Powrót to formy po urlopie macierzyńskim często spędza sen z powiek młodym mamom. Oprócz odpowiedniej diety trzeba zastosować także aktywność fizyczną. Trenerzy: Katarzyna Kępka i Szymon Gaś doradzają, jak zrobić to z głową.
Wiele kobiet stara się o dziecko, aż w pewnym momencie, po kilku nieudanych próbach traci nadzieję. W podobnej sytuacji były Wiola i Agnieszka, które usłyszały od lekarzy, że już nigdy nie zostaną po raz drugi mamami. Mimo diagnozy, udało się im zajść w ciążę. Oto ich wzruszające wspomnienia. Zobaczcie także, jak za pomocą diety można wspomóc płodność.
Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku?
Plan porodu był przygotowany. W założeniu nie miał być trudny, niestety poszło inaczej – mówi Martyna, świeżo upieczona mama. Poród dla każdej kobiety jest najważniejszym etapem ciąży, do którego przygotowuje się przez 9 miesięcy. Bywa szybki i bezbolesny, czasami jednak pozostawia po sobie wstrząsające wspomnienia.
Lilianka urodziła się w 22. tygodniu ciąży. W chwili narodzin ważyła zaledwie 450 gramów i mierzyła tylko 27 centymetrów. Jej życiu zagrażało poważne niebezpieczeństwo, a walka o nie trwała kilka miesięcy. Wysiłki lekarzy zakończyły się sukcesem, a dziewczynka niedawno świętowała swoje pierwsze urodziny.
Odpowiednie wzmocnienie mięśni w czasie ciąży daje lepszy start po porodzie. Młoda mama będzie mogła szybciej wrócić do aktywności, a opieka nad maluchem, która zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym, będzie łatwiejsza. Jakie ćwiczenia powinna wykonywać przyszła mama?
Ubezpieczenie samochodu, podróży czy nawet życia - rynek oferuje szeroki wachlarz polis. Możliwe są też ubezpieczenia porodowe, które gwarantują przyszłym rodzicom wiele udogodnień. Sprawdź, na co uważać przy wyborze najlepszej oferty.
- Jeżeli ktoś powie Pani Janina, nikt nie będzie wiedział o kogo chodzi – przyznaje Janina Frączek, popularnie zwana „Aśką”. To właśnie ona wygrała plebiscyt "Położna roku". Tytuł przyznały pacjentki i ich rodziny. O swojej pracy, która jest jednocześnie pasją, Aśka opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
Pani Weronika Michalska w 2019 roku urodziła dwójkę dzieci.Nie były to bliźniaki! Pierwsze przyszło na świat w styczniu, drugie w grudniu. Jak długo kobieta powinna czekać z kolejną ciążą, żeby była ona bezpieczna? Spytaliśmy o to ginekologa, dr. n. med. Ewę Kurowską.
Niektóre pary niemogące spłodzić dzieci w sposób naturalny, decydują się procedurę in vitro. Przez co muszą przejść kobiety, które tym sposobem starają się o potomstwo? Posłuchajcie ich wspomnień. Łapią za serce.
Każda przyszła mama powinna nieco bardziej o siebie zadbać. Skóra kobiety w ciąży staje się bardziej wymagająca i kłopotliwa. W studiu Dzień dobry TVN powiedzieliśmy, jak ją pielęgnować.
Czas ciąży to magiczna chwila, którą prawie każda mama chciałaby uwiecznić. Tak naprawdę zdjęcia możemy wykonać w każdym miejscu. Jakie uchwycić ciążowy brzuszek? W studiu Dzień Dobry TVN blogerka Kinga Kołodziejska-Gul pokazała na modelce Julicie Kaczyńskiej idealne sposoby na klimatyczne zdjęcie.
Płód to ludzki organizm rozwijający się w ciele matki podczas ciąży. Na początku zarodek w niczym nie przypomina mającego przyjść na świat dziecka, ale już 12- tygodniowy płód to miniaturka małego człowieka.
Księżna Cambridge ogłosiła, że w czasie porodu korzystała z technik relaksacyjnych i hipnoporodu. W Polsce o tej metodzie wiele kobiet usłyszało po raz pierwszy. Czy hipnoporód jest bezpieczny? Na czym polega? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to położną Annę Wojtylę.
W okresie ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom. Mnóstwo młodych mam boryka się z licznymi kompleksami spowodowanymi dodatkowymi kilogramami, rozciągniętą skórą, a w przypadku cesarskiego cięcia – blizną pooperacyjną. Jedną z nich jest lekkoatletka Monika Pyrek, która w dzisiejszym odcinku opowiedziała o swoich doświadczeniach. Jakie są następstwa operacji i jak radzić sobie w przypadku komplikacji wyjaśnił gość dzisiejszego odcinka Dzień Dobry TVN - dr n. med. Rafał Kuźlik – specjalista położnictwa i ginekologii estetycznej.
Na początku ciąży z łatwością wciskasz się w ulubione spodnie jeansowe lub obcisłe rurki. Schody rozpoczynają się w drugim trymestrze, gdy Twój brzuszek znacznie się zaokrągla. Nie musisz jednak rezygnować z własnego, unikatowego stylu. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie spodnie ciążowe, specjalnie skrojone bluzki luźniejsze w pasie i ciekawe dodatki.
Bóle brzucha w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju. Rosnące i poruszające się dziecko, wody płodowe i macica powodują ucisk w dole brzucha w ciąży, wówczas niewielki ból w dole brzucha w ciąży nikogo nie dziwi. W niektórych przypadkach jednak kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać pierwsze objawy choroby lub zagrożenia ciąży. Jeśli odczuwasz ostry ból brzucha w ciąży i niepokoją Cię te objawy – zgłoś się do lekarza.
Nudności pojawiają się zazwyczaj w I trymestrze ciąży. Dotykają co drugą kobietę i są nasilone głównie w godzinach porannych. Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży?
W poniedziałek ok. godziny 18. na mysłowickim odcinku autostrady A4, podróżująca samochodem osobowym 21-letnia kobieta zaczęła rodzić. Na miejsce zdarzenia wezwano Pogotowie Ratunkowe. Poród przyjęli ratownicy medyczni. Mama i dziecko czują się dobrze. Dziennikarz Dzień dobry TVN Robert Stockinger o niecodziennej sytuacji porozmawiał z Michałem Słomianem, Ratownikiem Medycznym z Katowic, który przyjął poród.
Piżama ciążowa to jedna z wielu rzeczy, w które wyposażyć się musi przyszła mama. Ten zakup na tle wszystkich innych jest jednak często przez kobiety lekceważony. Wydaje się bowiem, że to, w czym śpi ciężarna, nie ma specjalnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że jednak ma – liczy się komfort, bezpieczeństwo i higiena ciężarnej. Piżama ciążowa i do karmienia potrafi też znacznie ułatwić karmienie piersią, któremu często towarzyszy wiele trudnych emocji.
Wielu lekarzy i fizjoterapeutów uważa chodzenie na basen w ciąży za bardzo dobry sposób na aktywność przyszłych matek. Pływanie w basenie jest bezpieczne nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i korzystać z basenu mądrze. Sprawdź, czy można chodzić na basen w ciąży i dlaczego basen w 9 miesiącu ciąży to dobry pomysł.
Według statystyk jedna kobieta na cztery traci ciążę na różnym etapie. Jakie prawa ma kobieta, która poroniła? Czego może oczekiwać od szpitala? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Łodygowska, prawniczka, ks. Krzysztof Porosło i Małgorzata Żochowska-Krowicka, mama, która przeżyła kilka poronień.
Bez względu na to, w którym trymestrze ciąży jesteś, z pewnością wiesz już jak szybko zmienia się ciało ciężarnej kobiety. Warto więc, abyś zadbała o odpowiednią garderobę dla przyszłych mam. Zimą i jesienią jej najważniejszym elementem jest płaszcz ciążowy. Jakie fasony są w modzie i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?
Przesądami, czyli „wiarą w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków” jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Dotyczą one wielu sfer życia i różnych grup osób, w tym ciężarnych. Zwykle mówią, czego przyszła mama powinna unikać, by nie ściągnąć pecha na swoje dziecko. Jakie są najciekawsze przesądy w ciąży?
Wyprawka do szpitala powinna być już przygotowana nawet kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Annę Wojtylę, najlepszą położną w Polsce, zwyciężczynię konkursu "Położna na medal", aby powiedziała, co należy spakować na porodówkę.
Sesja ciążowa to wydarzenie, które pamięta się przez lata, niemal jak ślub. Jej organizacja to z pewnością jedna z lepszych decyzji każdej rodziny. Do zdjęć ciążowych wraca się przez całe życie!
Dlaczego kobiety piją w ciąży? Jak skutecznie uświadomić im, że jest to bardzo szkodliwe? Należy pamiętać, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożyć w ciąży. Nawet jeden łyk piwa może spowodować u dziecka nieodwracalne zmiany, a większa ilość alkoholu – nawet śmierć. Dziś w Dzień Dobry TVN mówimy o kampanii, która ma kobietom uświadomić jak wielkim zagrożeniem w ciąży jest alkohol i jakie niesie skutki dla dziecka
Joanna Krupa udostępniła niedawno na swoim Instagramie filmik, na którym puszcza swojemu dziecku w brzuchu muzykę. Czy dziecko, w ogóle słyszy te dźwięki, jak to wpływa na jego rozwój? Czy muzyka poważna w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiedzieliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje razem z naszymi gośćmi Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim – ginekologiem, położnikiem.
Jogging to znakomity sposób na zachowanie dobrej kondycji, nastroju i oczywiście szczupłej sylwetki. Jednak bieganie w ciąży budzi pewne kontrowersje. Czy słusznie?
Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.