Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać?

Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać? Rodzaje
LeManna/gettyimages.com
Każda mama pragnie, by łóżeczko dziecka było piękne i przytulne, a maluch czuł się komfortowo podczas snu, dlatego też często decyduje się na umieszczenie w nich dodatkowych elementów, takich jak poduszka. Czy jednak poduszka dla niemowląt jest potrzeba? Jeśli tak, to w jakich przypadkach warto ją stosować i jaką poduszkę wybrać?

Czy dziecko powinno spać na poduszce?

Tak naprawdę poduszka powinna być zastosowana w łóżeczku u dziecka jak najpóźniej. Niektórzy specjaliści zalecają unikanie poduszki, dopóki dziecko nie skończy co najmniej 2 lat. Do tego czasu dziecko powinno sypiać po prostu na materacu, bez żadnej poduszki pod główką. Niestety w większości przypadków poduszki nie tylko nie spełniają swojej funkcji, ale też mogą być szkodliwe lub wręcz niebezpieczne. Należy zwrócić uwagę, że niemowlęta nie potrafią zmieniać pozycji w trakcie snu i każdy przedmiot w łóżeczku jest dla nich niebezpieczny i niesie ryzyko uduszenia. Spora część przypadków SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (Sudden Infant Death Syndrome), dotyczy dzieci śpiących na poduszkach. SIDS uważany jest za najczęstszą przyczynę śmierci niemowląt w wieku od 3. do 6. miesiąca życia.

W pierwszych miesiącach życia dziecka najważniejsze jest, aby układać maluszka na płasko i często zmieniać pozycję z pleców na brzuch i odwrotnie oraz na oba boki. Jest to konieczne, aby ciało mogło harmonijnie się rozwijać. Należy postawić na materac, który będzie wspierał prawidłowy rozwój kręgosłupa. Noworodki muszą spać na twardych materacach o ok. 10-11 cm grubości. Materiał wykorzystany do ich produkcji to najczęściej kokos, który zapewnia większą twardość (starsze dzieci mogą spać na bardziej miękkich materacach piankowych). Poza tym materac dla niemowlaka powinien równomiernie podpierać ciało dziecka podczas spania (bez żadnych deformacji), mieć właściwości antyalergiczne oraz umożliwić przepuszczalność i wentylację.

Natomiast, gdy dziecko podrośnie to można spokojnie wprowadzić poduszkę, gdy tylko zauważymy, że maluszek jest na nią gotowy. Jeśli dziecko w okresie 12-18. miesiąca życia potrafi już zmieniać pozycje, swobodnie przekręca się z boku na bok, może spać na poduszce. Pamiętajmy, że powinna ona być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka, tak by nie powodowała nienaturalnego wygięcia szyi. Najlepiej, aby poduszka była jak najbardziej płaska.

Poduszki dla niemowląt - rodzaje

Wiemy już, że poduszka dla niemowlęcia w łóżeczku najczęściej nie jest w ogóle konieczna. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów poduszek zaprojektowanych specjalnie dla małych dzieci, które mogą przydać się w pewnych sytuacjach. Są to przede wszystkim poduszki ortopedyczne dla niemowląt oraz poduszki typu kliny i motylki.

 • Ortopedyczna poduszka dla niemowląt może być używana właściwie przez każde dziecko, gdyż dopasowuje się do ciała, ale jej zastosowanie jest szczególnie wskazane w kilku przypadkach. Zwykle zalecana jest przez lekarza przy spłaszczeniu kości czaszki, asymetrii ułożeniowej lub kręczu szyi.
  • Poduszka motylek dla niemowląt to rodzaj poduszki antywstrząsowej. Stosuje się ją raczej w wózku lub foteliku-nosidełku samochodowych, a nie w łóżeczku. Jej zadaniem jest ograniczenie wstrząsów głowy dziecka podczas spacerów na nierównej powierzchni lub w trakcie przenoszenia dziecka w foteliku. Poduszka antywstrząsowa dla niemowląt amortyzuje ruchy odcinka szyjnego kręgosłupa niemowlaka, który nie jest jeszcze w stanie trzymać stabilnie główki.
   • Klin jest bardziej dodatkowym elementem materaca niż zwykłą poduszką. To wykonana z odpowiedniej pianki równia pochyła, którą kładzie się pod materac. Pozwala ułożyć dziecko pod lekkim kątem, tak by przednia część ciała była podniesiona o około 7%. Jest to zalecane w przypadku występowania znacznego refluksu żołądkowo-przełykowego lub nasilonego ulewania u dziecka. Nie stosuje się jej u niemowląt, u których dochodzi do niewielkiego ulania raz na jakiś czas. Poduszkę typu klin używa się też na przykład w czasie silnego kataru u maluszka, aby ułatwić spływanie wydzieliny z nosa, a tym samym zapewnić prawidłowe oddychanie.
    • Ponadto w sklepach z akcesoriami dla niemowląt i młodych matek oferowane są specjalne poduszki do karmienia w kształcie rogala lub litery C. Takie poduszki są przydatne, gdyż gwarantują wygodę mamie i dziecku podczas karmienia, piersią i butelką, ale należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem - wyłącznie podczas karmienia. Dziecko nie powinno później leżeć czy spać na tego rodzaju poduszce.

     Zobacz też:

     Poduszki dla niemowląt. Jakie rodzaje są najlepsze? Czy każde niemowlę musi mieć specjalną poduszkę?

     Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?

     Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?

     Autor: Adrian Adamczyk

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości