Rodzic hipokryta
Upominamy dziecko, aby odłożyło telefon, chwilę później sami trzymamy w ręce smartfon. Przekonujemy syna i córkę do przeczytania książki, kiedy oglądamy serial. Prosimy, by pociechy nie krzyczały, jednocześnie podnosząc głos na partnera. Jeśli nie zdarzyło wam się przeżyć takiej sytuacji - brawo dla was. Jednak większość rodziców nie zauważa paradoksu swojego zachowania. Często własne wady nazywamy słabostkami, a mamy tendencję do krytykowania innych, zachowujących się w ten sam sposób.
My dorośli powinniśmy być ostrożni na podwójny standard i podwójne komunikaty, żeby właśnie nie mówić czegoś, co później sami wykonujemy. To jest standard w polskich domach, że gonimy dzieci, żeby nie siedziały przy telewizorach, żeby nie siedziały tyle przed komputerem, a sami jesteśmy od tego uzależnieni. O ile małe dziecko może się nie zorientować, nastolatek będzie to widział
– podkreśliła psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
Nieprawidłowe zachowanie czy reakcje dzieci nie biorą się znikąd. Często mają na to wpływ złe wzorce. Jak przyznała psychoterapeutka, jeżeli mama będzie stała przed lustrem i powtarzała, jaka jest nieatrakcyjna, córka z pewnością przejmie te cechy w przyszłości. Niestety, maluchy mają tendencje do szybszego i łatwiejszego przejmowania złych wzorów.
Sztuka umiejętnego przepraszania
Dzieci, a szczególnie nastolatki, są bardzo wrażliwe na niespójność tego, co mówimy i robimy z tym, co im każemy, czego od nich wymagamy. Od razu wyłapują, jeśli „obrazek” nie zgadza się z „treścią”.
Dzieci w okresie dojrzewania są przewrażliwione na swoim punkcie, a to powoduje, że wszystkim bardziej się przejmują. Kłótnie, krzyki, bunt – to bardzo często pokłosie tego, że w wymaganiach i zakazach rodziców była jakaś niespójność, sami nie trzymali się zasad lub je zmieniali.
Oczywiście nikt z nas nie jest idealny, jednak cała sztuka polega na tym, aby umieć przyznać się do błędu i przeprosić.
Nie tylko słowa są ważne, ale także komunikaty i nasze zachowania niewerbalne. Ja obserwuję, że rodzicom trudno jest przeprosić, powiedzieć, że się pomyliłam
- przyznała Katarzyna Kucewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Nauka przez zabawę. Jak uczyć dzieci języków obcych w domu?
- Jak oswoić dziecko z dentystą? „Częste przychodzenie powoduje pozytywne nastawienie”
- Rytm snu u niemowlaka. Jak ułatwić dziecku zasypianie
Autor: Nastazja Bloch