Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?

Zależność między ciążą a przeziębieniem lub grypą interesuje każdą przyszłą mamę. Szczególnie, że wielu kobietom nie uda się uniknąć tego problemu. Jak zatem postępować, kiedy się rozchorujemy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ginekolog Anetta Karwacka

We wczesnej ciąży wszystko, co zażywa kobieta może mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Wszelkie leki, również te bez recepty, a nawet preparaty ziołowe mogą być niebezpieczne. Jakie są zagrożenia i w jaki sposób można leczyć przeziębienie w ciąży?

  • Ciąża a przeziębienie - jak postępować, by nie zaszkodzić dziecku
  • Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko - zagrożenia. Wczesna ciąża a przeziębienie
  • Silne przeziębienie w ciąży - dlaczego może być niebezpieczne?
  • Ciąża a przeziębienie - bezpieczne sposoby leczenia
  • Ciąża a grypa

Ciąża a przeziębienie - jak postępować, by nie zaszkodzić dziecku

Wiele przeziębionych kobiet w ciąży obawia się nie tylko zażywania leków na własną rękę, lecz nawet wizyty u lekarza. O ile rzeczywiście samodzielnie prowadzone kuracja może być szkodliwa dla płodu, o tyle zgłoszenie się do specjalisty bywa wręcz wskazane. Samodzielnie można próbować leczyć tylko pierwsze, lekkie objawy, jak niezbyt nasilony katar o jasnej wydzielinie czy ból gardła. Kiedy jednak pojawia się gorączka, katar z żółtą lub zieloną wydzieliną czy silny kaszel, szczególnie ten suchy, nie powinno się zwlekać z konsultacją z lekarzem. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, znacznie bardziej efektywna jest wizyta u lekarza rodzinnego czy internisty, a nie ginekologa. Należy jedynie poinformować specjalistę o ciąży.

>>> Zobacz też:

Poród domowy. Prawdy i mity

Grypa. Czym różni się od przeziębienia? Jak ją skutecznie leczyć?

Leki na przeziębienie w ciąży - które z nich można zażywać? Dowiedz się, jakie leki na przeziębienie i ból gardła w ciąży nie zaszkodzą dziecku.

Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko - zagrożenia. Wczesna ciąża a przeziębienie

Przeziębienie w ciąży jest najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze, ponieważ w tym okresie formują się najważniejsze narządy dziecka. Przy silnych objawach choroby może dojść do powstania poważnych wad rozwojowych, a nawet poronienia. Dlatego we wczesnej ciąży należy unikać miejsc, w których łatwo można się zarazić, jak środki komunikacji miejskiej, kina czy teatry, szczególnie w okresie przeziębień.

Najmniej niebezpieczne dla dziecka jest przeziębienie w ostatnim trymestrze. Jedynymi skutkami zwykle są zmiany w objętości płynu owodniowego, powiększenie wątroby (tzw. hepatomegalia), obrzęk łożyska lub nieduże powiększenie układu komorowego mózgowia u płodu (tzw. wentrikulomegalia). W rzadkich przypadkach zdarza się niedokrwistość u dziecka, która może być niebezpieczna i wymagać natychmiastowego leczenia wewnątrzmacicznego. Dzieje się tak jednak tylko w wyniku działania określonych wirusów.

Zobacz też: 

Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?

Silne przeziębienie w ciąży - dlaczego może być niebezpieczne?

Zależność między ciążą a przeziębieniem może być różna w zależności od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest nasilenie objawów. Silne przeziębienie może mieć fatalne skutki z rozmaitych względów. Jeżeli symptomy nie mijają po 3 do 5 dni leczenia naturalnymi środkami i bezpiecznymi dla mamy i jej dziecka lekami, specjalista może zalecić zażywanie antybiotyków. Działa tutaj zasada mniejszego zła. Poważna infekcja może mieć bowiem jeszcze gorszy wpływ na rozwój płodu, niż zażywanie przez ciężarną silnych leków.

Co więcej, to, co brane bywa za ciężkie przeziębienie, może być w rzeczywistości początkiem poważniejszej choroby. Nawet grypa jest bardzo niebezpieczna, znacznie podwyższa bowiem ryzyko zapalenia płuc u matki i dziecka oraz może skutkować niską masą urodzeniową. Dlatego warto się zaszczepić przeciwko grypie, szczepionka jest bezpieczna dla matki i płodu.

Ciąża a przeziębienie - bezpieczne sposoby leczenia

Wiele leków zwykle stosowanych w przypadku przeziębienia może być niebezpiecznych dla kobiet w ciąży. Należą do nich nie tylko te zawierające silnie działające substancje, np. syropy na kaszel z kodeiną czy popularna aspiryna, a więc rozrzedzający krew kwas acetylosalicylowy. Szkodliwe mogą być nawet naturalne preparaty, jak propolis, który często uczula czy pastylki z tymiankiem i podbiałem, mogące wywołać zaburzenia krążenia krwi.

Z bezpiecznych metod na przeziębienie w ciąży można stosować czosnek i cebulę na kaszel i katar. Na zatkany nos pomoże sól fizjologiczna lub woda z solą morską. Często ciężarnym zaleca się przyjmowanie paracetamolu przez 2-3 dni.Przyszłe mamy powinny być bardzo ostrożne, dlatego wizyta u specjalisty jest wskazana.

Zobacz też: Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka

Ciąża a grypa

Kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć grypy, ponieważ w ich przypadku ryzyko powikłań po tej chorobie jest pięciokrotnie wyższe niż u innych osób. Do infekcji predysponują zmiany, do jakich dochodzi w układzie immunologicznym, oddechowym i krążeniowym ciężarnych.

Jeśli więc kobiety w ciąży podejrzewają u siebie grypę, powinny w ciągu 48 godzin bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Ten, w przypadku potwierdzenia przypuszczeń, wdroży leczenie inhibitorami neuraminidazy.

Dla kobiet w ciąży rekomendowane są szczepienia przeciwko grypie. Można je wykonać w każdym trymestrze ciąży:

Jest to jedyna prawdziwa profilaktyka grypy, a przeciwciała powstałe dzięki szczepieniu, któremu kobieta poddała się w czasie ciąży zabezpieczają jej dziecko po porodzie do pół roku, wtedy, gdy jest ono bezbronne.

- wyjaśniła ginekolog Anetta Karwacka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości