Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

W jakim wieku kobieta powinna zacząć starać się o dziecko? Co to jest wiek płodności i dlaczego z każdym rokiem spada? O problemie bezpłodności rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
  • Wiek - co to jest?
  • Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę?
  • Co zrobić, kiedy nie możesz zajść w ciążę?
  • Dlaczego kobiety i mężczyźni chcą mieć dzieci później?

Więcej: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Fakty i mity

Wiek płodności - co to jest?

Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę? Okazuje się, że obecnie - im wcześniej, tym lepiej. Nasze babcie miały większe szanse na zajście w ciążę w naszym wieku niż kobiety obecnie. Dlaczego? Z czym związany jest fakt, że wiek płodności spada?

Zobacz też: Ogórki po meksykańsku - doskonałe przetwory na zimę >>>

Spowodowane jest to m.in. większą chemizacją naszego środowiska. Praktycznie wszystkie kobiety ciężarne są narażone na działanie tych związków chemicznych. U dziecka tej kobiety, jeżeli jest ono dziewczynką, dochodzi do wzrostu mniejszej ilości pęcherzyków jajnikowych, zwiększa się ilość uszkodzeń w komórkach jajowych. W związku z czym, ta mała dziewczynka która się urodzi, w momencie kiedy osiągnie wiek rozrodczy i będzie chciała mieć dziecko, będzie miała szansę na zajście w ciążę najprawdopodobniej mniejszą niż jej matka, dlatego że będzie miała mniejszą rezerwę jajnikową spowodowaną tą ilością zanieczyszczeń - mówił w Dzień Dobry TVN dr Bartosz Chrostowski, lekarz, specjalista ds. badania niepłodności.

Zobacz też: Niepłodność wtórna - co to jest?

Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę?

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na płodność kobiety, jest jej wiek. Im kobieta jest młodsza, tym ma większe szanse na zajście w ciążę. Kobieta w wieku powyżej 40 lat, jeśli stara się o dziecko, ma zaledwie 10 procent szans na powodzenie. Najlepszym wiekiem zajścia w ciążę dla kobiety z biologicznego punktu widzenia jest wiek między 18 a 25 lat.

Zobacz także: Obfite miesiączki – czy to normalne? Obfita miesiączka ze skrzepami - powód do niepokoju? >>>

Co zrobić, kiedy nie możesz zajść w ciążę?

Kiedy po roku regularnego starania się o dziecko (2-4 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia nie możesz zajść w ciążę, to znak by zacząć działać. Od czego zacząć?

  • Wybierzcie się razem z partnerem do ginekologa. Ginekolog zleci ci obserwację cyklu miesiączkowego, aby móc określić moment owulacji.
  • Może się okazać, że masz zaburzoną równowagę hormonalną . Co wtedy? Potrzebne będą hormonalne badania krwi.
  • Twój partner zostanie skierowany na badanie nasienia, by określić liczbę, ruchliwość i budowę plemników.
  • Jeśli po tych badaniach nic nie będzie jasne, należy wykonać badanie oceniające budowę narządów rodnych wraz z oceną drożności jajowodów . Jeśli stwierdzi jakieś przeszkody utrudniające poczęcie, może je od razu chirurgicznie usunąć.
  • Wszystko jest w porządku? Wykluczcie następną możliwość. Lekarz może zdiagnozować tzw. wrogość śluzu szyjkowego . Występuje ona kiedy okazuje się, że w śluzie kobiety plemniki "umierają".

Dlaczego kobiety i mężczyźni chcą mieć dzieci później?

Kobiety decydują się obecnie na pierwszą ciążę często powyżej trzydziestego roku życia. I to jest jeden z czynników, który jest w dysfunkcji z ich biologią. Często taka ciąża jest trudniejsza, ma więcej powikłań, częściej kończy się cięciem cesarskim - mówił w Dzień Dobry TVN dr Bartosz Chrostowski.

Zobacz więcej:

podziel się:

Pozostałe wiadomości