Piersi po ciąży. Co zrobić, by znów były jędrne?

Wygląd piersi po ciąży bardzo się zmienia. Mają na to wpływ głównie hormony. Po zakończeniu karmienia biust zmniejsza się i staje się bardziej obwisły. O tym, czy da się temu zapobiec i w jaki sposób, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Margaretą Budner, chirurgiem plastycznym oraz Edytą Litwiniuk, trenerką personalna, dietetykiem oraz mamą 3 dziewczynek.
  • Kobiece piersi w czasie ciąży i po porodzie
  • Najważniejsze to zapobiegać!
  • Jak poprawić jędrność piersi - nieinwazyjne metody
  • Inwazyjne metody na poprawę jędrności i wielkości biustu

Kobiece piersi w czasie ciąży i po porodzie

Kobiece piersi zbudowane są głównie z gruczołów i tkanki tłuszczowej. Ciąża i karmienie to trudna próba dla biustu. Bardzo wiele pań narzeka, że ich piersi po ciąży i karmieniu bardzo się zmieniają. Niestety najczęściej na niekorzyść. Piersi po urodzeniu dziecka robią się większe i cięższe, ponieważ gruczoły produkują pokarm. Szybki przyrost piersi w trakcie ciąży i po porodzie często prowadzi do rozstępów. Po okresie karmienia, kiedy gruczoły przestają produkować mleko dla dziecka, biust zmniejsza się i staje się bardziej obwisły.

>>> Zobacz też: Jak schudnąć po ciąży? Dieta a karmienie piersią.

Najważniejsze to zapobiegać!

Trenerka personalna i mama trzech dziewczynek Edyta Litwiniuk zaznacza, że to, co możemy zrobić dla naszych piersi to zapobiegać ich opadaniu. Według Pani Edyty kluczowa jest odpowiednia bielizna, która będzie podtrzymywała biust.

Niezastąpiona jest również odpowiednia pielęgnacja biustu. Nawilżanie skóry piersi jest niezwykle istotne.

Jak poprawić jędrność piersi - nieinwazyjne metody

Ćwiczenia fizyczne są jak najbardziej wskazane, ponieważ dzięki nim wzmocnimy mięśnie klatki piersiowej. Dzięki fitnessowi nasza sylwetka wyprostuje się, będziemy się mniej garbić, co za tym idzie, korzystnie wpłyniemy na nasz biust. Optycznie kobiece piersi będą wyglądały na większe i bardziej jędrne.

Należy jednak pamiętać o tym, że ćwicząc działamy na mięsień, na którym osadzony jest gruczoł piersiowy. Niestety jeżeli po ciąży intensywnie się odchudzamy, spalamy tkankę tłuszczową, naturalnym zjawiskiem będzie to, że piersi mogą się zmniejszyć.

Inwazyjne metody na poprawę jędrności piersi

Jeżeli mama po zakończeniu karmienia swojego malucha oraz pomimo zastosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych, dobrze dobranej bieliźnie, dalej jest niezadowolona ze swojego biustu, może się zastanowić nad korektą piersi w gabinecie chirurga plastyka.

Metod jest wiele, począwszy od tradycyjnych implantów silikonowych. Jeżeli taka metoda nam nie odpowiada, Margareta Budner proponuje przeszczep tkanki tłuszczowej z innej części ciała. Ta metoda ma wiele zalet, przede wszystkim jest to nasza naturalna tkanka. Minusem jest to, że tkanka po pewnym czasie zanika.

Inną metodą jest wypełnianie piersi kwasem hialuronowym oraz innymi wypełniaczami. Niestety takie metody niesą wiele zastrzeżeń, ponieważ w przypadku podejrzeń o jakiekolwiek zmiany w piersi, wypełniacz utrudnia diagnostykę.

Są też kobiety, którym nie przeszkadzają zmniejszone piersi, ale to, że stała się obwisła. Można wtedy zastosować zabieg podniesienia piersi.

Zobacz też:

Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?

Jak rodzi się w Polsce? Poród domowy, czy w szpitalu?

Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży?

Wskazania do cesarki - planowe i nagłe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!