Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?

GettyImages-875690406.jpg
GettyImages-875690406.jpg
Ból brzucha w ciąży jak na okres może być prawidłowym objawem. Najprawdopodobniej jest efektem rozciągania się mięśni i więzadeł. Jednak nie należy go ignorować. Każdy sygnał ze strony organizmu budzący niepokój u ciężarnej powinien być skonsultowany przez ginekologa.

Okres ciąży jest specyficznym czasem w życiu każdej kobiety. W organizmie zachodzi wiele zmian, zarówno w fizjologii, jak i anatomii. Zmianom tym może nierzadko towarzyszyć ból w dole brzucha w ciąży. Spowodowane jest to przygotowywaniem optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju zarodka w jamie macicy. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort, niektóre ból – uzależnione jest to często od tolerancji kobiet na bodźce bólowe. Zdarza się jednak, że ból jest objawem zagrożenia ciąży, dlatego zawsze należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Ból podbrzusza na początku ciąży – przyczyny

Bóle w okolicy podbrzusza w pierwszych dniach i tygodniach ciąży związane są głównie ze zmianami zachodzącymi w macicy. Mogą mieć różne przyczyny:

1. Implantacja zarodka – kiedy plemnik połączy się z komórką jajową, dochodzi do zapłodnienia. Zapłodniona komórka w wyniku ruchów kosmków w jajowodzie wędruje do jamy macicy, gdzie dochodzi do procesu implantacji, inaczej zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. U niektórych kobiet może to powodować ból jak na okres w ciąży w okolicy podbrzusza. Może się również pojawić lekkie plamienie.

2. Ból po orgazmie – w wyniku silnego podniecenia oraz orgazmu zwiększa się znacznie ukrwienie i unerwienie, co w trakcie ciąży może powodować lekkie obkurczanie się mięśni macicy, a to z kolei może być odczuwane jako dyskomfort przypominający bóle okresowe w ciąży . Seks absolutnie nie jest zabroniony w trakcie fizjologicznej ciąży.

3. Dolegliwości gastryczne – jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w podbrzuszu w okresie ciąży. Zwiększa się wówczas stężenie progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego i spowalnia metabolizm, powodując wzdęcia oraz zaparcia.

4. Zakażenie dróg moczowych – okres ciąży jest okresem predysponującym do wystąpienia zakażeń układu moczowego. Zainfekowanie dróg moczowych wywołuje uczucie ucisku w miednicy oraz ból jak przed okresem w ciąży .

5. Ciąża ektopowa (ciąża pozamaciczna) – w tej sytuacji ból jest stały i nasilający się. Kobiety często określają go jako kłujący. Dodatkowo można zaobserwować krwawienie. W takiej sytuacji konieczna jest pilna wizyta w szpitalu a leczenie w większości przypadków jest operacyjne.

6. Poronienie – tak jak w przypadku ciąży ektopowej ból jest silny, aczkolwiek może być przemijający. Oprócz dolegliwości bólowych często występują bolesne skurcze i krwawienie.

Ból podbrzusza w ciąży: 2. trymestr – przyczyny

1. Rosnąca macica – wraz z rozwojem płodu rośnie macica, która rozciąga więzadła, uciskając tym samym na sąsiadujące narządy. Pod wpływem hormonów największy napływ krwi kierowany jest do macicy. Dolegliwości bólowe w tym przypadku przypominają objawy napięcia przedmiesiączkowego lub bólu jak na okres . Najczęściej odczuwane jest ciągnięcie w okolicy pachwin oraz lekkie skurcze mięśni macicy.

2. Ból więzadła obłego – więzadło obłe to jedno z więzadeł budujących macicę. Podczas 9-miesięcznej ciąży macica zwiększa swoje rozmiary 100-krotnie. W efekcie rozciągają się mięśnie oraz tkanki łączne. Ból w tym przypadku jest silny, rwący oraz ostry i może być zlokalizowany w pachwinach lub w podbrzuszu. Najczęściej jest to ból w podbrzuszu po prawej stronie . Przypomina ból podczas bolesnej miesiączki. Aby temu zapobiec, należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów i przeciążania organizmu, np. dźwigania ciężkich przedmiotów.

3. Ruchy dziecka – kiedy dziecko się rusza, kobieta odczuwa wiercenie się dziecka i kopnięcia. Mimo że są to zazwyczaj miłe doznania, może im towarzyszyć ból. Jeśli jednak ból w wyniku ruchów dziecka będzie się nasilał, a brzuch będzie się stawał twardszy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze – przyczyny

1. Skurcze Braxtona-Hicksa - około 7.–8. miesiąca ciąży pojawiają się skurcze przepowiadające, inaczej nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Są one fizjologiczne i wynikają z tego, że płód osiąga wówczas końcowe rozmiary i naturalną reakcją mięśni macicy są lekkie skurcze, które pomagają przygotować się do wydania dziecka na świat. U większości kobiet są praktycznie niewyczuwalne, ale czasami mogą dawać uczucie dyskomfortu lub lekkiego bólu. Trwają 20–30 sekund.

2. Stan przedrzucawkowy – cechą charakterystyczną tego stanu jest wysokie ciśnienie tętnicze krwi, co wpływa na mocno ukrwioną macicę, może powodować ból. Ta sytuacja jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia zarówno dla matki, jak i dziecka.

3. Odklejanie się łożyska – występuje najczęściej nagle, charakteryzuje się skurczami oraz bólem w dole brzucha i najczęściej krwawieniem z dróg rodnych. Konieczne jest szybkie zgłoszenie się do szpitala.W zależności od sytuacji położniczej możliwe będzie pilne rozwiązanie ciąży.

4. Poród – pierwsze skurcze porodowe to bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych . Na początku pojawiają się rzadko i nieregularnie, z czasem są coraz częstsze. Jeśli dzieje się to w okolicach terminu porodu, należy jechać do szpitala z przygotowaną wyprawką.

Zobacz film: Czy jest dobry moment na ciążę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla