Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Bóle brzucha w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju. Rosnące i poruszające się dziecko, wody płodowe i macica powodują ucisk w dole brzucha w ciąży, wówczas niewielki ból w dole brzucha w ciąży nikogo nie dziwi. W niektórych przypadkach jednak kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać pierwsze objawy choroby lub zagrożenia ciąży. Jeśli odczuwasz ostry ból brzucha w ciąży i niepokoją Cię te objawy – zgłoś się do lekarza.

Dlaczego prawie każda ciężarna skarży się na bóle brzucha w ciąży? Skąd bierze się ból brzucha na początku ciąży? Dlaczego czasem czujemy np. ból z prawej strony brzucha? W ciąży w ciele kobiety dochodzi do ogromnej liczby zmian, w tym hormonalnych i mechanicznych, które mogą powodować uczucie dyskomfortu. Przyjrzyjmy się, co może być jego przyczyną.

Ból brzucha na początku ciąży

Pierwsze etapy rozwoju płodu to okres dużych zmian zachodzących w organizmie matki, które mogą powodować ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży . W ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży, choć płód jest jeszcze bardzo malutki i waży tylko kilkanaście gramów, powiększająca się macica, zwiększona ilość wody w organizmie i inne zmiany hormonalne powodują, że kobieta waży średnio o 2 kg więcej niż przed ciążą. To zwiększona ilość krwi w narządach rodnych powoduje, że stają się one obrzmiałe i tkliwe, co z kolei może powodować bóle brzucha na początku ciąży i typowe uczucie „pobolewania”. Spośród wielu objawów obserwowanych w początkach ciąży ból brzucha jest jednym z tych, które mogą oznaczać zarówno stan prawidłowy, jak i chorobę.

Ból brzucha we wczesnej ciąży, choć zwykle jest naturalną konsekwencją rozwoju dziecka w macicy, może być także objawem chorobowym. Pierwszy trymestr ciąży to okres największego ryzyka poronienia. Każdy ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży , który budzi twój niepokój, nawet jeśli nie jest zbyt silny, warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie duże ryzyko stanowią bóle silne, o charakterze skurczowym. Podobnie ciągły ból brzucha w ciąży powinien być zawsze powodem do niepokoju. W takich przypadkach należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży – kiedy nie ma powodów do niepokoju?

Typowe bóle brzucha w ciąży mogą mieć różny charakter – ciągnięcia, ucisku czy zwiększonej wrażliwości na dotyk. Dlaczego tak się dzieje? Rosnąca macica rozciąga więzadła i inne tkanki znajdujące się w brzuchu, co powoduje tzw. „ciągnący brzuch” w ciąży . Im większy płód i jego otoczenie (wody płodowe, łożysko, macica), tym aparat więzadłowy musi „udźwignąć” więcej kilogramów, co z kolei powoduje uczucie ciągnięcia. Skąd natomiast bierze się ból w dole brzucha w ciąży? Z czasem macica zajmuje coraz więcej miejsca i zaczyna uciskać sąsiednie narządy, np. pęcherz moczowy. Ze względu na to, że nacisk jest największy w dolnej części brzucha, tam też lokalizują się najczęściej bóle brzucha w ciąży.

>>> Zobacz też:

Domowe sposoby na nudności w ciąży. Jak się ich pozbyć?

Bóle brzucha w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Niektóre rodzaje bólów brzucha w ciąży są szczególnie niebezpieczne lub mogą sugerować powikłania. Szczególny niepokój powinny wzbudzić:

  • bóle brzucha w ciąży, którym towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych;
  • bóle, którym towarzyszy gorączka, biegunka lub wymioty;
  • bóle o charakterze skurczowym (powtarzające się rytmicznie), z towarzyszącym twardnieniem brzucha;
  • bardzo silny ból brzucha w ciąży;
  • ostry ból brzucha w ciąży, nagłe dolegliwości bólowe o dużym nasileniu;
  • ciągły ból brzucha w ciąży.

Ból brzucha w ciąży – z prawej strony, z lewej strony

Ból brzucha w ciąży spowodowany rozciąganiem macicy lokalizuje się zwykle po obu stronach podbrzusza. Może dawać wrażenia „rozrywania” w kroczu, pojawiać się w obu pachwinach (jednocześnie lub raz po jednej, raz po drugiej stronie), może wreszcie dawać wrażenie „ciągnącego brzucha”. W ciąży takie objawy są normalne. Jeśli jednak ból brzucha utrzymuje się znacznie częściej po jednej stronie i ma silny, ciągły charakter, może oznaczać powody do niepokoju. Na przykład, silny ból brzucha po prawej stronie w ciąży może być oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego. Natomiast ból brzucha po lewej stronie w ciąży, szczególnie w nadbrzuszu, może być wynikiem chorób żołądka. Niektórzy czasem zapominają, że kobieta w ciąży może chorować na te same choroby co inni dorośli, którzy w ciąży nie są!

>>> Zobacz też:

Piżama ciążowa – na czas ciąży, porodu, karmienia

Co na ból brzucha w ciąży?

Choć obolały brzuch w ciąży to dolegliwość, której nie da się uniknąć, warto postarać się go złagodzić. Jedną z prostych metod jest zmiana ubrania. Nie noś obcisłych ubrań, pasków i odzieży uciskającej talię. Jedz często, ale mniejsze porcje. Na ból brzucha skuteczne jest też ciepło, wygodna pozycja ciała na lewym boku, z nogami uniesionymi wyżej niż reszta ciała. Przydatne tu mogą okazać się ciepła kąpiel (niezbyt długa, nie w gorącej wodzie), termofor i specjalna poduszka typu “rogal” dla kobiet w ciąży.

Bibliografia:

1. Grzegorz Bilikiewicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, wydanie 1, 2013

2. Jonathan Berek, Emil Novak, Ginekologia, Medipage, wydanie 1, 2008

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości