Ciąża

  Ciąża

  Rozstępy to blizny powstające u kobiet w ciąży, nastolatków i kulturystów. Aby im zapobiec lub je rozjaśnić, stosuje się specjalne kremy lub/i tabletki na rozstępy z kolagenem. Zalecane są również ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne na rozstępy.

  Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.

  Czujesz, że twój brzuch w 27 tygodniu ciąży powiększa się z dnia na dzień, a ruchy dziecka są już nie tylko bardzo wyraźne, ale też czasem bolesne. Masz skurcze przepowiadające i masz świadomość, że płuca dziecka pod koniec 6 miesiąca ciąży są już w pełni wykształcone – na pewno cię to uspokaja, chociaż musisz pamiętać, aby nadal bardzo o siebie dbać – rozwój dziecka w tym okresie jest bardzo ważny. Maluszek rośnie, aby po porodzie jego wszystkie narządy mogły funkcjonować bez zewnętrznej pomocy.

  Zofia Zborowska- Wrona kolejny raz zdecydowała się na poruszenie tematu tabu za pomocą mediów społecznościowych. Jasno wyraziła swoją opinię na temat zabezpieczania krwi pępowinowej. Pobranie komórek macierzystych może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia poważnych chorób, takich jak białaczka. Aktorka przyznała, że do samego końca zwlekała z podjęciem decyzji.

  "Nie mogę zrozumieć, dlaczego taka sytuacja miała miejsce". Historią śmierci młodej kobiety, w szpitalu w Pszczynie żyje cała Polska. Niestety, podobne historie nie są rzadkością. Blogerka, Noemi Pawlak podzieliła się z nami swoim doświadczeniem. W 23 tygodniu ciąży odeszły jej wody płodowe. W ciągu kilku chwil z nastolatki stała się kobietą, zaciekle walcząc o życie swoje i dziecka.

  1 na 100 dzieci zmaga się z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką Anną Dereszowską, która spodziewa się trzeciego dziecka i Karoliną Jaworską-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego.

  Ogrodniczki ciążowe spora część kobiet traktuje jako zło konieczne - bo za bardzo podkreślają brzuch, bo powiększają, bo na odległość widać, że jest się w ciąży. W ostatnim czasie skutecznie wypierają je legginsy i tuniki odcinane pod biustem. Pytanie jednak, czy ta zamiana rzeczywiście jest aż taka dobra.

  Każda kobieta lubi wyglądać ładnie, a przy tym czuć się komfortowo i wygodnie. Ta zasada obowiązuje również przyszłe mamy. Jeśli nosisz pod sercem swojego maluszka, ale nie chcesz zmieniać dotychczasowych stylizacji na dres, dobrym wyborem będą specjalne jeansy ciążowe.

  Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Działanie hormonów podczas ciąży wpływa znacząco na zmianę rozmiaru piersi, a także ich zwiększoną tkliwość. Aby zapewnić sobie komfort na co dzień, warto kupić odpowiedni biustonosz ciążowy, często o kilka rozmiarów większy niż ten noszony wcześniej. Można wybrać model, który będzie odpowiedni również na czas karmienia piersią.

  Ponieważ ciąża wiąże się z fizycznymi niedogodnościami, na ten czas warto wybierać naprawdę wygodne ubrania. Obowiązkowe powinny być dresy ciążowe, które zapewnią komfort w ciągu całego dnia. Jeśli będą to spodnie w ulubionym kolorze czy z ciekawym wzorem, poprawią również nastrój w gorsze dni.

  36. tydzień ciąży to już ostatnia prosta, bowiem do planowanego rozwiązania zostały tylko cztery tygodnie! Rozpoczyna się właśnie ostatni miesiąc ciąży. W tym okresie dziecko waży niecałe 3 kg i ma ok. 50 cm długości. W trzecim trymestrze zmysły malucha są już w pełni rozwinięte. Ma też wykształcony układ krążenia, układ mięśniowo-szkieletowy i układ pokarmowy, dzięki czemu jest już gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza łonem matki.

  Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o to, co jedzą, ale również o to, co piją. Oczywisty jest zakaz spożywania alkoholu. Co jednak z kawą? Wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie rezygnacji z tego napoju, jednocześnie jednak obawia się o zdrowie swojego dziecka. Czy kofeina w ciąży rzeczywiście jest szkodliwa i należy jej unikać? Czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest dobrą alternatywą dla mam gustujących w tym napoju?

  Narodziny dziecka to rewolucja nie tylko w życiu kobiety, ale także w jej ciele. Największą przemianę przechodzą piersi. U niektórych pań robią się one większe, pełniejsze, a u innych powiększają się tylko nieznacznie. Od czego to zależy? Dlaczego u części mam biust praktycznie się nie zmienia i szybko wraca do rozmiaru sprzed ciąży, a u innych po zakończeniu karmienia całkowicie traci jędrność?