Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? ‒ fakty i mity

kobieta w ciąży na łóżku
Fot. Lauren Bates / Getty Images
Stosunek przerywany uważany jest przez wielu za najprostszą i najtańszą formę antykoncepcji, a petting stanowi świetne wprowadzenie do świata odkrywania seksualności swojej i partnera oraz uczenia się własnych ciał. Czy są to metody w pełni bezpieczne, czy jednak ciąża bez wytrysku w pochwie jest możliwa?

Na te i inne pytania dotyczące dyskusyjnej kwestii, którą jest zapłodnienie bez wytrysku, odpowiemy w poniższym tekście.

Stosunek przerywany, czyli jak możliwa jest ciąża bez wytrysku?

Podczas stosowania stosunku przerywanego jako środka antykoncepcyjnego trudność przysparza nie tylko odpowiednio wczesne wyjęcie penisa z pochwy ‒ problem tkwi także w precyzyjnym obliczeniu dni płodnych oraz niepłodnych kobiety. Ludzki organizm lubi płatać figle, dlatego też nie jest to zadanie łatwe. Głównie z tych dwóch powodów wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi ok. 10-35. Oznacza to, że nawet 35 kobiet na 100 może zajść w ciążę podczas stosunku niezakończonego wytryskiem w pochwie w ciągu roku takiego współżycia. Dla porównania wskaźnik ten wynosi 3-7 dla prezerwatyw oraz 0,2-1,4 dla tabletek antykoncepcyjnych. Na podstawie tej statystyki można zauważyć, że ciąża bez wytrysku w dni płodne przy stosunku przerywanym nie jest wybrykiem natury. Warto zaznaczyć, że ciąża po stosunku przerywanym bez wytrysku w dni uznane za niepłodne zdarza się rzadziej, ale nie jest jednak do uniknięcia w 100%. Z czego jeszcze wynika zawodność tej metody i dlaczego ciąże po stosunku przerywanym bez wytrysku są dość częstymi przypadkami?

Preejakulat ‒ główny sprawca zapłodnienia bez wytrysku

Zastanawiając się, czy można zajść w ciążę bez wytrysku, warto zastanowić się, czy sperma jest jedynym płynem ustrojowym wydzielanymi przez mężczyznę podczas stosunku? Odpowiedź brzmi: nie. W czasie silnego podniecenia z cewki mężczyzny wydostaje się płyn nazywany preejakulatem. Jest to nic innego jak przezroczysty śluz, który bez problemu można odróżnić od spermy. Te dwie substancje łączy jednak wspólny mianownik ‒ obecność plemników. W wydzielinie przed wytryskiem jest ich mniej niż w ejakulacie. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że zajście w ciążę bez wytrysku jest możliwe.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy można zajść w ciążę bez wytrysku do pochwy , właśnie otrzymujesz jasną odpowiedź ‒ choć mało prawdopodobne, nie jest to niemożliwe, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas aktywności seksualnej, gdy ciąża jest aktualnie niepożądana. Nie mówimy tutaj jedynie o stosowaniu zabezpieczenia w przypadku stosunku dopochwowego. Choć wyda Ci się to paradoksalne, do zapłodnienia może dojść także podczas seksu analnego. Wypływająca sperma może bez problemu dostać się do dróg rodnych kobiety i w przypadku sprzyjających warunków plemnik zagnieździ się w komórce jajowej. Jeżeli zastanawiasz się, czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku w ciele kobiety, odpowiedź również będzie twierdząca. Do niebezpiecznych zachowań należy petting zakończony wytryskiem na zewnętrznych narządach płciowych kobiety lub na jej podbrzuszu, skąd sperma może spłynąć do pochwy. Zdarzyć może się także sytuacja, gdy plemniki zostaną przeniesione do wnętrza kobiety na dłoniach partnerów.

Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy do zajścia w ciążę wystarczy jedynie plemnik i komórka jajowa?

Czy można zajść w ciąże bez wytrysku? W dni płodne jest to zdecydowanie bardziej prawdopodobne niż w dni niepłodne. Warto jednak pamiętać, że do zajścia w ciążę nie wystarcza jedynie plemnik, który dotrze do komórki jajowej. Zapłodnienie jest skomplikowanym procesem, na który wpływ ma także kondycja plemników, ponieważ wniknięcie do komórki jajowej jest niełatwym zadaniem. Ważnymi czynnikami są także: stan zdrowia partnerów, poziom hormonów, styl życia (np. wyjątkowo stresujący nie sprzyja zajściu w ciążę).

Należy zaznaczyć, że zapłodnienie bez wytrysku nie jest częstym przypadkiem i wiele czynników musi zaistnieć jednocześnie, by mogło do niego dojść. Skoro już wiesz, że prawdopodobieństwo zajścia w ciąże bez wytrysku nie jest wysokie, pamiętaj także, że mimo wszystko nie jest ono zerowe. Jeśli mamy odpowiedzieć jednym słowem na często zadawane w gabinetach ginekologów, seksuologów, a także w internecie pytanie: „ Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? ” ‒ to odpowiedź ta brzmi krótko i zwięźle: „TAK”.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!