Do polskich miast dofinansowujących zabieg in vitro dołączyła właśnie Warszawa. Kto otrzyma pieniądze? W Łodzi podobny program już funkcjonuje. Jak wygląda to w praktyce? O in vitro i warunkach, które trzeba spełnić, by otrzymać przynajmniej częściową refundację zabiegu mówił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Michał Radwan. Lekarz ze Szpitala Leczenia Niepłodności w Łodzi powiedział również o tym, kto ma największe szanse na spłodzenie dziecka tą metodą oraz o wiążącym się z zabiegiem ryzykiem.
W Polsce coraz bardziej popularne są imprezy organizowane dla przyszłych mam. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy organizatorkę przyjęć Ewę Wardęgę-Sawicką, aby zapytać, jak przygotować baby shower i jakie prezenty kupić dla przyszłej mamy.
Narodziny dziecka to ważna chwila w życiu kobiety, która daje nowe życie i staje się odpowiedzialna za drugiego człowieka, ale musi także zrezygnować z wielu przyjemności i rzeczy, nie może się porządnie wyspać i bywa wyczerpana psychicznie. Jak wspierać kobietę po porodzie? Czego świeżo upieczona mama potrzebuje od partnera i swoich bliskich? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Magdalenę Górską, mamę dwóch córek, Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci i Annę Wendzikowską, mamę Kornelii.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować wynagrodzenie kobiety w ciąży, zmniejszyć je o połowę i na tej podstawie wypłacić świadczenie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać, co wzbudza podejrzliwość ZUS-u, co mogą zrobić panie, które znalazły się w podobnej sytuacji i, czy kobieta, która wygra z ZUS-em w sądzie może domagać się odsetek?
W 2018 r. z trudem wypracowane kilka lat temu standardy opieki okołoporodowej przestaną być prawem, a będą tylko zaleceniami. Ponadto Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważa cięcie wydatków na leczenie noworodków. Szpitale mogą otrzymać 60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków. O komentarz do działań ministra poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha.
Rząd przygotował projekt ustawy o pracy tymczasowej mający na celu zrównanie praw kobiet w ciąży. Zgodnie z nim, pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić takiej kobiecie pracę aż do dnia rozwiązania. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Jak zapewnić stanowisko pracy osobie, która wykonuje pracę sezonową? W Dzień Dobry TVN z dziennikarką TVN24 BIS Katarzyną Karpą-Świderek rozważaliśmy wszystkie plusy i minusy nowego rządowego projektu.
Od wielu lat mówiło się o niżu demograficznym w Polsce. Tymczasem w 2016 r. liczba urodzeń w naszym kraju wzrosła. Czy jest to efekt programu Rodzina 500 plus? A może czego innego? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjolożką dr Karoliną Wigurą i ekonomistą Marcinem Iwuciem. Na co Polacy przeznaczają pieniądze z programu Rodzina 500 plus?
W ostatnich latach udało się wypracować standardy opieki okołoporodowej, dzięki którym kobiety mogły rodzić po ludzku. Niestety z powodu wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia zmianom prawa kobiet rodzących będą obowiązywać co najwyżej do końca 2018 r. Co to oznacza? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: prezeskę Fundacji "Rodzić po ludzku" Joannę Pietrusiewicz i położną Sylwię Bieńkowską.
Robert Lewandowski - jak na piłkarza przystało - oznajmił światu, że jego żona jest w ciąży za pomocą piłki i kciuka. A jakie są inne sposoby gwiazd na ogłoszenie ciąży? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: aktorkę Monikę Mrozowską i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.
Papież Franciszek postanowił, że udzielone wszystkim kapłanom na czas Roku Świętego uprawnienie do rozgrzeszenia z grzechu aborcji będzie przedłużone. Jak księża zareagowali na tę wiadomość? Czy tę decyzję można określić mianem przełomu? Czy w każdej sytuacji księża mogą dać rozgrzeszenie kobiecie, która dokonała aborcji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysława Drąga.
Pani Izabela została przyjęta na oddział położniczy w szpitalu Starachowicach po tym, jak przestała wyczuwać ruchy dziecka. Badania wykazały, że dziecko niestety nie żyje. Lekarze wywołali poród, a potem przestali interesować się pacjentką. Pani Iza rodziła martwe dziecko na podłodze między łóżkami i bez fachowej pomocy personelu szpitala. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz, aby zapytać, czy takie sytuacje są w polskich szpitalach incydentalne, czy wręcz przeciwnie - dochodzi do nich dość często. Co zrobić, aby nie było podobnych zdarzeń?
Powrót do formy po urodzeniu dziecka nie jest wcale taki proste. O to, jak to zrobić za pomocą aktywności fizycznej i diety zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Justynę Tomańską, która zrzuciła po ciąży 26 kg oraz trenerkę personalną i dietetyczkę Natalię Gacką-Dressler.
W odpowiedzi na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej polskie kobiety wyszły na ulicę. O czarnym proteście rozpisują się polskie i zagraniczne media. Słuszna interwencja czy zaplanowana gra polityczna? W jaki sposób kobiet walczyły o swoje prawa na przestrzeni lat? Jakie skutki mogą mieć tego typu protesty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka dr Janusza Siborę i socjologa dr Karolinę Wigurę.
Prof. zw. dr hab. Ewa Helwich: "Nie rozumiem intencji, dlaczego to ma dotyczyć badań prenatalnych, które przynoszą tyle korzyści dla dziecka, które ma się urodzić, dla dziecka, które jest dotknięte jakąś wadą. Badania prenatalne są wykonywane nie po to, żeby tej ciąży się pozbyć, tylko żeby podjąć taka decyzję, która jest dla dziecka najlepsza." W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o konsekwencjach jakie może nieść ze sobą wejście w życie ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne.
Do aktywności i ćwiczeń zachęca trener Tomasz Choiński. Tym razem proponuje ćwiczenia, które złagodzą dolegliwości ciążowe. Przyszłe mamy, pamiętajcie jednak, by nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń.
Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy rodziny, których dzieci urodziły się dzięki in vitro. 30 czerwca zakończył się rządowy program refundacji tej metody. O tym, jakie koszty ponoszą osoby decydujące się na zabiegi in vitro i gdzie teraz mogą szukać pomocy rozmawialiśmy z położnikiem Grzegorzem Południewskim i Grażyną Stramską–Świerczyńską, naczelnikiem wydziału zdrowia UM Częstochowy – miasta, które jako pierwsze w Polsce zaczęło realizować samorządowy program dofinansowania in vitro.
W ciąży można, a nawet powinno się ćwiczyć. O tym, co dzięki tym ćwiczeniom może zyskać przyszła matka i jakie ćwiczenia powinna wykonywać - opowiedziała w Dzień Dobry TVN trenerka fitness Katarzyna Kępka, która spodziewa się dziecka. Jakie ćwiczenia są najlepsze i bezpieczne dla dziecka i przyszłej matki? Na co ciężarna może sobie pozwolić, a czego musi unikać? Ćwiczyłyście w ciąży?
Po ciąży i porodzie ciało kobiety się zmienia. Odpowiednio dobraną bielizną można ukryć nadprogramowe kilogramy i wyszczuplić sylwetkę. O to, jak dobrać biustonosz i majtki po porodzie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN brafitterkę Monikę Kołodyńską. Czy po urodzeniu dziecka kobieta powinna nosić pas poporodowy? Zobaczcie, jakiej bielizny nie powinna nosić kobieta po cesarskim cięciu.
Wiadomość o ewentualnej nowelizacji ustawy aborcyjnej, która miałaby całkowicie zakazać usuwania ciąży zelektryzowała i podzieliła społeczeństwo. Na skutek tego w weekend odbyły się demonstracje przeciwne zaostrzaniu prawa. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: prawniczką z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Karoliną Więckiewicz i prawniczką z Instytutu Ordo Iuris Karoliną Dobrowolską rozmawialiśmy o tym, jakie mogą być skutki zaostrzenia prawa aborcyjnego.
W weekend w wielu miastach protestowano przeciwko nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, która miałaby zaostrzyć przepisy i całkowicie zakazać aborcji. Zobaczcie, pod jakim hasłem występowali manifestujący. Do tematu będziemy jeszcze wracać w tym tygodniu.
Kobiety w ciąży powinny uważnie przyjrzeć się używanym przez siebie kosmetykom oraz zabiegom pielęgnacyjnym, z których korzystają. Mogą one bowiem mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. O tym, jakie kosmetyki i zabiegi są niewskazane w ciąży i jakie substancje są szczególnie niebezpieczne dla płodu zapytaliśmy goszczących w Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dr n. med. Grzegorza Południewskiego oraz kosmetologa Karolinę Broniś.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 18-19 tygodniu ciąży. Czy na tym etapie dziecko rozpoznaje już smaki i czuje dotyk? Czy u mamy zwiększył się apetyt? Na jakie dolegliwości może narzekać?
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 16-17 tygodniu ciąży. Zobaczcie, jak się czuje i, jak w tym okresie rozwija się dziecko.
Nowy Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł - wstrzymał refundację in vitro. Jakie będą skutki podjętej decyzji? Co będzie z ludźmi, którzy są aktualnie w procesie in vitro? Czy ministerstwo przygotowało alternatywną metodę leczenia niepłodności? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika oraz Jolantę Drzewakowską, prawniczkę.
Wiele kobiet w ciąży uważa, że należy się oszczędzać i zalegać na kanapie, a nie stawiać na aktywny tryb życia. Innego zdania jest Anna Lewandowska. Dlaczego ćwiczenia są ważne dla kobiet w ciąży? Co powinna jeść przyszła mama? O to zapytała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Czy to prawda, że koledzy z reprezentacji Roberta Lewandowskiego chcą z nią współpracować? Gdzie z mężem spędzi Święta Bożego Narodzenia?
W cyklu "Słodki ciężar" czas na 8-9 tydzień ciąży. Jak powinna się odżywiać w tym okresie przyszła mama? Czy ma jakieś dolegliwości? Jakie narządy są już rozwinięte u dziecka? Czy na typ etapie rozwoju zarodek odbiera jakieś sygnały od mamy?
Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!
Pogoda coraz bardziej sprzyja plażowaniu. Co jednak mają zrobić kobiety, które spodziewają sie dziecka? Powinny eksponować swój odmienny stan, czy raczej się zakrywać? Czy inwestować w specjalny kostium dedykowanym ciężarnym, czy też wystarczy zeszłoroczne bikini? Dorota Wellman zapytała o to brafiterkę Monikę Kołodyńską.
Kobiety z ciążą powikłaną są bardzo zestresowane. Dlatego też w rzeszowskim szpitalu, na oddziale patologii, lekarze i położne, by umilić czas oczekiwania swoim ciężarnym podopiecznym, zainicjowali projekt szpitalnego kina. Czy dobór filmów jest przypadkowy? Czy ma on przełożenie na samopoczucie lub przebieg porodu?
Wiele pań w ciąży wybiera poród w wodzie, ponieważ panuje opinia, że jest on mniej bolesny i krócej trwa. Jakie kobiety kwalifikują się do porodu w wodzie? Czy to prawda, że dzieci, które rodzą się tą metodą są spokojniejsze? Czy są jakieś minusy porodu w wodzie? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog Grzegorz Południewski.