Kobiety ciężarne mają większą predyspozycję do zakażeń dróg moczowych. Często ma ono postać utajoną, dlatego zalecane jest wykonywanie profilaktycznego badania moczu raz w miesiącu. Obecność bakterii i leukocytów w moczu w ciąży wymaga dalszej diagnostyki i leczenia, ponieważ świadczy o infekcji, która może zagrażać dziecku.
Przyczyny bakterii w moczu w ciąży
Fizjologicznie w górnych drogach moczowych nie znajdują się żadne drobnoustroje. Patogeny dostają się do pęcherza drogą wstępującą, czyli przez cewkę moczową i moczowody. Najczęściej są to bakterie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, (Escherichia coli - E.coli) ze względu na bliską odległość odbytu.
Kobiety w ciąży mają większą predyspozycję do zakażeń, ponieważ działanie hormonów obniża napięcie cewki, a powiększająca się macica uciska na pęcherz i powoduje zaleganie uryny, która jest pożywką dla bakterii. Dlatego mogą pojawić się liczne i bardzo liczne bakterie w moczu w ciąży . Jeżeli dodatkowo w badanej próbce obecne są leukocyty, lekarz może mieć pewność, że doszło do infekcji układu moczowego.
Ich obecność jest wskazaniem do dalszej diagnostyki, ponieważ pojedyncze bakterie w moczu w ciąży mogą być spowodowane złym pobraniem próbki do badań. Dlatego mocz należy pobrać zawsze ze środkowego strumienia, do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece lub w laboratorium, po wcześniejszym podmyciu okolic intymnych.
Co oznaczają bakterie w moczu w ciąży?
Bakterie w moczu w ciąży najczęściej świadczą o infekcji dróg moczowo-płciowych. Jej charakterystycznymi objawami są:
- uczucie parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu
- ból, szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu
- ból podbrzusza
- nietrzymanie moczu
- mała objętość oddawanego moczu
- uczucie zalegania moczu w pęcherzu.
Jednak spora część infekcji pęcherza w ciąży przebiega bezobjawowo lub kobiety mogą nie rozpoznać zakażenia, ponieważ częste oddawanie moczu przez ciężarną jest stanem fizjologicznym. Dlatego wskazane jest wykonywanie profilaktycznego badania moczu raz w miesiącu.
Bakterie E.coli w moczu
Dość liczne bakterie E.coli w moczu w ciąży to najczęstsze patogeny, które powodują infekcje układu moczowego. E.cola to patogen, który fizjologicznie znajduje się w przewodzie pokarmowym i nie wywołuje choroby, dopóki nie trafi stamtąd do innej części ciała. Bakterie E.coli często nie dają charakterystycznych objawów zakażenia dróg moczowych. Bardzo istotne jest ich wykrycie, ponieważ duże namnożenie może być powodem przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.
Co na bakterie w moczu w ciąży - leczenie
Liczne i bardzo liczne bakterie i leukocyty w moczu w ciąży świadczą o infekcji. Nieprawidłowy wynik badania ogólnego moczu jest wskazaniem do wykonania posiewu, który wskaże wrażliwość bakterii na antybiotyki i pozwoli na zastosowanie skutecznego leczenia. Poza tym badaniem można także wykonać morfologię krwi i badanie poziomu kreatyniny. Pierwsze z nich da informację o poziomie liczby białych krwinek, drugie pozwala sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo.
W leczeniu zakażeń układu moczowego stosuje się antybiotyki. Nie wszystkie mogą być zażywane przez kobietę ciężarną na poszczególnych etapach ciąży. Leczenie należy doprowadzić do końca i wykonać kontrolne badania. Popularnymi lekami dostępnymi bez recepty i zażywanymi, kiedy pojawią się objawy związane z oddawaniem moczu, są te, które zawierają w swoim składzie furazydynę. Ciężarna nie powinna jednak po nie sięgać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Domowym sposobem na bakterie w moczu w ciąży i zniwelowanie dolegliwości ze strony układu moczowego jest stosowanie nasiadówek z kory dębu. Wskazane jest też picie dużej ilości wody oraz soku z żurawiny lub czarnej porzeczki. Zakwaszają one mocz, a kwaśne środowisko nie sprzyja bakteriom. Należy także nosić przewiewną, nieuciskającą bieliznę i często się podmywać.
Bakterie w moczu w ciąży - zagrożenia
Bakterie w moczu w ciąży świadczą o kolonizacji dróg moczowych. Namnażające się drobnoustroje mogą prowadzić do zapalenia nie tylko pęcherza, ale również nerek. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jedną z najcięższych chorób układu moczowego, która prowadzi do ich niewydolności. Szczególne znaczenie ma stwierdzenie i szybkie wyleczenie bakterii w moczu w 9. miesiącu ciąży , przed porodem, aby nie doszło do zakażenia dziecka.
Innymi zagrożeniami dla ciężarnej i płodu z powodu infekcji układu moczowego są:
- pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród
- poronienie
- wzmożona czynność skurczowa macicy
- infekcje okołoporodowe
- niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu
- niska masa urodzeniowa dziecka.
Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN