobieta, która zajdzie w ciąże, zaczyna zadawać pytania odnośnie do rozwoju swojego dziecka. Kiedy zaczyna bić jego serce? Kiedy zaczyna słyszeć ją i otoczenie? Kiedy zaczyna czuć jej emocje? Przeczytaj, jak rozwija się płód od momentu poczęcia do samego porodu i na co masz bezpośredni wpływ. Jak przebiega rozwój płodu miesiąc po miesiącu?

1.-10. tydzień ciąży

Pierwsze 10. tygodni ciąży to najważniejszy etap w rozwoju płodu. Rozwój płodu następuje dzień po dniu, przynosząc zauważalne zmiany w zachowaniu i w rozwoju czynności życiowych. Jest to również czas, kiedy przyszła mama powinna dbać o siebie ze szczególną starannością i zadbać o to, by dostarczyć rozwijającemu się zarodkowi maksymalną ilość składników odżywczych, wspomagających jego rozwój.

W pierwszym tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia , które ma miejsce w jajowodzie, a następnie zapłodniony zarodek wędruje do macicy, by tam przez kolejny tydzień zagnieżdżać się. Otulony błoną śluzową macicy, jest szary, półprzezroczysty, a jego średnica wynosi do 1 mm. Zarodek tworzą trzy zespoły komórek , odpowiedzialne kolejno za funkcje życiowe: układ nerwowy, układ pokarmowy i układ krwionośny. W trzecim tygodniu ciąży dochodzi do połączenia mózgu z rdzeniem kręgowym. Czwarty tydzień ciąży to najważniejszy moment - w zarodku formuje się serce, a mózg dzieli się na części, każda z nich odpowiadająca za inne funkcje życiowe: tyłomózgowie, śródmózgowie, przodomózgowie. Zarodek osiąga wielkość 4 mm i wyglądem przypomina kijankę . Po upływie czwartego tygodnia obserwuje się szybszy rozwój płodu i jego znaczny wzrost. Rozwijający się płód ma w pełni działający krwiobieg.

Po upływie piątego tygodnia pojawiają się zalążki kończyn górnych i dolnych , które w kolejnych dwóch tygodniach przekształcą się w ręce i stopy. Siódmy tydzień to również ten, w którym kształtują się zalążki narządów rozrodczych. Ośmiotygodniowy embrion ma w pełni wykształcone i funkcjonujące nerki i wątrobę . W ósmym tygodniu ciąży embrion przechodzi w fazę płodu i wyglądem zaczyna przypominać postać człowieka. Jego długość to około 4 cm, a waga waha się w granicach 6 gram. Ostatnie dwa tygodnie wieńczące 2 miesiące ciąży to okres powstawania ostatnich narządów wewnętrznych . Ponadto płód ma pierwszy zarys twarzy , na której pojawiają się powieki. Dziesiąty tydzień ciąży to etap przejawu pierwszych funkcji życiowych . Sześciocentymetrowy płód umie poruszać kończynami, otwiera usta, ssie kciuk , a nawet uśmiecha się . Skóra płodu staje się grubsza i pojawiają się w niej pierwsze cebulki włosów.

11.-22. tydzień ciąży

Rozpoczęcie drugiego trymestru ciąży to ogromne zmiany w życiu płodowym dziecka . Obserwuje się jego szybszy wzrost, kiedy z 10 cm w 11. tygodniu osiąga długość aż 20 cm w 22. tygodniu ciąży. Pierwsze tygodnie w nowym trymestrze to czas, kiedy zaczyna w pełni pracować układ nerwowy. Płód przejmuje większą kontrolę nad swoimi ruchami. Jest to również czas kiedy, formuje się słuch . Ręce, nogi, kości i mięśnie płodu są w pełni ukształtowane. Okres piętnastego tygodnia to czas, kiedy mama zaczyna coraz bardziej czuć ruchy dziecka . Maluch chętnie prostuje i zgina nóżki i rączki , a przez to mimowolnie kopie swoją mamę. Ponadto dziecko coraz chętniej zaczyna poruszać się w brzuchu , obraca się raz na dół raz na górę, co również jest odczuwane przez matkę. Siedemnasty tydzień ciąży to też czas, kiedy dziecko dokładnie słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz, reaguje na nie i coraz chętniej zaznacza swoją obecność. Pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży dochodzi do spowolnienia wzrostu dziecka, a jego genitalia są w pełni rozwinięte i funkcjonalne . Co najważniejsze, dziecko zaczyna żyć według własnego rytmu dnia.

23.-38. tydzień ciąży

Ostatni etap ciąży to czas, kiedy maluch mierzy około 25 cm i waży prawie 1kg. Dziecko, które coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka , otwiera powieki i reaguje na dotyk brzucha z zewnątrz . Wypełnia prawie całą macicę, w związku z czym robi mu się coraz bardziej ciasno. Nie może swobodnie obracać się wokół własnej osi, więc przyjmuje pozycję embrionalną i powoli zaczyna układać się w pozycję główką w dół. Po upływie 30. tygodnia dziecko ma w pełni wykształcone zmysły. Jest to również czas, w którym wykształca się układ immunologiczny zdolny do zwalczania infekcji. Ostatnie tygodnie są czasem formowania się płuc malucha i jego nauki oddychania, w wyniku której połyka on wody płodowe. Jego jelita formują pierwszą kupkę - tzw. smółkę , która zostaje wydalona tuż po narodzinach. W 36. tygodniu rozwój płodowy został zakończony - dziecko jest w pełni wykształconą istotą, ma pełną zdolność przeżycia i jest gotowe do przyjścia na świat.

Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!