Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. A czym się różni grypa od przeziębienia? Czy powinniśmy zbijać gorączkę gdy się pojawi? O gorączce i grypie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i immunologiem Pawłem Grzesiowskim.

  • Grypa – przyczyny i objawy
  • Czym różni się grypa od przeziębienia
  • Co jest dobre na grypę – domowe sposoby
  • Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy
  • Domowe sposoby na grypę żołądkową

Zobacz też: Grypa. Jak nie pomylić jej z przeziębieniem?

Objawy grypy przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak jest to choroba, której nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ prowadzi do groźnych powikłań. Co roku z grypą zmaga się kilka tysięcy osób. Poprawę samopoczucia i szybkie postawienie na nogi gwarantują domowe sposoby na grypę. Ich zaletą jest to, że mogą być stosowane także u dzieci.

Grypa – przyczyny i objawy

Grypa sezonowa jest spowodowana opanowaniem organizmu przez wirusa grypy. Rozprzestrzenia się on drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą. Okres od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zazwyczaj 2 dni. Grypa trwa około 7 dni, ale powrót do pełni sił zajmuje nawet dwa razy dłużej. Grypa jest chorobą wysoce zakaźną. Osoba chora może zarażać przez cały okres trwania infekcji, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Objawami grypy są:

  • wysoka temperatura ciała (powyżej 39 stopni Celsjusza),
  • dreszcze,
  • bóle mięśni i stawów,
  • uczucie osłabienia i rozbicia,
  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • suchy kaszel.

Objawy grypy pojawiają się nagle i równie szybko postępują. W przypadku dostrzeżenia u siebie pierwszych niepokojących symptomów świadczących o infekcji, należy rozpocząć leczenie. Domowe sposoby na grypę u dzieci i dorosłych nie tylko skutecznie złagodzą uciążliwe objawy choroby, ale wzmocnią organizm, co przyspieszy powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że są one jedynie wsparciem terapii farmakologicznej, a wizyta u lekarza jest konieczna.

Czym różni się grypa od przeziębienia?

gorączka - przy grypie gorączka pojawia się szybko i od razu jest wysoka, nawet w granicach 39 st. C. Natomiast przy zwykłym przeziębieniu temperatura ciała nie będzie zazwyczaj przekraczać 38 st. C. Warto jednak wiedzieć, że notuje się przypadki, kiedy grypa przebiega bezobjawowo i gorączka wówczas jest niższa. Jak zaznaczył nasz ekspert, gorączkę należy zbijać dopiero wówczas, gdy przekroczy temperaturę 39 stopni. Wcześniej tego nie robimy, ponieważ organizm gorączkując sam próbuje zwalczyć wirusa i bakterie. U dzieci gorączka postępuje dużo szybciej niż u dorosłych, dlatego podajemy im leki przeciwgorączkowe już przy temperaturze 38,5 stopnia.

bóle mięśni i stawów - w przypadku grypy występują bóle stawów i osłabienie mięśni całego ciała, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Stan ten utrzymuje się przez cały okres trwania zakażenia wirusem. Przeziębieniu także mogą towarzyszyć dolegliwości mięśniowe, ale zazwyczaj nie obejmują całego ciała i nie trwają przez cały okres choroby;

uczucie rozbicia - przy grypie uczucie rozbicia może się utrzymywać nawet po ustąpieniu gorączki i słabnącym kaszlu, natomiast przy przeziębieniu raczej ono nie występuje;

ból głowy - grypie zazwyczaj towarzyszą intensywne bóle głowy - zwłaszcza w okolicach zatok i skroni. Przy przeziębieniu ból głowy może występować, ale tylko punktowo.

ból gardła - rzadko pojawia się podczas grypy, choć przybiera na sile w ostatniej fazie choroby, kiedy nasila się kaszel. Ból gardła częściej natomiast występuje podczas przeziębienia i zazwyczaj powiązany jest z regularnym kasłaniem, które nadwyręża układ oddechowy. Obolałemu gardłu może też towarzyszyć uczucie drapania w gardle;

suchy kaszel - jest charakterystyczny dla grypy, natomiast podczas przeziębienia kaszel występuje razem z odkrztuszaniem;

katar - w grypie raczej nie występuje, jest natomiast charakterystyczny dla przeziębienia - z początku intensywny i wodnisty, prowadzący do niedrożności nosa.

Co jest dobre na grypę – domowe sposoby

Leczenie grypy polega na stosowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w połączeniu z pastylkami na ból gardła. Priorytetem w leczeniu jest obniżanie temperatury ciała i maksymalne skrócenie czasu infekcji, aby nie dopuścić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Grypa powoduje znaczne osłabienie i poczucie rozbicia, dlatego zaleca się, by początek leczenie grypy domowymi sposobami rozpocząć od wygrzania się w łóżku przez około 5 dni.

Można wspomóc się ciepłą, ale nie gorącą herbatą z miodem i cytryną lub sokiem z malin, która dodatkowo rozgrzeje organizm. Skuteczne będzie również kilkunastominutowe moczenie nóg w ciepłej wodzie. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno być systematycznie wietrzone. Polecane jest zastosowanie nawilżacza powietrza lub rozwieszenie mokrych ręczników, aby suche powietrze nie podrażniało śluzówek i nie potęgowało objawów grypy.

Jeżeli pojawi się gorączka, poza lekami przeciwgorączkowymi można wspomóc się zimnymi okładami na czoło, kark, szyję i pachwiny. Pomoże również stopniowe zbijanie gorączki poprzez kąpiel lub prysznic w wodzie o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Jest to metoda zalecana szczególnie u dzieci. Konieczne jest picie dużej ilości wody, ponieważ gorączka i towarzyszące jej wzmożone pocenie się mogą prowadzić do odwodnienia.

Zobacz film: Przeziębienie czy grypa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy

Ból gardła jest częstą dolegliwością w przebiegu grypy. Zazwyczaj jest to silny tępy ból podczas przełykania śliny lub stałe uczucie drapania i pieczenia w gardle. Najskuteczniejszym domowym sposobem na grypę i ból gardła jest picie naturalnych syropów z czarnego bzu, malin, lipy lub cebuli. Pomoże również płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub przegotowaną wodą z solą. Mają one działanie antybakteryjne oraz nawilżające śluzówki, co przynosi znaczną ulgę. Gardło należy płukać 3–4 razy dziennie. Wystarczy tylko jeden łyk roztworu.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Czasami w przebiegu zakażenia wirusem grypy może pojawić się biegunka lub wymioty. Jest to potocznie zwana grypa żołądkowa. Domowym sposobem jest wprowadzenie specjalnej diety na czas utrzymywania się objawów. Należy spożywać lekkie pokarmy na bazie marchewki i ryżu, sucharki, pieczone jabłko, chude gotowane mięso. Konieczne jest włączenie probiotyków, które złagodzą objawy i odbudują naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Konieczne jest intensywne nawadnianie chorego – podawanie mu chłodnej, niegazowanej wody w małych porcjach, ale często. Odwodnienie organizmu podczas grypy przebiegającej z wymiotami i gorączką może nastąpić bardzo szybko.

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości