Otrzymanie pozytywnego wyniku należy zawsze potwierdzić w gabinecie ginekologa. Przychodząc do lekarza na konsultację większość kobiet myśli, że wszystko jest jasne. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie proste, a pierwsza wizyta po otrzymaniu pozytywnego wyniku na teście ciążowym ma celu rozstrzygnięcie, czy przypadkiem się on nie myli. Z czego może wynikać ten błąd?
Pozytywny test a brak ciąży – z czego to wynika?
Działanie testów ciążowych polega na wykrywaniu w moczu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu hCG, który najpierw wytwarzany jest przez zarodek, a później łożysko. W momencie, gdy osiągnie on poziom 5-10 mg, na teście widoczne są dwie kreski. W powszechnej opinii oznacza to zapłodnienie. Jest to jednak nazbyt uproszczona interpretacja, ponieważ w wyniku różnych czynników wynik ten może być zafałszowany.
Na błędny wynik testu może wpłynąć przede wszystkim zbyt wczesny moment jego wykonania, ponieważ tuż po jajeczkowaniu obecny jest w organizmie kobiety hormon podobny do hCG, którego test czasem nie odróżnia. Zdarza się także, że za drugą kreskę brana jest przez kobiety delikatna linia, w której kreska mogłaby się dopiero pojawić.
Warto także wiedzieć, że po siódmym tygodniu ciąży skuteczność testów ciążowych drastycznie spada. Wiąże się to z tym, że w moczu kobiety obecna jest wtedy już inna forma hormonu hCG.
Pozytywny test ciążowy - brak ciąży a problemy zdrowotne
Do czynników, które mogą wpłynąć na wynik fałszywie dodatni należy zaliczyć preparaty zawierające gonadotropinę kosmówkową, czyli leki:
· psychotropowe,
· przeciwpsychotyczne,
· przeciwhistaminowe,
· przeciwkonwulsyjne,
· przeciwbólowe o silnym działaniu,
· wspomagające płodność,
· nasenne,
· w formie zastrzyków hormonalnych.
Inne problemy zdrowotne także mogą mieć związek z pozytywnym testem ciążowym oraz brakiem ciąży. Przykładowo, mogą na to wpłynąć torbiele na jajnikach, które powodują zwiększanie się ilości hormonu hCG w organizmie. Torbiele mogą być łagodne lub złośliwe, dlatego nie należy ignorować ich objawów, takich jak: krwawienia z dróg rodnych, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, bóle w podbrzuszu, omdlenia oraz bóle głowy. Aby przekonać się, czy faktycznie przyczyną pozytywnego wyniku na teście są torbiele, należy wykonać USG dopochwowe.
Pozytywny test a brak ciąży – ciąża pozamaciczna i urojona
Na pozytywny wynik testu ciążowego może wpłynąć także ciąża pozamaciczna, która pojawia się wtedy, gdy zarodek zagnieżdża się w jednym z jajowodów. Jeżeli ginekolog stwierdzi, że faktycznie do niej doszło, należy ją przerwać, ponieważ stanowi ona zagrożenie dla życia matki i jednocześnie oznacza brak właściwych warunków do rozwoju dziecka.
Co ciekawe, przyczyną pozytywnego testu i braku ciąży może być… ciąża urojona. Zdarza się, że pragnienie posiadania dziecka u części kobiet jest tak wielkie, że faktycznie wpływa ono na zmiany hormonalne w ich organizmie, co z kolei prowadzi do fałszywego wyniku. W takich sytuacjach kolejne testy nie potwierdzają jednak otrzymanego wcześniej wyniku, stan ten utrzymuje się krótko.
Pozytywny wynik testu ciążowego u mężczyzny
Jeszcze ciekawsze jest to, że wynik testu ciążowego może być pozytywny również i u panów. Niektórzy mężczyźni wykonują go dla żartu i zdarza się, że są bardzo zaskoczeni. Pojawienie się u nich pozytywnego wyniku jest możliwe, jednak wynika to najczęściej z poważnych problemów zdrowotnych – jest on najczęściej sygnałem nowotworu złośliwego. Hormon hCG wytwarzany jest bowiem w organizmie mężczyzn chorujących na raka jądra.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Aby problem pozytywnego testu a braku ciąży Cię nie dotyczył, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Test należy wykonać w dniu oczekiwanej miesiączki, a najlepiej tydzień po spodziewanym terminie jej początku. Trzeba przeprowadzić go z samego rana – mocz jest wówczas bowiem skondensowany. Co więcej, pojemnik, w którym będzie zanurzany wskaźnik, musi być całkowicie wyczyszczony. Czas odczytu testu trzeba również przeprowadzić bardzo precyzyjnie. Aby się upewnić co do wyniku, warto kupić dwa testy ciążowe od dwóch różnych producentów i wykonać je w odstępie dwóch dni.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN