Koronawirus a ciąża. Czy jest groźny dla matki i dziecka?

x-news
Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku?

Koronawirus u kobiety w ciąży

W grupie ryzyka zarażeniem koronawirusem są przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy zmagają się chorobą przewlekłą, zwłaszcza układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Na to pytanie odpowiadali eksperci, którzy byli uczestnikami naszego czatu.

Wszystkie patogeny prowadzące do rozstroju organizmu, szczególnie z wysoką temperaturą, powodują, że organizm funkcjonuje inaczej. Jaki to będzie miało wpływ na przyszłe zdrowie i życie dziecka - tego na pewno nie można powiedzieć. Ale może to stanowić bardzo poważne zagrożenie

- mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA, były szef Sanepidu .

Internista i kardiolog Piotr Gryglas przywołał przykład z Włoch, gdzie zarażona wirusem kobieta urodziła dziecko.

Wykonano cesarskie cięcie. Dziecko się nie zaraziło. Czyli wiadomo, że przez krew pępowinowa nie można się zarazić

Zdaniem specjalistów, przyszłe mamy powinny bardzo na siebie uważać, obserwować swój organizm i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Koronawirus i dziecko

Co ważne, nawet jeśli u kobiety w ciąży dojdzie do zakażenia koronawirusem, życie dziecka nie jest zagrożone. Według ekspertów, patogen pod tym względem zachowuje się podobnie do wirusa HIV i wcale nie musi zostać przekazany dziecku. Tym samym kobieta może urodzić zupełnie zdrowe dziecko.

Zobacz całą rozmowę z ekspertami na czacie:

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości