Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?

Kobieta słucha lekarza
Fot. GettyImages / Steve Debenport

Wiele kobiet słyszy od lekarza, że ich ciąża może być zagrożona. Co to znaczy? Jakie są jej objawy? Wszystko, co trzeba wiedzieć o ciąży wysokiego ryzyka.

Zbyt niski poziom progesteronu, infekcje, a nawet wiek kobiety - to wszystko może zdecydować o tym, że lekarz będzie chciał objąć przyszłą mamę szczególną opieką. Termin “ ciąża zagrożona ” brzmi bardzo złowrogo. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Ciąża zagrożona - przyczyny

Jest wiele przypadków, w których lekarz może podjąć decyzję o dokładniejszej obserwacji kobiety w ciąży. Kiedy ciąża jest zagrożona ? Przede wszystkim większe ryzyko komplikacji i problemów z donoszeniem ciąży może wystąpić u kobiet, które późno zdecydowały się na macierzyństwo. Z biologicznego punktu widzenia “późno” oznacza zajście w ciążę po 35. roku życia. Taka ciąża z zasady może zostać uznana za ciążę podwyższonego ryzyka. Nie musi to wcale oznaczać, że będzie działo się coś złego. Specjaliści po prostu dokładniej zbadają przyszłą mamę, by w razie problemów móc zacząć wcześniej działać.

Ciąża zagrożona przyczyn może mieć bardzo różne. Może być np. spowodowana niedoborem progesteronu. To bardzo ważny hormon, który sprzyja podtrzymaniu ciąży. Innym powodem baczniejszej obserwacji ciężarnej mogą być infekcje, szczególnie w miejscach intymnych.

Czasem nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety może powodować pojawienie się komplikacji.

Warto jednak pamiętać, że obecnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że w wielu przypadkach kobietom, mimo trudności z donoszeniem ciąży, udaje się urodzić zdrowe dziecko.

Ciąża zagrożona - objawy

Co może świadczyć o tym, że w ciąży występują komplikacje? Objawem, którego nie wolno bagatelizować jest krwawienie. Jeśli kobieta w ciąży zauważy u siebie krwawienie, natychmiast powinna skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o problemach z łożyskiem czy nieprawidłowo rozwijającej się ciąży.

Także jeśli u przyszłej mamy występują bóle w podbrzuszu, powinna jak najszybciej udać się do szpitala. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej ból oznacza komplikacje.

Kolejnym objawem ciąży zagrożonej są skurcze macicy. Te z kolei mogą spowodować przedwczesny poród, więc pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Jak leżeć w ciąży zagrożonej?

Nie każda ciąża podwyższonego ryzyka oznacza, że kobieta musi leżeć w łóżku do rozwiązania. Zazwyczaj wystarczy, że przyszła mama będzie bardziej o siebie dbała, unikała nadmiernego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów. Zalecany jest także odpoczynek.

W niektórych sytuacjach lekarz może jednak zalecić leżenie w ciąży zagrożonej . Jeśli sytuacja jest poważna, ginekolog kieruje pacjentkę na oddział patologii ciąży.

Jak powinno się leżeć w ciąży zagrożonej ? Najlepiej, jeśli kobieta leży na lewym boku, dzięki czemu krew lepiej krąży. Podkurczone nogi pozwolą nieco odciążyć kręgosłup.

Co ważne, kobietom z absolutnym zakazem opuszczania łóżka nie wolno wstawać nawet do toalety.

Ciąża zagrożona - czego nie wolno?

Jeśli kobieta jest w ciąży wysokiego ryzyka, powinna szczególnie zadbać o zdrowie swoje i dziecka. Lista przeciwwskazań jest długa w przypadku ciąży zagrożonej. Czego nie wolno ? Zdecydowanie przyszła mama powinna unikać gorących kąpieli, szczególnie tych długich.

Wysiłek fizyczny, uprawianie sportu, szczególnie bez konsultacji z lekarzem, podnoszenie ciężarów (nawet zakupów) - tego wszystkiego kobieta powinna unikać. Używki i opalanie w solarium są absolutnie zabronione, podobnie jak w przypadku każdej innej ciąży.

Choć wiadomość o komplikacjach będzie dla kobiety z pewnością dużym przeżyciem, powinna ona unikać stresu.

Ciąża zagrożona - jak postępować?

Przyszła mama, która musi być pod częstą kontrolą lekarzy i na dodatek nie może się przemęczać, z pewnością będzie potrzebowała pomocy. Dobrze byłoby więc, gdyby ktoś mógł wyręczać ją w codziennych obowiązkach: zrobieniu zakupów, sprzątaniu, przygotowaniu posiłku. Pomoc partnera, czy bliskiej osoby z rodziny będzie sporym ułatwieniem.

Jeśli lekarz zalecił leżenie, ale nie jest konieczne przebywanie w szpitalu, warto zapewnić kobiecie towarzystwo.

Leżenie w ciąży zagrożonej niekiedy jest przykrą koniecznością i na dłuższą metę może być bardzo uciążliwe. Przyszła mama będzie wówczas potrzebowała pomocy nawet przy najprostszych czynnościach.

Niezależnie od przyczyn wystąpienia komplikacji, bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli nakazał odpoczynek bądź leżenie w łóżku, należy tego przestrzegać.

Zobacz także: Ciąża i latanie

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości