Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Chłodniejsza pogoda prowadzi do łatwego wyziębienia organizmu oraz stanowi dogodne warunki dla życia wirusów. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. W leczeniu pomogą leki oraz domowe sposoby na grypę.

  • Grypa – przyczyny i objawy
  • Co jest dobre na grypę – domowe sposoby
  • Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy
  • Domowe sposoby na grypę żołądkową


Zobacz też: Grypa. Jak nie pomylić jej z przeziębieniem?


Objawy grypy przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak jest to choroba, której nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ prowadzi do groźnych powikłań. Co roku z grypą zmaga się kilka tysięcy osób. Poprawę samopoczucia i szybkie postawienie na nogi gwarantują domowe sposoby na grypę . Ich zaletą jest to, że mogą być stosowane także u dzieci.

Grypa – przyczyny i objawy

Grypa sezonowa jest spowodowana opanowaniem organizmu przez wirusa grypy. Rozprzestrzenia się on drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą. Okres od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zazwyczaj 2 dni. Grypa trwa około 7 dni, ale powrót do pełni sił zajmuje nawet dwa razy dłużej. Grypa jest chorobą wysoce zakaźną. Osoba chora może zarażać przez cały okres trwania infekcji, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Objawami grypy są:

· wysoka temperatura ciała (powyżej 39 stopni Celsjusza),

· dreszcze,

· bóle mięśni i stawów,

· uczucie osłabienia i rozbicia,

· ból głowy,

· ból gardła,

· katar i suchy kaszel.

Objawy grypy pojawiają się nagle i równie szybko postępują. W przypadku dostrzeżenia u siebie pierwszych niepokojących symptomów świadczących o infekcji, należy rozpocząć leczenie. Domowe sposoby na grypę u dzieci i dorosłych nie tylko skutecznie złagodzą uciążliwe objawy choroby, ale wzmocnią organizm, co przyspieszy powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że są one jedynie wsparciem terapii farmakologicznej, a wizyta u lekarza jest konieczna.

Co jest dobre na grypę – domowe sposoby

Leczenie grypy polega na stosowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w połączeniu z pastylkami na ból gardła. Priorytetem w leczeniu jest obniżanie temperatury ciała i maksymalne skrócenie czasu infekcji, aby nie dopuścić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Grypa powoduje znaczne osłabienie i poczucie rozbicia, dlatego zaleca się, by początek leczenie grypy domowymi sposobami rozpocząć od wygrzania się w łóżku przez około 5 dni.

Można wspomóc się ciepłą, ale nie gorącą herbatą z miodem i cytryną lub sokiem z malin, która dodatkowo rozgrzeje organizm. Skuteczne będzie również kilkunastominutowe moczenie nóg w ciepłej wodzie. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno być systematycznie wietrzone. Polecane jest zastosowanie nawilżacza powietrza lub rozwieszenie mokrych ręczników, aby suche powietrze nie podrażniało śluzówek i nie potęgowało objawów grypy.

Jeżeli pojawi się gorączka, poza lekami przeciwgorączkowymi można wspomóc się zimnymi okładami na czoło, kark, szyję i pachwiny. Pomoże również stopniowe zbijanie gorączki poprzez kąpiel lub prysznic w wodzie o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Jest to metoda zalecana szczególnie u dzieci. Konieczne jest picie dużej ilości wody, ponieważ gorączka i towarzyszące jej wzmożone pocenie się mogą prowadzić do odwodnienia.

Zobacz film: Przeziębienie czy grypa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na ból gardła podczas grypy

Ból gardła jest częstą dolegliwością w przebiegu grypy. Zazwyczaj jest to silny tępy ból podczas przełykania śliny lub stałe uczucie drapania i pieczenia w gardle. Najskuteczniejszym domowym sposobem na grypę i ból gardła jest picie naturalnych syropów z czarnego bzu, malin, lipy lub cebuli. Pomoże również płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub przegotowaną wodą z solą. Mają one działanie antybakteryjne oraz nawilżające śluzówki, co przynosi znaczną ulgę. Gardło należy płukać 3–4 razy dziennie. Wystarczy tylko jeden łyk roztworu.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Czasami w przebiegu zakażenia wirusem grypy może pojawić się biegunka lub wymioty. Jest to potocznie zwana grypa żołądkowa. Domowym sposobem jest wprowadzenie specjalnej diety na czas utrzymywania się objawów. Należy spożywać lekkie pokarmy na bazie marchewki i ryżu, sucharki, pieczone jabłko, chude gotowane mięso. Konieczne jest włączenie probiotyków, które złagodzą objawy i odbudują naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Konieczne jest intensywne nawadnianie chorego – podawanie mu chłodnej, niegazowanej wody w małych porcjach, ale często. Odwodnienie organizmu podczas grypy przebiegającej z wymiotami i gorączką może nastąpić bardzo szybko.

autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
0
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0